Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Moringa Nedir, Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Moringa; moringa bir bitki türüdür. Diğer bitki türleri gibi yaprakları kurutularak çay elde edilir. Moringa çayının insan sağlığı için faydaları çoktur.

  Moringa çayı, moringa çayı içerisinde vitamin kaynağı olarak oldukça besleyicidir. Moringa çayı içerisinde A,D ve yüksek miktarda E vitamini içermektedir. 

  Moringa çayı A,D ve E vitaminlerinin yanısıra kalsiyum,potasyum ve bitkisel protein içerikli önemli bir bitkidir.  Moringa çayını sıklıkla sağlık için tüketmek isteyenler bunun yanı sıra zayıflamak için de moringa çayını tercih etmektedirler. İçerisinde bulunan bitkisel kaynaklı protein kaslara faydalıyken içerinsdeki potasyumda bağırsak sağlığı için fayda sağlamaktadır.

  Moringa tozu,  moringa bitkisinin yaprakları toz haline getirilip kullanılmaktadır. Kahvelerde veya yoğurtla birlikte karıştırılarak tüketilmektedir.

  Moringa Çayının Faydaları

  Moringa çayı içerdiği zengin vitaminlerle insan sağlığı açısından büyük oranda fayda sağlamaktadır. Faydanın yanı sıra sindirimi düzenlemektedir ve sağlıklı zayıflamak isteyenlerin son dönemdeki ilgili odağı haline gelen sağlıklı bir bitki olarak kendinden söz ettirmektedir.

  Moringa Çayı Faydaları;

  • Diyabet hastaları için kandaki şekeri düzenleyici bir etkiye sahiptir. Ölçülü kullanılması gerekmektedir.

  • Moringa bitki olarak yapraklarında gövdesinde, kökünde ve çiçeklerinde yüksek oranda insan sağlığına fayda sağlayacak antioksidan yer almaktadır.

  • İçeriğinde yer alan yüksek miktardaki A vitamini insan sağlığı için özellikle göz sağlığı için fayda sağlamaktadır.

  • Moringa çayı metobolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımını sağladığı için kişinin kilo vermesine destek olur.

  • Moringa çayı tüketen insanlar daha fazla tokluk hissi hissederler ve bu da iştahlarına yansır. Bu sayede da az besin tüketerek zayıflayabilirler.

  • Moringa çayı vegan beslenen yüksek bir bitkisel protein kaynağıdır.

  • Moringa çayı moringa bitkisi mükemmel bir anti-agingdir. Bu sayede kişinin cilt sağlığını korumada oldukça faydalıdır.

  • Moringa çayı doğru tüketildiğinde kolestrol e iyi gelmektedir. Bu sayede kap ve damar sağlığını korumaktadır.

  • Moringa çayı hafızaya da iyi geldiği bilinmektedir. Alzheimer ve bunama gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

  Moringa Çayı Fazla Tüketildiğinde Zararlıdır.

  • Midede yanma ve ekşime gibi problemlere neden olabilir.

  • Midede bulantıya yol açabilir.

  • Mideye etki edebildiğinden bağırsaklarda da şikayete neden olabilmektedir. Özellikle ishale neden olabilir.

  Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

  Moringa çayı moringa bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Yaprakları öğütülüp çay haline getirilir. 7 veya 8 dakika moringa çayını demleyip yaklaşık 20 25 dakika dinlendirdikten sonra içilmesi önerilmektedir.

  Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021
  Yayınlama Tarihi: 24 Şubat 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217