Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kilo Alma Yöntemleri

Kilo alma, kişinin mevcut kilosundan memnun olmaması ve sağlık açısından boy kilo oranına göre daha alt sınırda yer alması ile olan ihtiyaçtır.
 

  Kilo Alma Yöntemleri

  Çoğu insan genellikle kilo verme programlarına katılmaktadır ve genelde bu yönde farklı diyet programları denemektedir. Ama işin diğer tarafında da kilo alamayan öğünlerini arttırdığı halde bir yol kat edemeyen insanlarda vardır ve genellikle mevcut kilolarından rahatsız olup kilo almak istemektedirler. Bunun için diyetisyenler tarafından ve alanında uzman doktorlar tarafından bir beslenme programı ve ek takviyelerle kilo alımı sağlanmaya çalışılmaktadır.
   
  Kilo alma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz

  Günlük alınan kalori miktarını arttırmak

  Kişinin kilo alabilmesi için mevcut aldığı kalori miktarını arttırması gerekmektedir. Bu durumda normal alınan kaloriyi 300-500 aralığında arttırmak gereklidir. Eğer hızlı kilo alınması gerekiyorsa bu durumu 700-1000 kalori arasında arttırmak gerekebilir. Uzman bir beslenme uzmanıyla birlikte kilo alımının yapılması ve kişinin kendi özel durumuna göre planlama yapılması sağlık açısından daha uygundur.

  Protein tüketiminin arttırılması

  Sağlıklı kilo almanın en önemli koşullarından birisi tabi ki protein alımıdır. Protein alımı kaslara da fayda sağlamakta ve kasların gelişimin için önem arz etmektedir.
   
  Fakat proteinin tok tutucu bir özelliği de olduğundan beslenme programında protein miktarını ve oranını diyetisyenin yani beslenme uzmanının ayarlaması gerekmektedir.

  Sağlıklı yağları tüketmek

  Kişinin karbonhidrat ve sağlıklı yağları arttırması kilo alımını kolaylaştıracağından beslenme programına sağlıklı yağlarından eklenmesi gerekmektedir. Fakat dediğimiz gibi sağlıklı yağların dışında sağlıksız yağları tüketmek kalp damar hastalıklarına yol açabileceğinden dikkatli olunmasında fayda vardır.

  Enerjisi yüksek olan ürünler

  Enerjisi yüksek olan gıdaları tüketmek gereklidir.  

  Enerjisi yüksek olan gıdalar,

  1. Kuruyemişler
  2. Kuru meyveler
  3. Et
  4. Çikolata
  5. Fıstık ve fındık ezmesi
  6. Patates
  7. Tahıllar
   
  Bu yiyecekleri tüketmek hem kişiye sağlıklı yoldan kilo aldıracaktır hem de enerji verecektir. Bu sayede kişi hem sağlığını bozmadan kilo alabilir hem de sağlığını koruyabilir.

  Spor yapmak ve hareket etmek

  Kişinin sağlıklı kilo almasını sağlayan diğer yollardan bir tanesi de spor yapmaktır. Kişi kilo almak istiyorsa vücudunu kuvvetlendiren ve gücünü arttıran ağrılık antrenmanlarına yönelebilir. Bu noktada da kişinin seviyesine uygun bir spor programına katılması ve bunu düzenli olarak uygulaması gerekmektedir.

  Kilo Nasıl Alınır?

  Kilo almak için yapılması gerekenler,
   
  Uzman birinden kilo ve boy oranına göre bir beslenme programı almak

  Ağırlık ve güç gerektiren spora yönelmek ( uzman tavsiyesi ile birlikte )

  Karbonhidrat içeren gıdalara yönelmek ve sağlıklı yağların tüketimini arttırmak

  Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

  Mısır ve mısır unu

  Yulaf ve yulaf unu

  Kepek

  Makarna

  Mercimek 

  Pirinç

  Baklagil ( nohut, kuru fasulye vb )

  Tam tahıllı gevrekler

  Patates

  Arpa ve buğday

  Musli 
  Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217