Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Özellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan bir problem olan koltuk altı kararması kişi için epey moral bozucu bir manzara olabilir. Kişide motivasyon düşürücü bu durum askılı giymeme, kolunu koltuk altını gösterecek şekilde rahat hareket ettirememe gibi durumlara da sebebiyet verebilir ve kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Ancak koltuk altı kararmasını geçirmek ya da hiç kararma oluşmadan da önlemek mümkündür. Hem klinik uygulamalar hem de bitkisel yöntemler koltuk altı kararmasını geçirmek için çözüm olarak tercih edilebilir.

  Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

  Dış faktörlerle müdahale cildin renk değişimlerine açık hale getirilmesine ve inceltilerek koyuluk oluşmasını sağlar. Genellikle esmer tenli kişilerde ciltte renk pigmenti fazla olduğundan daha sık görülmektedir.

  Koltuk altı kararmasına neden olabilecek birçok etken bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında aşırı terleme ve koltuk altının hava almaması sonucu kararma oluşabilmektedir. Uygulanan ağdanın sıcaklığının yüksek olması, farklı epilasyon uygulamaları, deri yüzeyine zarar veren jilet koltuk altı kararmasına neden olabilecek etkenlerdendir. Ayrıca deodorant kullanmakta koltuk altının kararmasına sebep olur. Bununla beraber yalnızca dış etkenler değil genetik yatkınlığa sahip olmak, hamilelik süreci de kararmaya yol açar.

  Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

  Koltuk altı kararması nasıl geçer sorusunu yanıtlamak gerekirse, öncelikle kararmaya neyin sebep olduğu tespit edilmeli ve ardından iyileştirilme yapılması gerekir. Hormonsal değişimler, aşırı ölçüde terlemek, genetik yatkınlığa sahip olmak gibi nedenlerden ötürü bir hekime başvurabilirsiniz. Zaman zaman koltuk altına uygulanabilecek deodorantlar kararma yapabilir. Bu yüzden kullandığınız spesifik ürünü değiştirerek problemin önüne geçebilirsiniz. Deodorant sıktıktan sonra koltuk altının güneş ışığı ile teması da koltuk altı kararmasına sebep olabilmektedir. Aşırı derece sıcak ağda kullanmamak, epilasyon sonrası güneş ışığına maruz kalmamak gibi kararmada etken olabilecek unsurlara dikkat ederek kararmanın önüne geçebilirsiniz.

  koltuk alti kararmasi nasil engellenir

  Koltuk Altı Kararması Nasıl Önlenir?

  Koltuk altı kararmasını önlemek için uygulanabilecek yöntemler kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Bazı hastalıklara bağlı kararmaları ya da sertleşmeleri önlemek için tıbbi tedavi uygulanması gerekir. Terleme, epilasyon ve ağda kaynaklı oluşan koltuk altı kararmalarını bu kaynakları kullanmayarak önleyebilirsiniz. Sizde alerji yapan ya da cildinize iyi gelmediğini düşündüğünüz ürünleri kullanmayı bırakıp yerine antialerjik, bitkisel içeriğe sahip ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Koltuk altı botoksu, terlemeyi önlemek için bir seçenek olabilir. Bunun dışında şunları yaparak koltuk altı kararmasını önlemek mümkün:

  • Güneşe çıkmadan önce kozmetik ürünleri kullanmamak
  • Jiletle temizleme yaparken kılların çıktığı yöne göre tüyleri kesmek
  • Aralıklı sürelerle beyazlatıcılardan yararlanmak

  Koltuk Altı Nasıl Beyazlar?

  Koltuk altını beyazlatmak için dermokozmetik ürünlere ya da bitkisel ürünlere yönelebilirsiniz. Lazer uygulamalarında da cildin rengini açmak mümkündür. Karbonat, limon, pirinç uygulaması ile bitkisel yöntemler tercih edilebilir. Limon suyunun tuz ile karıştırılarak koltuk altına sürülmesi kararmayı önleyebilir. Pirinç de bir süre suda bekletildikten sonra nişastasını suya bırakır ve renk ya da leke giderme işlemlerinde bu sıvıdan yararlanılabilir.

  Ayrıca bazı koltuk altını beyazlatmak için bazı klinik yöntemler mevcuttur. Bunlar şu şekilde belirtilebilir:

  • Kimyasal peeling uygulanarak derinin soyulması
  • Spectra karbon peeling 
  • Karbondioksit lazer
  • Leke açıcı kremler ve losyonlar 

  Koyuluğun derecesine göre bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

  En hızlı koltuk altı beyazlatma yöntemi nedir sorusuna verilebilecek cevap, bir uzmanın muayenesine göre ve kişiye özel planlanan tedavi yöntemine göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca yapılacak işlemlerin etkisi de kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinin soyulmasını sağlayan derin peeling uygulamaları ya da lazer ışınları ile uygulanabilecek klinik tedavi yöntemleri koltuk altı kararması için en hızlı sonucu almanızı sağlayacak yöntemlerdendir. Hızlı ve etkili bir çözüm için beyazlatma önerisinde bulunmak gerekirse, kararmanın bir hastalıkla ilintili olup olmadığını öğrenebilmek için dermatoloğa ve ardından da bir güzellik merkezine başvurarak koltuk altı kararmasını beyazlatmak adına kendiniz için en hızlı ve etkili yöntemi öğrenebilirsiniz.
  Koltuk altı tüylerini jiletle almak kararmaya neden olur. Koltuk altı kararmasının tek nedeni çoğunluğun bildiği üzere terleme değildir. Ağda, jilet, epilasyon, deodorant, antiperspirant uygulamaları da koltuk altı kararmasına sebep olmaktadır. Bununla beraber koltuk altı kararması genetik geçişli de olabilmektedir.
  Tıpta akanthosis nigricans isimli bu hastalık genetik geçişli bir hastalıktır. Koltuk altı kararmasına neden olabilen bu hastalık ve birçok etken koltuk altında kararma problemlerine sebep olabilir.
  Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2022
  Yayınlama Tarihi: 23 Mart 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,