Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Sofralarda sık tercih edilen ve turunçgiller familyasından olan limonun hem kabuğundan hem de suyundan faydalanılabilir. Kabuğunda bulunan aroma ve renginden dolayı tatlı çeşitlerinde de tercih edilirken, limon suyunun faydaları ve kullanım yerleri de oldukça fazladır. Limonlu suyun faydaları arasında bağışıklık sistemini destekleyici ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruyucu etkisi de yer alır. Bunların yanı sıra vücuda ve sağlığa pek çok yararı olan limon suyunun, şekerli ve gazlı içeceklerin tüketimini de azalttığı bilinir.

Gün içerisinde enerji ihtiyacını karşılamak için su tüketmek önemlidir. Su tüketimi ise her yaş grubu için önem taşır. Su içerisine direk olarak katılabilen limon, içeriğinde yüksek miktarda birçok vitamin bulundurur.

Limonlu Su Ne İşe Yarar?

Limonlu su tüketimi sayesinde vücudun ihtiyacı olan C Vitamini karşılanır ve vücuttaki kolajen sentezine katkı sağlar. Demir emilimi artarken, kansızlığın da önlenmesinde etkilidir. Nezle, grip ve benzeri soğuk algınlığı hastalıklarda tüketilmesi faydalıdır. Limonun içerisinde yer alan sitrat, böbrek taşı gelişimini önlemede yardımcı olur. Ayrıca romatizmal hastalıkların da tedavisinde kullanılabilir. Cilt ve deri sağlığı bakımından koruyucu ve yenileyici özelliği olan limon, saç bakımı açısından da sık tercih edilir. İçerisinde bulunan bioflavonoidler sağlık için önemlidir.

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

İnsanların günlük hayatta ve sofralarda sık kullandığı limonun kendisi kadar su ile karıştırılıp içilmesi de faydalıdır. Limon suyu cilt sağlığından böbrek sağlığına kadar pek çok fayda sağlar. Limonlu suyun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Beslenmeye dikkat edilmesi halinde, düzenli olarak tüketildiğinden zayıflamaya yardımcı olur
  • İçeriğinde yer alan C vitamini bağışıklık sistemini destekler ve korur, soğuk algınlığı veya solunum yolu hastalıklarında tedaviye ek olarak kullanılabilir
  • İçerdiği sitrat, böbrek taşı oluşmasını önler ve böbrek sağlığını korur
  • Kansızlığı önleyerek vücuttaki demir emilimini artırır
  • Cilt ve deri sağlığına faydalıdır, kolajen sentezini destekler
  • Vücuttaki toksin birikimini ve ödemi azaltır
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Karaciğerin işlevselliğini artırır
  • Kalp ve damar hastalıklarını önler

Limonlu Su Zayıflatır mı?

Düzenli beslenme bilincine sahip olunması ve düzenli olarak limonlu su içmek kilo vermeyi destekler. Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamak isteyen kişiler için faydalıdır. Bazı araştırmalar limonlu su içmenin açlık hissini bastırdığını ve tok hissetmeye yardımcı olduğunu açıklamaktadır. Bu durumda kilo vermek isteyen kişiler tarafından günlük olarak tüketilmesi önemlidir. 
Yemek öncesi tüketilen limonlu su tokluk hissi sağlayacağı için aşırı yeme durumlarından kaçınılmasını sağlar. Ayrıca su tüketimini de artırır. 

Limonlu Su İçmek Yağ Yakar mı?

Kalıcı olarak kilo vermek isteyen kişilerin yapacağı tek çözüm yağ kaybı sağlamaktır. Bu nedenle fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkes öncelikle yağ oranını azaltmak için birçok araştırma yapar.
Limonlu suyun faydaları arasında yağ yaktığı düşüncesi ve söylentisi olsa da bu durum doğru bir bilgi değildir. Direkt olarak yağ yakımı sağlamaz. Ancak kilo vermede destekleyici bir rolü bulunur. Sindirim problemlerini ortadan kaldırır. Sağlıklı beslenen kişiler ek olarak tüketebilir.

Limonlu Su Ne Zaman İçilmelidir?

Özellikle sabahları herhangi bir şey yemeden limonlu su içenler güne daha enerjik başlar. Sabahları içilen limonlu su, sindirim sistemini destekler ve kabızlık gibi problemlerin yaşanmasını önler. Bunların yanı sıra limonlu suyun faydaları arasında diş sağlığı da yer alır.
Yemek önceyi ya da sabahları içildiğinde ağız içi bakterileri parçalar ve diş sağlığını korur. Ancak mide rahatsızlığı olan kişilerin uzman tavsiyesi üzerine kullanması ve tüketmesi gerekmektedir. Mide problemi olan kişilerin aç karnına içmesi zarar verebilir ve mide rahatsızlıklarını tetikleyici etkisi olabilir.

Hamilelikte Limonlu Su İçilir mi?

Hamilelik dönemlerinde limonlu su tüketiminin sağlık açısında fayda sağladığı düşünülür. İçeriğinde yer alan C Vitamini özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren limon, sık karşılaşılan soğuk algınlığı ve benzeri enfeksiyonların gelişmesini de önler.
Ayrıca limonun içerisinde yer alan folat, bebeğin gelişimi açısından da önemli bir besin maddesidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde gereksinim duyulan bu madde, bebeğin omurga ve beyin gelişimi üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Doktor bilgisi ve önerisi üzerine hamilelik dönemlerinde limonlu su içilebilir.

Düzenli olarak limonlu su tüketen kişilerin bağışıklık sistemi güçlenir, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riski azalır, toksinlerin ve ödemleri vücuttan atılmasını sağlar.
Araştırmalara göre, günde en az 1 litre limonlu su tüketimi fayda sağladığı düşünülür. Mide rahatsızlığı veya farklı bir rahatsızlığı olan kişilerin tüketmeden önce doktora başvurması önemlidir.
İçeriğinde yer alan bol miktarda C Vitamini özelliği vücuttaki kolajen sentezini destekler. Demir emilimini artırarak kansızlığa karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini destekler, nezle ve grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarında etkilidir.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,