Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Lipoliz Nedir?

Lipoliz etkisi olan bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme işlemidir. Bu işlemde soyadan elde edilmiş fosfatidil kolin kullanılmaktadır. Bu yöntemde enjeksiyon ile yağ hücrelerine enzim verilir ve yağların parçalara ayrılması sağlanmalıdır. Lipolizin ardından, deride dalgalanmalar, eşitsizlik, asimetri oluşmaz. İşlemin ardından gündelik yaşamını sürdürebilir. Yan etkileri içinde, kızarıklık, yanma ya da hassaslaşma gibi basit belirtiler yaşanabilir. Lipoliz işlemi 18 yaşın altında hastalara, hamile ya da emzirmiş kadınlara, şeker ve kanser hastalığı olanlara, karaciğer ya da böbrek yetmezliği yaşayan kişilere uygulanmamalıdır.

Bazı dokuları canlandıran ve kan akışını artıran ajanlar ile birlikte dokunun sert ya da yumuşak, sarkmış ya da fit olması durumuna göre de eklenmekte olan yardımcı ajanlar değişiklik gösterir. Uygun hasta seçildiği zaman liposuctiona yakın neticeler aldığı zaman etkisi olan bir tedavi biçimidir.
Fosfatidil kolin, yaklaşık olarak 10 yıldır kolesterolü düşüren, tansiyonu kontrol etmeye katkı sağlayan ve felçli kişilerde tekrar benzer amaçlar ile damardan uygulamalar ile yüksek seviyelerde kullanılır. Bundan dolayı etkinlik ve güvenilir olma durumu kanıtlanan ve FDA tarafından onaylanan bir etken maddedir. 

Lipoliz Hangi Amaçlar İçin Uygulanır?

Lipoterapi yağlanma durumuna bağlı şekil bozukluğu, selülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz çevresindeki yağların kaybolmasında, gözaltı torbalanmalarının giderilmesinde kullanılır. Bunun ile beraber cerrahi yol ile yağların çekilmesinin ardından meydana gelebilen şekil bozuklukları tedavisinde de yapılır. Bilhassa sellülitin oluşturduğu portakal kabuğu görüntüsünün kaybolmasında etkili olabilmektedir. Erkeklerin sırt yağ birikintisi tedavisi için de tercih edilir.

Lipoliz Hangi Bölgelerde Etkili Olur?

Lipoliz bedendeki yağlar haricinde gıdı bölgesini, çenenin alt kısmındaki yağları veya gözaltındaki torbaların da azalmasına katkı sağlar. Liposuction uygulanması güç olan koltuk altı kısmında da oldukça etkili olmaktadır. Bunun ile birlikte; kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak kısmında uygulanır. Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile desteklenirse yansıması uzun süreli olabilir.

Lipoliz Kaç Seans Yapılmalıdır?

Lipoliz işleminin başarılı olduğu seans sayısı bireyin kilosuna, yaşına ve bedendeki yağ oranına göre değişiklik gösterir. Genel olarak problemli kısımlara en düşük 2-4 seans yapılmalıdır. Hasta kişilerin yüzde 80'i ikinci seansın ardından bedenlerindeki farklılığı değişikliğin farkına varırlar. Her seansın ardından, beden olağan yollar ile çözülmekte olan yağ atıklarını kendi kendine sıfırlar. Yaygın olarak yapılan işlemlerde total yağ kaybı meydana gelebilir. Yüksek dozda olan işlemlerde de elde edilmek istenilen etkiyi aşmak mümkün hale gelir. Etkiyi gözlemleyip 4-6 haftalık periyotlarla işlem gerçekleştirilir.
Etki 3.haftanın ardından kendisini gösterir ve git gide yükselerek 6 haftanın ardından da devam edebilir. Asıl etki ikinci seansın ardından görülür. Bu sürenin ardından hasta kişiler, incelmenin başka kişiler tarafından da fark edildiğini gözlemleyebilir. Seans sayısı 4-8 şeklinde planlanırken, bunu belirlemekte olan, kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin büyüklük hacmidir. İlk seansta da kullanılacak doz oranı bellidir.

O kısımda hafif morarmalar görülebilir. Bilhassa ilaç enjekte edildikten kısa bir süre sonra, kaşıntı, hafif yanma ve kızarma görülebilir, ancak bu durumlar birkaç gün içerisinde kendi kendine kaybolabilir. Ters bir durumda bir uzmana başvurulabilir.
Bu tedavi yöntemi bedendeki bölgesel yağ birikimini de deri üzerinde gevşemeye neden olmadan yok edebilir. Bu durum doğal yollar ile yağ yakılımını yükseltir. Beklenmekte olan kozmetik sonuçlar 4-8 seans aralığındadır.
Yağ hücreleri lenf drenaj sistemi aracılığı ile bedenden atılmış olduğundan dolayı sonuçların incelenmesi bireyden bireye küçük değişiklikler gösterir. İlk 30 gün yağ atımı sürecini oluşturur ve 2. Hafta itibari ile belirli bölgelerde incelme gözle görülür duruma gelir.
Soğuk lipolizin zararları FDA onayı olan tedavi yöntemi olmasından dolayı yoktur. İşlem sırasında gözlemlenmekte olan uyuşma ve kızarıklık haricinde soğuk lipoliz tedavisi bedene belirli bir zarar vermez.
Lipoliz tedavisi yönteminde çok yoğun bilinen bir yan etki bulunmamaktadır. Sadece kişi tedavinin uygulandığı bölgede hafif ağrı hissedebilir. Bu durum çok normaldir çünkü bir anda yağ alınacak ve bölgeden gözle görülebilecek şekilde eksilme olacaktır. Bunun dışında sarkma gibi yan etkileri yoktur.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 26 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,