Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir?

Çenenin yan kısmında bulunan ve en kuvvetli çiğneme kası olarak bilinmekte olan masseter kasının büyüyüp, dışarıdan bile belirgin şekilde görünmesi masseter hipertrofisi (masseter büyümesi) olarak adlandırılır.  Bu durumun en belirgin nedenleri, farklı sebepler ile diş sıkmak ve diş gıcırdatma ile birlikte çok fazla sakız çiğnemek ve devamlı olarak sert et tüketmektir. Bu hastalığın tedavi edilmesi için yapılan masseter botoksu, masseter kasının olduğu yüzün alt tarafının inceltildiği estetik operasyonudur. Çene botoksu olarak da bilinmekte olan bu operasyonda yüzün alt gölgesindeki biçim bozukluğunun tedavisi amaçlanmaktadır.

Bilhassa yoğun stres yaşayan zamanlarda kişiler, farkına varmadığı halde dişlerini sıkabilmektedir. Diş sıkmayı alışkanlık haline getirmek, yüz, çiğneme kasında büyümelere neden olur. Bu durum, yüzün estetik görüntüsü bakımından da zararlıdır. Yüzün görüntüsünde bozulmalar meydana gelmiş olabilir. Bu duruma çözüm olarak geliştirilmiş olan çene botoksu operasyonu ile, yüzde daha sert bir görüntü oluşmasına neden olan kare yüz biçimi küçük hale getirilir. Böylelikle, daha uyumlu bir yüz biçimi meydana gelmiş olur.  Masseter kasının gerektiğinden çok büyük olması hem estetik hem de fiziki açıdan kötü olabilir. Dolayısı ile diş sıkma botoksu şeklinde de bilinmekte olan bu operasyon, bazı zamanlarda hem biçim hem de fonksiyon tedavi amacı ile yapılır. 

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Neden Yapılır?

Masseter kasının büyümüş olması, işlevsel bakımdan bir problem oluşturmaz. Fakat bu normal olmayan büyüme durumu, şekil olarak da rahatsız edebilir. Böyle zamanlarda çene yan kısımlara doğru genişlemektedir ve yüzün biçimi kare olmaya başlar. Bu tarz durumlar genellikle kadınlar için problem oluşturur. Çünkü kadınlar, erkeksi bir yüz şekline bürünmek istemezler.
Masseter kasının normal olmayan şekilde büyüyor olması görünüm olarak da problem oluşturma ile birlikte, uyku sırasında dişleri gıcırdatma ve dişleri sıkma gibi sorunlara da neden olur. Böylelikle dişler ağrı oluşturabilir ve hasar olabilir, bu yüzden bu durumun tedavi edilmesi gerekir. Çene botoksu şeklinde de bilinmekte olan bu botoks türü böyle durumları yok etmek için geliştirilen bir yöntemdir.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?

Masseter botoksu türlü avantajlar sağlamaktadır. Bu operasyonun kişilere en çok sağlamakta olduğu yararlar ise şu şekildedir; 

  • Oldukça güven içeren bir yöntemdir. Botoks işlemi sırasında cerrahi bir müdahale gerekmez. Bundan dolayı, plastik cerrahi ameliyatları gibi tehlikeleri yoktur.  
  • Çenenin şeklini inceltip kare görüntüsünden ziyade daha ince ve uygun bir yüz şekli yapılır.
  • Çenenin kaslarına uygulanan bu operasyon ile çene kaslarının boyu ufalır. Bu şekilde, ince görünümlü ve belirginleşmiş bir çene yapısına sahip olursunuz.
  • Botoks operasyonu ile, çeneyi sıkma ve dişleri gıcırdatma yüzünden oluşan ağrı artık yaşanmaz.

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?

Çenenin biçiminden şikayetçi olan ve operasyona problem oluşturabilecek belirli bir hastalığı olmayan yetişkin bireyler bu işlemi yaptırabilir. Fakat gebe ya da çocuk emziren anneler ve genel sağlıkları iyi olmayan kişilere çene botoksu önerilmemektedir.

Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

Bu operasyonda botoks doğrudan masseter kasına enjekte edilmektedir. Yaklaşık olarak 10-15 dakika devam eden bu operasyon sırasında kişi belirli bir acı hissetmez. Uygulamadan önce genel olarak uyuşturucu krem ile o kısım uyuşturulmaktadır. Bu operasyon bittikten sonra kişi gündelik yaşamına dönebilir.

Masseter Botoks İyileşme Süreci

Bu operasyon sonrası kişi gündelik yaşamına devam edebilir. Masseter botoksu iyileşme süreci şu şekilde sıralanabilir;

  • Operasyonun etkisi 4-7 gün içinde kendini belli eder ve 2. haftanın sonunda daha da belirgin hale gelir. 
  • İşlemden 1 gün sonra sert besinler tüketmemek, mümkünse sıvı içerikli besinler almak gereklidir. 
  • En az 1 gün enjeksiyon uygulanan kısma kesinlikle masaj uygulamayın.
  • Bu işlemin ardından 8-9 saat makyaj uygulamayın. 
  • Bu işlem sonrası 5-6 saat yüzünüzü yıkamayın ve duş almayın.
  • Bu operasyon sonrası kan sulandırıcı ilaçların 1 gün kullanılmaması tavsiye edilir.
Bu botoks masseter kasına uygulanan botoks operasyonudur. Kişilerin diş sıkması, gece uyuduğu esnada dişlerini gıcırdatması gibi sorunların tedavi edilmesi için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bunun ile birlikte yüzü kare şeklinden kurtarır ve yüzün incelmesine yardımcı olur.
Yaklaşık olarak 10-15 dakika devam eden operasyon, oldukça ağrısız bir biçimde uygulanır. İşlemin ardından kişinin hastanede kalmasına gerek yoktur; olağan hayatına devam edebilir. Bu işlemin etkisi 3-4 hafta sonra belli olur.
Bu işlem ortalama 3-6 ay süre ile etkili olmaktadır. Bu zaman dilimi türlü sebeplere bağlı olarak farklılık oluşturabilir. Daha kalıcı bir etkiye sahip olmak için operasyondan 3-4 ay sonra yeniden botoks uygulamanız gerekmektedir.
Bu operasyon gülüş kaslarında etkisini göstermez, Yalnızca masseter kasının iç kısmına uygulanır. Bu kas çiğneme durumu ile alakalı bir kastır. Botoks İşleminden Sonra Herhangi Bir Ağrı Olur mu? Bu operasyonun ardından kişiler herhangi bir acı ya da ağrı yaşamaz. Günlük hayatlarına devam edebilirler.
Botoks işleminde uygun yaş 20'li yaşların sonudur ve 30'lu yaşların başıdır. Bu zamanda mimik çizgileri oluşur. Böylelikle ileriki zamanlarda oluşan mimik çizgileri de engellenmiş olur.
Masseter botoksu operasyonundan sonra ilk 1 gün makyaj yapılmaması gerekir. Sonraki günlerde makyaj uygulayabilirsiniz. Ancak bu durum için uzmanınıza danışmalısınız.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 02 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,