Maternal Bağlanma Ölçeği Testi

Maternal Bağlanma Ölçeği : Bir annenin bebeğine sevgiyle bağlanması çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişimi için çok önemlidir. Çünkü çocuğun yaşadığı ilk bağlanma tecrübesi daha sonra yaşayacağı bağlanma tecrübeleri, kuracağı ilişkiler ve psikolojik sağlamlığı için temel oluşturur. Maternal bağlanma; annenin bebeğinin işaretlerini anlaması, doğru bir şekilde cevaplaması ve anne bebek arasındaki karşılıklı etkileşim sonucunda zaman içinde gelişir. Bu duygu annenin psikolojik ve sosyal durumundan etkilenebilmektedir. Bu ölçek 1994 yılında Muller tarafından geliştirilmiştir. Anneliğe adaptasyonu ve maternal duygu ve davranışlar ile annede bebeğe olan bağlanmayı ölçmektedir.

Yüksek puanlar bağlanmanın yüksek olduğunu göstermektedir. Ölçekten elde edilecek en düşük puan 26 en yüksek puan 104 dür.

Test sonuçları tıbbi anlamda kesin bir bilgi vermemektedir. Bu testler kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırmak içindir, tek başına tanı koydurmaz. Test sonucunuzun bir uzman tarafından değerlendirilmeden, size mail atılacağını önemle belirtmek isteriz. Sağlıklı günler dileriz.


Teste başlamadan önce, test sonuçlarınızın gönderileceği e-posta adresini giriniz.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217