Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kulak Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

 Kulak ağrısı, cinsiyet fark etmeksizin her bireyde ve her yaşta görülebilecek bir hastalıktır. Çok fazla görülebilen bir ağrı türüdür. Oluşumunda farklı hastalık nedenleri bulunabilirken genellikle üst solunum yolu ile ilgili rahatsızlıkların ortaya çıkardığı bir hastalıktır. Ciddi sorunların oluşumunu engellemek ve hastalığın ilerlemesini önlemek adına, ağrı yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden bir KBB uzmanı tarafından muayene edilip tedavi olmaları gerekmektedir.

Hastanelerin Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümünün ilgi alanına giren ağrı türü, kişinin günlük yaşantısında engel olabilecek ciddi durumlara yol açabilir. Bu hastalığı etkileyen nedenler arasında ise  orta kulak iltihabı, çene eklemi rahatsızlığı, kulak kanalında meydana gelen yüzücü kulağı hastalığı yer almaktadır. Altında yatan nedenlere göre değişiklik gösteren bu ağrı türü, birçok farklı nedene bağlı olarak oluşabilir.
Kulak ağrısı nasıl geçer sorusu özellikle sıkça bu durumu yaşayan kişilerin cevabını aradıkları bir durumdur. Ağrı çoğu zaman iki ya da üç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Yaşanılan ağrı çok şiddetli değilse kişinin kendi başına uygulayabileceği bir takım yöntemler uygulayarak bu ağrıların etkisini azaltabilir. Ancak, bebeklerde ve çocuklarda yaşanılan ağrı durumu göz ardı edilmemeli ve bir uzman tarafından muayene edilmelidir.

Kulak Ağrısı

İnsanın işitmesinden ve dengesinden sorumlu olan kulak, önemli duyu organlarından biridir. Bu bölgede oluşabilecek her türlü sorun ve ağrı insan yaşamında engelleyici bir faktör olabilir. Bu nedenle ciddiye alınıp tedavisinin ertelenmemesi kişinin sağlığı açısından çok önemlidir. Ağrının oluşması birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Soğuk algınlığı yaşayan kişilerde de bu ağrı görülebilmektedir. 
Ağrının ortaya çıkma nedenleri arasında en sık rastlanan orta kulak enfeksiyonlarıdır. Ağrı, kişide halsizliğe ve kırgınlığa neden olurken kişi çok yorgun hissedebilir. Tıpta ismi “otitis media” olan orta kulak iltihabı daha çok çocuklarda görülmektedir. Farklı metabolik süreç ve biyolojik nedenlere bağlı olarak oluşabilen ağrı, dış faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Kişi, denize, havuza girdiğinde ya da banyo yaptığında kulağın içine su kaçması durumunda enfeksiyona neden olabilir. Bu gibi durumları önlemek adına kişi kulak tıkacı kullanabilir. 

Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Ağrı, baskı oluşması olarak adlandırılır. Yavaş bir şekilde ilerleyebilirken, bir anda gelişebilir ve şiddeti fazla olabilmektedir. Belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kişide işitme kaybı oluşması
 • Ateşlenme durumu
 • Yorgunluk ve halsizlik 
 • Kulakta oluşan akıntılar
 • Çınlama 
 • Baş dönmesi
 • İştahın kesilmesi
 • Kulakta şişme, kızarma

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrı yaşayan kişilerde ciddi belirtiler oluşmaması durumunda, doktor tavsiyesi ile eczanelerde alabileceği bir takım ağrı kesiciler ve ilaçlar bulunmaktadır. Ancak çocuklar için doktorun onaylayacağı ilaçlar kullanılmalıdır. 
Bazı durumlarda ilaçsız olarak da ağrının geçebileceği yöntemler vardır. Bu yöntemler evde uygulanabilir yöntemlerdir fakat yine de doktor kontrolü olmadan yapılacak herhangi bir şey mevcut durumu daha kötü hale de getirebilmektedir. Kulak ağrısına ne iyi gelir denildiğinde evde yapılabilecek uygulamalar şunlardır;

Sıcak uygulama: Bazı ağrılarda, kişinin kulağına uygulanan sıcak kompres, ağrıyı hafifletebilir. Çok yüksek seviyede bir sıcaklık olmaması şartı ile bölgeye uygulanabilir.

Sarımsak suyu: Bazı kulak iltihaplanmalarında antibiyotik özelliklere sahip olan sarımsak önerilir. Sarımsak, yağ haline getirilip kulağa damlatılır.

Soğan: Soğan, sarımsak gibi taşıdığı benzeri özelliklerle kulak ağrılarında kullanılabilir.

Bebek ve Çocuklarda Kulak Ağrısının Belirtileri Nelerdir? 

Ağrı özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde oluştuğu durumlarda dikkatli olunması gerekmektedir. Küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde orta kulak iltihabı daha sık görüldüğünden belirtilerin oluşması durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana muayene edilmeleri gerekmektedir. Belirtiler şu şekildedir:

 • Yüksek ateş
 • Kusma 
 • Çocuklarda baş dönmesi
 • Akıntı yaşanması 
 • Seslere karşı tepkisizlik 
 • Geceleri uzun ve normalden fazla ağlamaları
 • Uykusuzluk 

Kulak Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Ağrı çeşitleri primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olarak iki başlık altında incelenebilir:
Birincil Kulak Ağrısı (Primer)

 • Kulak çevresi
 • Dış kulak 
 • Kulak zarı
 • Orta kulak
 • İç kulak

Bu bölgelerde yaşanabilecek herhangi bir sorun, iltihaplanma ve enfeksiyon ağrılara neden olabilmektedir.

İkincil Kulak Ağrısı (Sekonder)

 • Diş hastalıkları
 • Ağızda ve boğazda oluşabilen enfeksiyonlar
 • Tümör
 • Organlarda oluşabilecek enfeksiyonlar

Bu tarz rahatsızlıklar ve hastalıkların oluşması ağrılara yol açabilmektedir. Bu hastalıklar hayati değer taşıdığı için tedavisi ertelenmemelidir.

Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

En yaygın nedenler arasında kulak enfeksiyonları bulunmaktadır. Kulakta oluşması durumunda yaşanılan basınç artışı kişinin kulağında şiddetli ağrı oluşturabilir. İç kulakta oluşan enfeksiyon, bulantı yaşanmasına, baş dönmesine ya da kusmaya neden olabilirken, dış kulakta görülen enfeksiyon kulak çevresinde veya iç kısımda kızarıklığa, şişlik durumuna ve kaşıntıya sebep olabilir.

Yaşanılan kulak enfeksiyonlarının çoğu bakteriyeldir. Bu enfeksiyonlar tedavi edilmediği sürede yaşanılan ağrı çene bölgesine ve vücuttaki farklı bölgelere yayılabilir. Ayrıca, kişide yüksek ateş de görülebilir.

Çocuklarda görülen kulak ağrıları arasında en fazla rastlanan orta kulak enfeksiyonlarıdır. Bu durum yetişkin bireylerde de görülebilir ancak çocuklar kadar sık görülmez. Yetişkinlerde daha çok soğuk algınlığı ile birlikte görülür. Yetişkinlerde daha sık görülen ve tıpta adı “otitis eksterna” olan dış kulak iltihabıdır. Daha çok yüzme ile ilgilenen veya kulak etrafında egzama olan kişilerde görülmektedir. Tedavi olarak çoğunlukla damla veya sprey önerilebilir.

Bu ağrılar farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Kulak ağrısına neden olan farklı durumlar şu şekildedir:

Soğuk Algınlığı: Soğuk algınlığı yaşayan bazı kişilerde ağrı oluşabilmektedir. Genellikle fazla mukus üretimi buna yol açmaktadır.

Refere Ağrı (Vücudun farklı bölümlerinden oluşan ağrı): Kulakta oluşan ağrı vücudun herhangi bir bölümünde oluşan iltihaplardan da oluşabilmektedir. Küçük çocukların diş çıkarması, dişlerde oluşan apseler, bademcik sorunu, boğazda oluşan ağrı, reflü ya da yemek borusunda oluşan problemler, tükürük bezlerindeki sorunlar, çene ekleminde oluşan problemler gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Yaralanma Durumu ve Travmalar: Kulağın içerisine sivri ya da keskin cisimlerin sokulması kötü sonuçlara neden olabilir. Bu gibi şeylerin yaşanması ağrıya sebebiyet verebilir. Kulak zarı zarar görebilirken, kişide ani gelişen aşırı bir ağrı oluşabilir.

Deri Enfeksiyonu: Kulak derisinde oluşabilecek enfeksiyonlar kulağın ağrımasına yol açabilir.

Ayrıca, yüksek sese maruz kalma, alerjik tepkimeler, basıncın ani değişmesi de ağrılara neden olabilmektedir.

Kulak Ağrısı Teşhisi Nasıl Konulur?

Hafif bir şekilde ve ciddi sorunlara yol açmayan ağrılar genellikle kendiliğinden geçebilir. Fakat, şiddetli görülen ve bilinen belirtilerin de ortaya çıkması durumunda bir KBB uzmanı tarafından muayene edilip destek alınması önemlidir. Hekim; kulak, burun ve boğaz bölgelerinde inceleme yaparak, tıbbi adı “otoskop” olan ışıklı bir cihazla kulak zarında bir sorun olup olmadığını kontrol ederek muayene eder. Muayene sonucu ve kişinin şikayetleri doğrultusunda doktor ayrıca işitme testi isteyebilir. Yapılan incelemeler ve işitme testi sonuçlarına göre kişiye teşhis konulur.

Kulak Ağrılarından Korunma Yöntemleri 

Ağrıların oluşmasını engellemek adına bazı yöntemler kullanılabilir. Kulak içerisinde biriken kir ağrılara yol açabileceğinden kulak içinin temizliği önemlidir. Sert, sivri, kesici cisimlerle müdahale etmeden temizlenmelidir. Yapılan uçak yolculuklarında basıncı engellemek adına ağız esneme pozisyonunda açılabilir. Ayrıca, kişi sakız çiğneyerek ağrıların oluşumunu engelleyebilir. Boğaz hastalıklarına karşı kişi kendini koruyabilir. Hastalık geçiren kişilerle temas etmemeli ve el temizliğine dikkat etmelidir.

Ağrı yaşayan kişilerin evde uygulayabileceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Belirtilerin azalmasına yardımcı olabilecek bazı yöntemler şu şekildedir: • Kulağın arka bölgesine uygulanabilecek sıcak kompres, ağrıları hafifletmede yardımcı olabilmektedir. • Akıntı yaşanılan durumlarda kesinlikle doktora gidilmelidir. • Ağrıları azaltmak amacıyla doktor tarafından önerilen ve reçete gerektirmeyen ilaçlar kullanılabilir. Ancak, herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka bir doktora sorulması gerekmektedir. • Bazı durumlarda kişinin sakız çiğnemesi yaşadığı ağrıyı hafifletebilir. • Dik bir pozisyonda oturma basıncın azalmasını sağlayacağı için ağrıyı hafifletebilir. • Ağrının oluştuğu bölgenin tersine doğru yatılmalıdır. • Kişi bol bol su tüketmelidir.
Ağrı uzun bir süredir devam ettiğinde ve belirtiler görüldüğünde tehlikeli olabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için hasta, vakit kaybetmeden bir uzman tarafından muayene edilmelidir.
Kulak ve diş arasındaki sinirler birbirlerine yakın durumda oldukları için birbirleri ile bağlantılı olarak yaşanılan ağrı diş bölgesine vurabilmektedir. Aynı şekilde dişte görülen ağrılar da kulakta hissedilebilir.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 03 Ekim 2022

Kategori:

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,