COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kulak Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısına ne iyi gelir, Kulak ağrısı hemen hemen çoğu kişide görülen rahatsız edici bir ağrıdır. Kulak ağrısı nedeni genellikle enfeksiyon kaynaklı olabilmektedir.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir. Öncelikle kulak ağrısı olan kişilerin uzman bir doktora başvurması gerekmektedir. Kulak ağrısı tedavi edilmezse ileride daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Kulak ağrısı olan kişilerin mutlaka doktora gittikten sonra evde de yapılacak ufak önlemlerle ağrı hafifletilebilmektedir.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir,

  • Kulak ağrısının yoğunlaştığı dönemler ağır aktivite ve egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir.

  • Kulağın zarar göreceği şekilde dışarıda içerisine hava girmesini önlemek için kışın bere kullanılabilir. Yazın ise ağrıyan kulağa doktor tavsiyesiyle bir tıkaç kullanılabilir. Bu tıkacın temiz olduğundan emin olmak gerekmektedir. Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır çünkü mevcut kulaktaki enfeksiyonu daha da kulak içine taşınmasına neden olabilir.

  • Kulak temizlerken özellikle sert cisimlerle kulağın temizlenmemesine özen gösterilmelidir. Kulak çubuğu kullanmak ve yanlış kullanmak kulağın yapısına zarar vermektedir.

  • Banyo esnasında, yüzme gibi aktivitelerde kulağa su kaçırmamaya özen gösterilmelidir.

  • Uzman bir doktor önerisi olmadan kulak damlası kullanılmamalıdır. Kulak damlası kulakta gelişen enfeksiyona özel verilmektedir. Bu durumda enfeksiyonun ne tür enfeksiyon olduğunu bilmeden kullanmak sakıncalıdır. Kişinin ağrısına iyi gelmez tam tersi daha da ilerletebilir bu durumu.

  • Kulak ağrısına ne iyi gelir, bitkisel tedavilerden destek alınabilir. Uzman bir doktora göründükten sonra bu tedaviler doktora danışarak uygulanabilir.

  1. Nane: Antibakteriyel özellik taşıdığı için kulak için faydalıdır. Kaynatılıp soğutulan nane suyunu birkaç damla ağrılı kulağa damlatabilirsiniz

  2. Soğan: Antiseptik ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Soğanı kaynatıp soğuttuktan sonra ağrılı kulağa bir kaç damla uygulayabilirsiniz.

  3. Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Ağrılı kulağa uygulanabilir fakat uygularken aşırıya kaçmamak çok önemlidir.

  4. Zencefil: Taze zencefilin suyunu ağrılı kulağa birkaç damla olarak uygulayabilirsiniz.

  5. Zeytinyağı: Ağrılı kulağa birkaç damla uygulanabilir.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir, yukarıda bahsedilen önlemler evde alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Bu önlemler uzman bir doktora başvurduktan sonra evde alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. 

  Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Çocuklarda kulak ağrısı çocukların günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklarda kulak ağrısının temel nedeni için mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Uzman bir doktora başvurduktan sonra önlemlerin alınması önerilmektedir. 

  Çocuklarda kulak ağrısını tedavi edilmezse ileride daha kötğ durumlara neden olabilmektedir. Bu tarz ağrılarda ağrıyı hafife almadan uzman bir doktordan destek almak gerekmetedir.

  Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021
  Yayınlama Tarihi: 09 Şubat 2021

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
  Sizi Arayalım