Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kurtarıcı (Mesih) Kompleksi Nedir?

Başka insanlara yardım etmeye çalışmak sağlığınız için faydalı olabilir. Fakat bunu yapmak mecburiyetinde olduğunuzu düşünüyor ve bunu gerçekleştirmek adına kendi iyiliğinizi bir tarafa bırakıyorsanız, bu problem oluşturabilir. Bu durum kurtarıcı kompleksi sendromu olarak belirtilmektedir. Önemli gözükmeyebilir, fakat bazı durumlarda daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Kurtarıcı kompleksine sahip olan kişiler, başka insanları kurtarmanın kendi kaderleri olduğunu düşünebilir ve başkalarına yardım etmekten sorumlu olma hissine kapılabilirler. Böyle durumlarda kişiler; aşırı iyi niyetli olabilir veya övgü, güç, kendine değer verme arzusu gibi daha çok kendisine hizmet eden sebeplerle kurtarıcı rolüne bürünebilirler.
Kurtarıcı kompleksi ruhsal bir durumdur ve bipolar bozukluk, sanrılı bozukluk ve şizofreni gibi zihinsel hastalıklara sahip olan bireyler bu durumu yaşayabilir.
Kurtarıcı kompleksine sahip kişiler, başka kişileri kurtarmak için iyi ya da kötü niyetler taşıyabilirler. Başkalarını kurtarırken iyi veya kötü sonuçlar elde edebilirler.
Kendinizi üstün hissettiğiniz için ya da güç için başkalarına yardım etmek istiyorsanız ve davranışlarınız başka insanları zarara uğratıyorsa, bu psikolojik destek almanız için bir sinyal olabilir. Bazı durumlarda, kurtarıcı kompleksi taşıyan kişiler başka insanlara iyi davranmayabilir ve itaat etmelerini isteyebilir.

Kurtarıcı Kompleksinin Belirtileri Nelerdir?

Başka insanlara yardım etmekten hoşlanıp, çok fazla istekli davranışlar sergileyebilir ya da size zararı dokunabilecek kişileri kurtarmak isteyebilirsiniz. Diğer kişilere yardım etmek elbette yararlıdır. Emek verilen vakit, olumsuz yönde etkilemeye başladığı zaman, kendiniz için ve etrafınızdaki diğer insanlar için bir problem haline dönüşebilir. Örneğin, bir iyilik yapmak için uykusuz kalmanın zarar vermediğini düşünebilirsiniz ancak zaman içinde fiziki ve zihinsel etkenler toksik hale dönüşebilir.
Megalomani olan insanlar da başka insanlara yardım etmek için yola çıkabilir. Megalomaniye sahip olan bir birey yoğun bir öz-değer duygusuna sahip olabilir ve gerçek hayatta olduklarından daha önemli olduklarını hissedebilir.
Başka bir bireyin gereksinimlerinden sorumlu olduğunuzu hissediyor ve kötü olsa bile bu gereksinimleri karşılamayı hedefliyorsanız, bir Mesih kompleksi veya patolojik iyilik yapmaya daha yatkın olabilirsiniz. 
Yeme bozukluğuna sahip olan bireyler genel olarak kendileri yerine başka kişilere destek olmak eğilimindedirler. Bazı uzmanlar, yeme bozukluğu bulunan bireylerin, bu kompleksi taşımakla bağlantılı olan patolojik fedakarlığı taşıma olasılığının daha yüksek olabileceğini düşünmektedir.
Megalomani olan bireyler övülmeye ihtiyaç duyarlar veya olduklarından daha önemli olduklarını düşünürler. Bu bireyler bir yaratıcı kompleksini taşımaya daha fazla eğilim gösterebilirler. Diğer zihinsel problemler bu durumla ilişkili olabilir, fakat bu problemlerden herhangi birini taşımanız bir yaratıcı kompleksine sahip olduğunuz anlamı taşımayabilir.

Yaratıcı Kompleksi Kişiye Nasıl Zarar Verir?

Başkalarına gerçekten yardım etmeyi istemek ile başkalarına yardım etmek zorunda olduğunuzu hissetmek çok farklı durumları içermektedir. Yaratıcı kompleksinin kişiye verdiği zararlar şu şekildedir;

  • Tehlikeli durumda olan birini kurtarmaya çalışırsanız sizi fiziksel olarak tehlikeye atabilir.
  • Özellikle diğer kişiyi kurtaramıyor olmanız, zihinsel olarak etkilenmenize neden olur.
  • Rahatsızlığa neden olabilecek kendi fiziksel gereksinimlerinizi görmezden gelmenize neden olur.
  • Bireysel ilişkilerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Yardımı olmaya çalıştığınız kişiler kötü yönde etkilenebilir.

Kurtarıcı Kompleksi Zihinsel Bir Bozukluk mu?

Bu durum zihinsel bir bozukluk değildir ancak akli bozukluğu bulunan kişilerde kurtarıcı kompleksi olabilir. Görkemlilikle ya da kendileri hakkında önemli düşünceler ile kıyaslanır. Bu, bir kişinin önemi, kuvveti ya da kimliği ile ilgili yoğun bir duyguya sahip olunduğu zamandır. Bipolar bozukluğa sahip bireylerde oldukça sık görülür. Mesih kompleksinin bunlar ile birlikte şizofreni ve sanrılı bozuklukla da bağlantısı bulunmaktadır.
Bir Mesih kompleksi taşımak için zihinsel bir bozukluğa sahip olunması gerekmez. İyi niyetle başka insanlara yardımcı olmaya başlayabilir ya da zaman içinde bu kompleksi gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı kişiler masrafları kendileri üstlenmek üzere başka kişilere yardım ederler çünkü kendilerini iyi hissetmek isterler veya başka kişileri kontrol altında tuttuklarını hissetmek isterler. Bir kurtarıcı kompleksi taşıyor olmanız, başka kişilere zarar verme anlamı taşımaz, fakat sizin y ada onların genel sağlığı için faydalı olmayabilir.

Kurtarıcı Kompleksi Olan Kişi Ne Yapmalı?

Başkalarına yardımcı olmak kötü bir durum değildir. Pek çok sağlıklı yönleri bulunmaktadır ancak bazen başka insanlar için iyi şeyler yapıldığında kişi kendini ihmal edebilir. En iyi niyet bile kötü sonuçlara yol açabilir.
Bir kurtarıcı kompleksi için teşhis testi bulunmamaktadır, fakat bir terapist ya da danışman bu durumu belirlemenize katkı sağlayabilir.
Yardım almak, hislerinizi çözümlemede yardımcı bir yoldur, böylelikle abartmadan, kaçmadan başka insanlara yardımcı olabilirsiniz. Eğer yaratıcı kompleksi diğer insanlar üzerinde güç elde etme arzusundan kaynaklanıyorsa y ada gerçekten bir kurtarıcı olduğunuza inanıyorsanız terapi, inançlarınızın hayatınızı ve etrafınızdakileri nasıl etkilediğini anlamanıza katkı sağlayabilir.

Mesih kompleksi (Mesih karışıklığı ya da kurtarıcı saplantısı), bir kişinin bugün ya da yakın zamanda bir "kurtarıcı" olma durumuna mahkum olduğuna dair bir inanışa sahip olduğu bir zihin biçimidir.
Kişide kurtarıcı kompleksine sahipse kendisinin bir grubun veya bir insanın kurtarıcısı olduğuna bağlı bir şekilde inanması ile oluşur. İktidar arayışında olan ya da kendilerini beklenmedik bir biçimde iktidar konumunda görenler, genel olarak kendileri ile ilgili böyle fikirler geliştirebilirler.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2024
Yayınlama Tarihi: 16 Ocak 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,