Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sevilen meyveler arasında yer alan kiraz, sadece meyvesi ile değil sap kısmıyla da vücut sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Bitki çaylarından biri olan kiraz sapı çayı, tüketildiğinde özellikle idrar yollarında yaşanan problemleri azaltmada etkilidir. Güçlü antioksidan özelliği ve idrar söktürücü etkisiyle birçok faydası bulunan besin, sıcak su ile birlikte kaynatılarak tüketilebilir. 

Alternatif tıp alanında ve birçok farklı alanda yüzyıllardır kullanılan bitkiler, doğal bileşenleri ile insan sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Bitkilerin faydalarından yararlanmanın farklı bir yolu da bitki çaylarının tüketimidir. Tüketilen bitki çayları arasında bulunan besin hem ödem atıcı olarak hem de kilo vermek için kullanılabilir. 

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Kiraz sapında bulunan diüretik etki, idrar söktürmede ve idrar yollarında gelişebilecek olan enfeksiyonlara karşı korunmaya ve iltihaplanmaların giderilmesini destekler. Ayrıca böbrek taşlarının gelişimini önlemeye ya da vücuttan atılmaları konusunda fayda sağlar. 
Vücuda sağladığı bir başka faydası da ödem atmayı desteklemesidir. Ödem ve şişlik gibi problemlerin azalmasında ve özellikle kadınlarda görülen adet dönemlerinde oluşan şişkinliklere faydalı olmaktadır. Bunların yanı sıra kişinin bol su ve sıvı tüketmesi de önemlidir.
Sağladığı yararlar arasında kan sulandırıcı özelliği de bulunaktadır. Bu durum bazı rahatsızlıkların tedavisinde olumlu sonuçlar doğurabilirken, kanama riski bulunan kişilerde bu risk durumunu artırabilir. Bu nedenle kronik rahatsızlıkları olan bireylerin kiraz sapı çayı tüketmeden önce uzman doktorlara başvurmaları önemlidir.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı?

Çoğu besin ve gıdaların zayıflatma konusunda doğrudan bir etki göstermesi pek mümkün değildir. Ancak birtakım besinlerin ve gıdaların içeriğinde bulunan bileşenler kişilerin metabolizmasını hızlandırmaya katkı sağlar. Ayrıca kan şekeri dengesini ya da ödem atmasını destekleyerek kilo vermek isteyen kişilerin zayıflaması konusunda destekleyebilir.
Bu durumda zayıflamak isteyen kişiler diyet listelerine bu besini ekleyerek yararlanabilir. Sıvı yani bitki çayı olarak tüketilmesi konusunda kişide herhangi bir hastalığı tetikleme durumu söz konusu değilse doktor veya diyetisyen kontrolünde tüketilebilir.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları 

İçeriğinde yer alan bitkisel bileşenleri ve antioksidan özelliği ile sağlık açısından önemli olan besin, çay olarak tüketilebilirken vücuda birçok fayda sağlayabilir. Ayrıca en sık bilinen kiraz sapı çayı faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Ödem atıcı özelliği ile ellerde ve ayaklarda yaşanan şişlikleri hafifletir
  • Karın bölgesinde gelişen şişkinlik durumlarını azaltır
  • İdrar söktürücü özelliği ile vücutta bulunan zararlı toksinleri dışarı atar
  • İçeriğinde bulunan fenolik bileşenlerin antioksidan özelliği taşıması ile birlikte enfeksiyon oluşumu önler
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir
  • Böbrek sağlığını korur
  • İçeriğinde bulunan fitokimyasal bileşenleri, bağırsak problemlerini ve kabızlığı önler
  • Kemik ve eklem sağlığını korur. Romatizma ile mücadeleyi destekler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kansere karşı savaşır

Yukarıda verilen faydaların geneli sağlıklı kişiler için geçerlidir. Uzun süreli ilaç kullanan ya da farklı hastalıkları bulunan bireylerin tüketmesi bazı riskleri beraberinde getirebilir. Bu nedenle bu gibi durumların oluşmasını ve tehlikenin önlenmesi bakımından kişinin doktor kontrolünde ve uzman tavsiyesi üzerine tüketmesi gerekmektedir. 

Kiraz Sapı Çayı Zararları

Her besin ve gıdada olduğu gibi çok fazla tüketilen ve ölçülü alınmayan besinler bireylerde bazı sorunlara neden olabilir. Zarar vermemesi ve farklı sorunlara yol açmaması bakımından hastalığı bulunan ve uzun süredir ilaç kullanan kişiler doktor kontrolünde ölçülü bir oranda tüketmelidir. 
Kiraz sapı çayı zararları, kişinin hastalığına ve uzun süreli kullandığı ilaçlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak çok fazla zararı bulunmamaktadır. Aşırı tüketimi konusunda dikkat edilmelidir. Çok fazla tüketildiği durumlarda taşıdığı kan sulandırıcı özelliği ile herhangi bir kanama durumunda kanın kesilmesi zorlaşabilir. 
Tansiyonu düşük olan kişilerin çok fazla tüketmesi zarar verebilir. Ödem atıcı özelliği ile çok fazla tüketilmesi vücuttaki sıvı seviyesini düşürebilir. Bu nedenle bol su tüketimi önerilir. Bağırsak hareketlerini etkilediği için uzun süreli ishal olan kişilerin tüketmesi önerilmez. 

Kiraz Sapı Çayı Adet Söktürür mü?

Genellikle merak edilen sorulardan biri de adet söktürücü etkisinin olup olmadığıdır. Adet dönemlerinde kadınları rahatsız eden belirtilerin giderilmesi konusunda yardımcı olur. Adet dönemleri öncesi ya da kanamaların yaşandığı ilk günlerde kadınlarda yoğun bir şişkinlik ve ödem problemi görülebilir. 
Bu konuda yaşanan sorunların giderilmesi için kullanılabilen kiraz sapı çayı problemlerin azalmasını ve giderilmesini sağlar. Ancak adet söktürme olarak belirtmek yanlış bir yaklaşımdır. 

Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilir?

Bireysel tercihe göre günün farklı saatlerinde tüketilebilir. İdrar söktürme ve ödem atma etkisinden daha fazla yararlanabilmesi için aç karnına tüketilmesi daha faydalıdır. 
Mide problemi yaşamayan ve sağlıklı kişilerin aç karnına, özellikle de akşam yemeği öncesi tüketmeleri bu konuda fayda sağlar. Özellikle tüketilmesi gereken bir saat yoktur. Kişi istediği bir zaman diliminde tüketerek faydalarında yararlanabilir.
Kiraz Sapı Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli? H3
Herhangi bir zararın oluşmaması ve vücudun sıvı kaybı yaşayarak yorgun düşmemesi için günlük tüketimi en fazla bir bardak olmalıdır. Bunun üzerine çıkan kişilerde bazı sorunlar yaşanabilir. 
Ayrıca kullanımı ve tüketilmesi bakımından kurutulmuş sapları 2-3 bardak su içerisine atıp yaklaşık 10 dakika kaynatıp çay halinde tüketebilirsiniz.

Emziren Anne Kiraz Sapı Çayı İçebilir mi?

Emzirme dönemlerindeki kadınlar besinin tüketimi ve içilmesi konusunda dikkatli olmalıdır. Anne sütünün tadının değişmesine neden olabilecek bu besin, bebeğin sütten uzaklaşmasına neden olabilirken emziren annelere çok fazla önerilmez.
Farklı bitki çayları için de bu durum geçerlidir. Emziren anneler bitki çaylarının tüketimi konusunda uzman doktora başvurmalı ve uygun olan bitki çayları önerilmelidir. 
Ayrıca hamilelik dönemlerinde olan kadınların da bitki çaylarını tüketmeleri önerilmez. Çünkü çoğu bitki çayı kan sulandırıcı özelliği taşıdığı için kişinin düşük yapma ihtimalini artırabilir.
Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde olan kadınların kiraz sapı çayı tüketmesi zararlıdır.

Sağlığı normal ve uzun süreli ilaç kullanmayan kişilerin bu bitki çayını tüketmeleri metabolizmalarını hızlandırır ve zayıflamada etki sağlar. Ödem atıcı özelliği bulunan besin, günün her saatinde en fazla 1 bardak olarak tüketilebilir.
Kurutulmuş sapları 2 veya 3 bardak suyun içine atıp kaynatarak tüketilebilir. Günlük tüketim miktarı en fazla 1 bardak olarak kalmalıdır. Fazla tüketilmesi sıvı kaybına ve halsizliğe neden olabilir. Günün her saatinde içilebilir.
Bağırsakların iyileştirilmesi ve eklemlerin sağlamlaşması bakımından şifa kaynağı olan bitki çayının, kan sulandırıcı özelliği olduğu için çok fazla tüketen kişilerde zarara neden olabilir. Ayrıca tansiyon hastalarının ve bazı hastalıkları taşıyan kişilerin kullanması zararlıdır.
Metabolizmayı hızlandıran bitki çayı, spor ve diyet ile birlikte tüketildiğinde önemli oranda yağ yakılmasına ve kilo verilmesine katkı sağlar.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 11 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,