Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kulak Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı hemen hemen çoğu kişide görülen rahatsız edici bir ağrıdır. Kulak ağrısı nedeni genellikle enfeksiyon kaynaklı olabilmektedir. Oluşma sebepleri arasında bir takım farklı hastalıklarda olabilirken çoğunlukla üst yolunum hastalıkları ile ortaya çıkmaktadır. Kadın ve erkek fark etmeksizin her bireyde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Önemli bir duyu organı olduğu için tedavisi ertelenmemelidir.

Öncelikle kulak ağrısı olan kişilerin uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Kulak ağrısı tedavi edilmezse ileride daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Kulak ağrısı olan kişilerin mutlaka doktora gittikten sonra evde de yapılacak ufak önlemlerle ağrı hafifletilebilmektedir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrı yaşayan kişilerde ciddi belirtiler oluşmaması durumunda, doktor tavsiyesi ile eczanelerde alabileceği bir takım ağrı kesiciler ve ilaçlar bulunmaktadır. Ancak çocuklar için doktorun onaylayacağı ilaçlar kullanılmalıdır. “Kulak ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun cevabı ve dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Ağrının yoğunlaştığı dönemler ağır aktivite ve egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir.
 • Kulağın zarar göreceği şekilde dışarıda içerisine hava girmesini önlemek için kışın bere kullanılabilir. Yazın ise ağrıyan kulağa doktor tavsiyesiyle bir tıkaç kullanılabilir. Bu tıkacın temiz olduğundan emin olmak gerekmektedir. Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır çünkü mevcut enfeksiyonu daha da içeriye taşınmasına neden olabilir.
 • Temizliği yapılırken özellikle sert cisimlerle temizlenmemesine özen gösterilmelidir. Kulak çubuğu kullanmak ve yanlış kullanmak kulağın yapısına zarar vermektedir.
 • Banyo esnasında, yüzme gibi aktivitelerde kulağa su kaçırmamaya özen gösterilmelidir.
 • Uzman bir doktor önerisi olmadan damla kullanılmamalıdır. Damla, gelişen enfeksiyona özel verilmektedir. Bu durumda enfeksiyonun ne tür enfeksiyon olduğunu bilmeden kullanmak sakıncalıdır. Kişinin ağrısına iyi gelmez tam tersi daha da ilerletebilir bu durumu.
 • Bitkisel tedavilerden destek alınabilir. Uzman bir doktora göründükten sonra bu tedaviler doktora danışarak uygulanabilir.

Bazı durumlarda ilaçsız olarak da ağrının geçebileceği yöntemler vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 1. Nane: Antibakteriyel özellik taşıdığı için faydalıdır. Kaynatılıp soğutulan nane suyunu birkaç damla ağrılı kulağa damlatabilirsiniz
 2. Soğan: Antiseptik ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Soğanı kaynatıp soğuttuktan sonra ağrılı kulağa bir kaç damla uygulayabilirsiniz.
 3. Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Ağrılı kulağa uygulanabilir fakat uygularken aşırıya kaçmamak çok önemlidir.
 4. Zencefil: Taze zencefilin suyunu ağrılı kulağa birkaç damla olarak uygulayabilirsiniz.
 5. Zeytinyağı: Ağrılı kulağa birkaç damla uygulanabilir.

Yukarıda bahsedilen önlemler evde alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Bu önlemler uzman bir doktora başvurduktan sonra evde alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda kulak ağrısı, çocukların günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Temel nedeni için mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Uzman bir doktora başvurduktan sonra önlemlerin alınması önerilmektedir.
Çocuklarda kulak ağrısı tedavi edilmezse ileride daha kötü durumlara neden olabilmektedir. Bu tarz ağrılarda ağrıyı hafife almadan uzman bir doktordan destek almak gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 09 Şubat 2021

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217