Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı, aromaterapide sık kullanılan temel yağlardan biridir. Kaygıyı azaltıcı ve yatıştırıcı etkisiyle birlikte kişiye, fiziksel ve psikolojik yönden de pek çok fayda sağlar. Bunların yanında uykusuzluk, egzama, mide rahatsızlıkları ve adet krampları gibi sorunlara yardımcı olması da lavanta yağı faydaları arasında yer alır.

Lavanta bitkisinden elde edilen ve uçucu özellikte olan yağ; cilt bakımında, saç bakımında, böcek ısırmalarına karşı ve güneş yanığı gibi birçok alanda fayda sağlıyor. Güçlü antioksidan, antimikrobiyal, sedatif ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle lavanta yağı faydaları uzun yıllardır aromaterapilerde, kozmetikte ve pek çok farklı alanlarda kullanılıyor.

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta yağı içeriğinde yer alan güçlü bileşenleri ile birlikte sağlıktan güzelliği pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Fiziksel ve psikolojik yönden de insan sağlığına birçok fayda sağlayan lavanta yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Bakteri ve Mantarlara Karşı Mücadele Eder
Lavanta yağı kullanımı antimikrobiyal özelliği ile yalnızca bakterileri yok etmekle kalmaz, ayrıca bazı mantar çeşitlerine karşı da etkilidir. Temizlik ya da çamaşır yıkama sırasında birkaç damla yağından kullanmak, bakteri ve mantarlara karşı etkilidir. 

Ayak Sağlığını Korur
Lavanta yağı ile ayak masajı yapmak, yorgunluğu azaltır ve ağrıları hafifletir. Gerginliği ortadan kaldırır. Antiinflamatuar ve antiseptik özellikleri ayakta ortaya çıkan iltihaplanmaların giderilmesinde fayda sağlar. 

Uyku Sorunlarına İyi Gelir
Kişi uyku sorunu yaşıyor ve uyuyamıyorsa yatmadan önce uçucu lavanta yağı kullanarak daha kolay uykuya dalabilir. Gece uyanma sorununu azaltır ve kişinin kaliteli bir uyku almasını sağlar. 

Stres ve Anksiyete Sorunlarını Azaltır
Lavanta yağı kullanımı stres ve anksiyete gibi psikolojik sorunların azalmasına fayda sağlar. Ayrıca baş ağrısında, sinirlerin gerilmesinde ve migren gibi durumlarda kullanılabilir. Canlandırıcı özelliği sayesinde zihinsel aktiviteyi artırır.

Kas ve Eklem Ağrılarını Hafifletir
Lavanta yağının faydaları arasında kas, eklem ve sırt ağrısı gibi sorunların hafiflemesi de yer alır. Ağrıyan bölgelere lavanta yağı kullanılarak masaj yapmak, ağrıları hafifletir ve kasların gevşemesini sağlar.

Sindirimi Kolaylaştırır
Lavanta yağı, bağırsak ve sindirim sisteminin çalışmasına katkı sağlar. Herhangi bir mide rahatsızlığında; ağrı, kabızlık, kusma veya hazımsızlık gibi sorunlarda tedavi etmek için kullanılabilir.

Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Korur ve İyileştirir
Soğuk algınlığı, enfeksiyonlar, öksürük, astım, bronşit ve larenjit gibi pek çok solunum yolu hastalıklarına karşı iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Boyun, göğüs ya da sırt bölgelerine sürerek tıkanıkların açılmasına katkı sağlar ve iyileşmeyi hızlandırır. 

Adet (Regl) Ağrılarını Azaltır
Adet dönemlerinde yaşanan krampları ve ağrıları azaltmaya yönelik kullanılabilir. Pamuk üzerine damlatıp solunabilir.

Lavanta Yağının Cilde Faydaları

Lavanta yağı faydaları arasında cilt sağlığını korumak ve iyileştirmek de yer alır. Lavanta yağının insan sağlığına pek çok faydası olduğu gibi cilt problemlerine, akne sorunlarına, egzama, yaralar veya böcek ısırmaları gibi durumlarda da fayda sağlar. Bunların yanı sıra lavanta yağının cilde faydaları şu şekildedir:

Cildi Hastalıklara ve Tahrişlere Karşı Korur
Lavanta yağının faydaları arasında antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikler de yer alır. Bu nedenle lavanta yağı cilde pek çok fayda sağlayarak ciltte ortaya çıkabilen sedef hastalığı, sivilce ve alerji gibi pek çok cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir.

Kuru Cildi Nemlendirir ve Yatıştırır
Kuru bir cilde sahip olan kişilerin kullanabileceği lavanta yağı, cildi nemlendirici özelliği ile nem bariyerini dengeler. Özellikle ciltteki kuru bölgelere düzenli olarak yapılan masajla birlikte bu sorunların iyileşmesini sağlar.

Yaşlanmayı Geciktirir ve Cildi Lekelere Karşı Korur
Lavanta yağının içeriğinde bulunan anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler ciltte ortaya çıkabilecek lekeleri ve kırışıklık durumlarını engeller. Antioksidan özelliğiyle yaşlanma sürecini geciktirir.

Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar
Lavanta yağının içeriğinde yer alan beta-karyofilen, ciltte ortaya çıkan yaraların iyileşmesine katkı sağlar. 

Güneş Yanıklarını Hızlı İyileştirir
Lavanta yağının faydaları arasında güneş yanıklarını iyileştirme ve yanık sonrası oluşabilen şişlik durumlarını azaltma özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca iltihapları da yatıştırıcı özelliği vardır.

Lavanta Yağının Saça Faydaları

İnsan sağlığına ve cilde sayısız faydası olan lavanta yağının saça faydaları da saymakla bitmez. İçeriğinde bulunan antiseptik özelliği ile saç derisine karşı iyileştirici bir etkisi vardır. Uçucu yağ özelliği ile saç derisinin sağlığını korur ve iyileştirir. 
Bunların yanı sıra düzenli olarak kullanıldığında parlak ve güçlü saç tellerinin oluşumunu sağlar. Antimikrobiyal özelliği ile farklı nedenlere bağlı olarak gelişen iltihaplanmaları önler. Saç derisini güçlendirir ve kepek oluşumunu önler.
Saçların beyazlamasını geciktirir. Saç diplerinde oluşabilecek mantar ve enfeksiyonlara karşı önleyicidir. Saç köklerindeki kan dolaşımını destekler ve artırır. Kekik yağı ve sedir ağacı yağı ile beraber kullanıldığında saç dökülmesini azaltır ve önleyicidir.

Lavanta Yağının Bebek ve Çocuklarda Kullanımı

Bebek ve çocuklarda lavanta yağı kullanımının farklı pek çok yolu bulunmaktadır. Lavanta yağı, bebek ve çocukların cildine uygulanmadan önce kesinlikle farklı bir taşıyıcı yağ ile ya da su ile seyreltilerek kullanımı yapılmalıdır. 
Sıklıkla tercih edilen taşıyıcı yağlar ise hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağıdır. Lavanta yağı faydaları arasında bebek ve çocuklarda solunum yollarını açma ve uyku problemlerini ortadan kaldırma da yer alır. 
Bebek ve çocuklarda kullanımı sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için bir uzmandan destek alınabilir. Herhangi bir alerjik reaksiyonun gelişmesine engel olmak için bu yöntem tercih edilebilir. Özellikle bebek ve çocuklarda ağız kısmına yakın olmayan bölgeler tercih edilmelidir. 
Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı ise masaj yaparak doğrudan cilde uygulanabilirken, sprey olarak da kullanılabilir. Ayrıca battaniye üzerine sıkılarak solunum yolunu açabilir ve bebeğin daha rahat uyuması sağlanabilir. 

Lavanta Yağının Zararları ve Yan Etkileri

Kişilerin yeni bir yağ veya farklı bir ürün kullanmadan önce dikkatli olmaları gereken bazı noktalar vardır. Kullanmadan önce cilt üzerinde küçük bir yerde deneme yapılmalıdır. Özellikle hamilelik dönemindeki kadınlarda ve emzirme dönemlerinde olan kadınlarda kullanımı önerilmez. 
Bazı kişilerin cildi alerji durumlarına karşı hassas olabilir. Lavanta yağı bu kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için kullanmadan önce dikkatli olunmalıdır. Farklı uçucu yağlara oranla daha fazla sağlık problemine yol açabilir. Bu nedenle kullanımının dikkatli ve bir uzman kontrolünde yapılması önemlidir. 
Ortaya çıkabilecek yan etkiler ve bazı zararları ise kişide bulanık görmeye, gözlerde kızarıklık ve yanmalara, nefes güçlüğü yaşamaya, baş ağrısına, mide bulantısına, kusmaya ve ishale neden olabilir. Beslenme alışkanlıklarında ya da yaşam tarzında herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka uzman doktora veya beslenme uzmanına görünmek ve danışmak faydalıdır.

Herhangi bir alerjisi olmayan kişilerin lavanta yağını kullanmasında bir sakınca yoktur. Ancak hamilelik veya emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez. Bunun dışında lavanta yağının koklanması ya da el bileklerine sürülmesi, sinir sistemine iyi gelir ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Genellikle depresyon, anksiyete, stres ve yorgunluğa karşı faydalıdır.
Herhangi bir alerji durumu olmayan kişilerin cilde ve yüze direk olarak sürmesinde bir sakınca yoktur.
Lavanta yağı, ciltteki lekelerin oluşmasını önleyerek, cildi aydınlatır. Ciltte ortaya çıkabilen bazı sivilce ve alerji gibi durumlarında önüne geçerek iyileşmesine katkı sağlar.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 26 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,