Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Öksürüğü Ne Keser?

  Öksürüğü ne keser, öksürük her yaşta olduğu gibi, kronik, akut, balgamlı ve kuru olabilir, bireyi ve çevresindekileri rahatsız edebilir.

  Öksürük bebeklerde, çocuklarda, yetişkin ve yaşlılarda görülür. Her yaş için bazı ortak çözümler vardır. Ama dikkat edilmesi gerekenlerin olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin bebeklerde bal tüketimi uygun değildir. Bunlar dikkat edilerek evde öksürük tedavisi uygulanabilir.

  Öksürük iki, üç haftadan uzun sürüyor ve öksürürken ciğerler parçalanıyormuş gibi hissediliyorsa bir akciğer hastalığı söz konusu olabilir. Astım, bronşit, zatürre gibi hastalıkların belirtisi olarak öksürük görülür, şiddetli ve kuru ya da balgamlı öksürük varsa uzmana danışıp öksürüğün neden kaynaklandığı belirlenmelidir. Öksürük ve ateş birlikte seyrediyorsa doktora gidilmelidir.

  Bir de nezle, grip, soğuk algınlığı ya da soğuk su içmekten kaynaklanan öksürük vardır. Bu öksürük en az bir iki gün en fazla ise bir hafta sürer. Bu öksürük doktora başvurmayı gerektirmeyebilir. Hafif olduğu için evde yapılacak bazı basit şeylerle kesilebilir.

  Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürüğü Ne Keser?

  Öksürüğü ne keser bebekler çoğu zaman burnu tıkandıkları için öksürürler, ama henüz burunlarını kendileri temizleyemezler. Ebeveyn bebeğin burnunu kontrol etmesi ve dolduğunda temizlemesi gerekmektedir. 

  • Öksürüğü ne keser bal öksürük için çok faydalı bir besindir. Bebeklerde bal kullanımı 1 yaş sonrasında önerildiği için 1 yaş sonrasında kullanmakta bir sakınca yoktur. Çocuklarda ise kullanılabilir. Ballı limonlu ılık bir içecek hazırlanıp içirilebilir.  • Öksürüğü ne keser bebekler boğulacak gibi öksürüyorsa yan yatırılmalı ya da kucağa alınmalıdır. 

  • Bebekler ve çocuklar henüz korunmayı ve kendilerine dikkat etmeyi beceremezler. Ebeveynlerin dikkat etmeleri soğuk su içirmemeleri, terlediğinde kıyafetlerini değiştirmeleri gerekmektedir.

  • Yedikleri besinlerin çok sıcak ya da çok soğuk olmadığı dikkat edilmelidir.

  • Ballı süt çocukların severek tükettiği bir içecektir. Öksürük görüldüğünde ballı süt içirilebilir. 

  • Öksürüğü ne keser bebek ve çocukların giysilerinin yıkandığı deterjanların alerjen ürün içermediğine dikkat edilmeli, aşırı parfümlü ve rahatsız edici olmamalıdır. Eğer bu sebepten öksürük varsa buna dikkat ederek öksürük kesilebilir.

  • Öksürüğü ne keser bebek ve çocukların bulunduğu ortamlar iyi havalandırılmalı, nemlendirilmeli ve sigara içilmemelidir. 

  • Öksürüğü ne keser evde hayvan beslemek bebek ve çocuklarda alerjik reaksiyona sebep olabilir be nedenden öksürük görülebilir. Bebek ve çocukların bulunduğu ortamlarda hayvan bulunması önerilmez.

  Öksürüğü ne keser sorusunu cevaplarken öksürüğün belirti olduğu unutulmamalıdır. Mutlaka sebebinin ne olduğunu bilmek için doktora danışılmalıdır. Bir enfeksiyon ya da ciddi bir akciğer hastalığından kaynaklanmıyorsa öksürük için evde tedavi uygulamak mümkündür.

  Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217