Memory Centers Of America İstanbul Şubesi Açılışı

Memory Centers of America’nın Türkiye Şubesi, MEMORY CENTER OF İSTANBUL’un resmî açılışı Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla 25 Mayıs 1999 tarihinde gerçekleşti. Açılış törenindeki konuşmasında 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel şunları söyledi:

npistanbul“ Değerli Misafirler,

Değerli bilim adamlarımızın verdiği bilgileri büyük bir ilgiyle dinledim. Söylemeye hacet yok ki beyin insanoğlunun en önemli uzvudur. İnsanoğlu beynin hikmetini henüz keşfedememiştir. Bir misal olarak, ne ölçüde doğrudur ayrı mesele ama, beynin önemini göstermek bakımından, beynin gördüğü fonksiyonları yapan bir kompitür yapılacak olsa, 3 tane yerküre büyüklüğünde kompütür yapmak lâzımdır.

Beyin, hilkatin, yaratılışın sırrıdır. Tabiî ki insanlar aslında beynini ne kadar kullanırlar o da ayrı meseledir. Dünyaya gelip beyninin önemli bir kısmını hiç kullanmadan dünyadan giden insanlar vardır. Uygarlık aslında beynin daha çok kullanılmasını, beyinden daha çok yararlanılması hedefini kendine seçmiştir. Eğitimin sebebi de budur.

İnsanoğlunun en değerli varlığı olan hafızayı korumanın yolları bulunabildiği takdirde, bu bilhassa ortalama ömrün 40-50 yıldan 70’e 80’e çıktığı dünyada, insanlık adına önemli bir başarı elde edilmiş olacaktır. Ülkemizde 30’lu yıllarda ortalama ömür 35-40 yıldır. Bugün 70-80’e çıkmıştır. Yani aşağı yukarı ortalama ömür katlanmıştır. Ama bu ömrü sağlıklı bir şekilde yaşayabilmenin yolu da insanın evvela hafızası, beyni dahil uzuvlarının fonksiyonunun muhafaza edilmesidir. Yaşadıkça, dünya daha refah içerisinde yaşamayı başarabildikçe sanıyorum ki bilim ve teknoloji insanların hizmetine daha güzel şeyler getirecektir. Hatta umuyorum ki bu, yönetici ve siyasetçilerin de beklentisidir.

Ben buraya böyle bir şeyi desteklediğimi, insanlığın hayrına olan her şeyi desteklediğimi, bilime olan inancımı ve yeniliğe olan desteğimi göstermek için geldim. Bu Memory Center’ı Türkiye’ye getiren değerli hekimlerimiz Sn. Prof. Tarhan, Sn. Prof. Tanrıdağ ve Sn. Prof. İtil biraz evvel bilgi verdiler. Huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Çok büyük ilgi göreceğinizden eminim ve insanlığın hizmetinde bulunan Türk hekimleri ve dünya hekimlerine bu konuda başarılar diliyorum. İnsanlığı ızdıraptan kurtarabildiğiniz ölçüde insanlığın mutluluğu sağlanmış olacaktır.

İşte bu dileklerimi iletmek için buradayım. Başarılı olun. Hepinizi tebrik ediyorum. Sağ olun.”

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217