Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Nefes Darlığı

Nefes Darlığı Neden Olur, Nedenleri Nelerdir?

  Nefes darlığına ne iyi gelir, nefes darlığına altta yatan çeşitli hastalıklar da neden olabilmektedir.

  Özellikle nefes darlığına neden olan faktörler aşağıdaki gibidir;

  • Sigara tüketimi akciğerlere zarar verdiği için nefes darlığına neden olmaktadır. Özellikle belirtileri yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Bu durum pasif içiciler için de geçerlidir. Sigara dumanına maruz kalan birisinin de ileride nefes darlığı problemi yaşaması ihtimali yüksektir.

  • Hava ve Çevre kirliliği de nefes darlığına neden olmaktadır. Kirli hava solunumu akciğerlere zarar vermektedir ve durum zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır.

  Nefes darlığı belirtileri;

  • Anlık titreme

  • Durdurulamayan öksürme problemi ve bu problem aniden başlayabilmektedir.

  • Vücudun fazla yorgun düşmesi ve halsizlik sorunu

  • Kişinin akciğerlerinde yaşadığı ağrılı durum

  • Dinlenme halindeyken yaşanan nefes darlığı sorunu

  • Hırıltılı solunumun olması

  • Gece nefes yüzünden uyama ve tıkanma

  • Öksürük ile birlikte yaşanan kas kasılmaları ve ağrıları

  Nefes darlığına ne iyi gelir, nefes darlığınız varsa önce bir uzmana başvurmak gerekir. Evde yapılacak bazı çözümler iyi gelmektedir.

  • Limonlu su: Nefes darlığına ne iyi gelir, limonlu su özellikle solunum yollarında yaşanan enfeksiyon problemlerine iyi gelmektedir. Limon suyu anti bakteriyel ve anti viral özelliğe sahip olduğundan orada oluşacak olan enfeksiyonlara fayda sağlamaktadır. Hem bronşlara hem de mukus birikiminin önüne geçilebilmektedir. Eğer limonlu suyu direk içmek sizi yoruyorsa bal veya keçiboynuzu özü ile tatlandırabilirsiniz.

  • Zencefil, zerdeçal ve karabiber: Nefes darlığına ne iyi gelir, zencefil, zerdeçal ve karabiberin anti oksidan ve anti enflamatuar özellikleri vardır. Bu durum özellikle mukus üretiminin önlenmesine ve  nefes darlığının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Zencefil, zerdeçal ve karabiberi içerisine az bal koyarak ılık su ile çay gibi içebilirsiniz. Günde bir iki kez tüketmek uygundur. Tercihen tok karnına olması mideyi daha az yoracaktır.

  • Nefes darlığına ne iyi gelir, sarımsak tüketimi de nefes darlığı problemine iyi gelebilmektedir.

  Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

  Nefes darlığına ne iyi gelir, nefes darlığı maalesef bu konuda problem yaşayan insanların endişelenmelerine neden olan zor bir durumdur.

  Nefes darlığına ne iyi gelir, nefes darlığı çeken kişilere çeşitli yöntemler önerilmektedir. Bu yöntemlerin içerisinde tıbbi yöntemler olduğu gibi bitkisel seçeneklerde yer almaktadır. Eğer sık yaşanan bir nefes darlığı probleminiz varsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

  Nefes darlığı problemi daha çok sigara içen kişilerde görülmektedir. Yoğun aktivitelerde örneğin spor aktivitelerinde, spor bittikten sonra yaşanan nefes darlığı normal olarak kabul görmektedir. 

  Nefes darlığı problemi kronik hale gelmişse mutlaka bir uzmandan destek almak gereklidir.

  Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217