Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kumkuat (Kamkat) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kumkuat veya kamkat olarak da adlandırılan meyve, turunçgiller familyasındandır. Altın mandalina anlamını da taşıyan meyvenin yapısı portakala benzeyen, üzümden biraz büyük ve oval bir şekli olan narenciye meyvesidir. Daha çok sıcak yerlerde yetişir ve soğuğa karşı dayanıklı ve güçlüdür. Hafif mayhoş ve tatlı bir lezzete sahiptir. İçeriğinde yüksek miktarda su, C Vitamini ve lif özelliği bulundurur. Ayrıca kabuğu ile birlikte de tüketilebilir.

Kumkuat ağaçlarında yetiştirilen meyve, üzümden biraz daha büyük ve portakala benzeyen bir yapıya sahiptir. İçeriğinde bulundurduğu besin maddeleri ve özellikleri ile vücuda ve insan sağlığına pek çok fayda sağlar. Tohumlarında Omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar bulundurur. Bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği ile ortaya çıkabilecek rahatsızlık ve hastalıkları önler, göz sağlığını destekler ve bağırsak sağlığını koruyarak güçlendirir. Ayrıca kilo vermek isteyen kişilerin beslenme programlarına sağlıklı bir atıştırmalık olarak da ekleyebileceği bir meyvedir.

Kumkuat (Kamkat) Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunan antioksidan özelliği ile bağırsakların fonksiyonel yapısını düzenler, bağışıklık sistemini güçlü tutar ve hastalıklara karşı önleyici bir duvar oluşturur. Ayrıca kilo yönetiminde de etkilidir. Kumkuat (kamkat) faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kalp Sağlığını Korur ve Güçlendirir
Yüksek miktarda C Vitamini, lif ve antioksidan özellikleriyle damarlardaki görülebilecek yağ birikimini azaltır. Kalp yetmezliği, inme, felç ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların görülme riskini azaltır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Narenciye meyveleri, güçlü bir antioksidan olan C vitamininin varlığından dolayı bağışıklık sistemini destekler. Flavonoidler gibi diğer antioksidanlar da bağışıklığı güçlendirir. Antioksidanların yanı sıra meyve, çeşitli enfeksiyonlarla ve hastalıklarla savaşan antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Sindirim Sistemini Destekler
Mide problemlerini iyileştirmede etkili bir özelliğe sahiptir. Lif bakımından zengin olan meyve; gaz, hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik ve mide krampları gibi problemlerin azaltılmasında ve ortadan kalkmasında etkilidir. Bağırsakların işlevselliğine katkı sağlar.

Göz Sağlığına Fayda Sağlar
Meyvenin içerisinde bulunan A Vitamini özelliği, toksin maddelerin vücutta birikmesini önler. Ayrıca bu vitamin sayesinde kişinin göz sağlığını destekler. Katarak riskini azaltarak, görme kaybını tetikleyebilecek etmenleri vücuttan uzaklaştırır.

Kemikleri Güçlendirir ve Kemik Sağlığını İyileştirir
Kamkat meyvesi içeriğinde bol miktarda C Vitamini ve kalsiyum barındırır. C Vitamini özelliği kemik erimesi (osteoporoz) gibi kemik hastalıklarının oluşma riskini ciddi oranda azaltır. Asit içerikli besin ve gıdalar, kemiklerin içerisinde bulunan kalsiyum miktarını azaltarak kemik sağlığına zarar verir ve hastalık riskini artırır. Kumkuat meyvesi bu nedenle kemik erimesi gibi durumlara karşı etkilidir.

Duygudurum Bozukluklarını Düzenler
Yapılan bazı araştırmalar C Vitamini açısından zengin besinlerin stres ve benzeri psikolojik bozuklukları iyileştirebileceği ve uyku düzenini sağlayacağını bildirmektedir. Antidepresan benzeri bir etkisi olan, kaygı, depresyon ve stres gibi durumları azaltarak ruh sağlığını iyileştirmede ve duygudurum bozukluklarını düzenlemede yardımcı olur.

Kilo Alımını ve Obeziteyi Önler
Yüksek miktarda lif özelliği ile tokluk süresini uzatır. Vücutta yağ oluşumunu önleyerek kilo alma riskini azaltır.

Kumkuat (Kamkat) Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm besin ve gıdalarda olduğu gibi bu besinin de aşırı tüketilmesi bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Çok fazla ve kontrolsüzce tüketildiğinde farklı komplikasyonlar gelişebilir. İçeriğinde yer alan lif özelliği nedeniyle bu meyveyi çok fazla tüketen kişilerde sindirim sistemi problemleri, hazımsızlık, kabızlık, gaz veya şişkinlik görülebilir. Bu nedenle kontrollü ve aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Ayrıca bazı gıdalarda görülebildiği gibi alerjik reaksiyon durumları da yaşayabilirsiniz. Alerji durumlarının önüne geçebilmek için bir uzmandan destek almasınız.

Kumkuat (Kamkat) Çeşitleri Nelerdir?

Rengi, şekli ve tadı açısından ele alındığında bu meyvenin 6 farklı çeşidi ve türü bulunmaktadır. Kamkat (Kumkuat) çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yuvarlak Kumkuat
  • Oval Kumkuat
  • Meiwa Kumkuat
  • Hong Kong Kumkuat
  • Jiangsu Kumkuat

Kumkuat (Kamkat) Besin Değerleri Nelerdir?

Kumkuat, insan sağlığı ve vücut sağlığı bakımından pek çok faydası ve yararı olan bir meyvedir. İçeriğinde yüksek miktarda C Vitamini ve lif bulunduran ve oldukça yararlı meyvenin, yaklaşın 100 gramında bulunan besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 70
Karbonhidrat: 16 gram
Protein: 2 gram
Yağ: 1 gram
Lif: 7 gram
A Vitamini: Günlük ihtiyacın %6’sı
C Vitamini: 44 Mg
Kalsiyum: 62 Mg
Magnezyum: 20 Mg

Düzenli ve ölçülü olarak tüketildiğinde bu meyve; diş çürümesine, kan şekerinin düşmesine, cilt hücrelerine, bakteri oluşumunu önlemeye, sindirim ve bağışıklık sistemine iyi gelir.
Kabuğu ile tüketilebilen bir meyvedir. Kabuklu tüketimlerde bol su ile temizlenmeli ve o şekilde tüketilmelidir.
Sağlık açısından pek çok faydası olan meyvenin çok fazla ve aşırı olarak tüketilmesi zarar verebilir. Sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. Hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi problemler yaşanabilir.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 24 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,