Kepçe Kulak

Günlük konuşma dilinde “kepçe kulak” olarak bilinen durum aslında bir hastalık değil doğumsal ve ailesel nedenlerle ortaya çıkan estetik bir problemdir.

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında Kepçe kulak diye adlandırılan bu şekil bozukluğu, cerrahi girişim ( otoplasti) ile düzeltilebilir. Bu düzeltme işleminde kişi ağrı veya sızı duymaz. Tedavi sonrasında belirli süre kontrolleri yapılır. Kişi sağlığına kavuştuktan sonra normal hayatına devam edebilir. Kişi bu sayede hem psikolojisine hem de estetik sağlığına kavuşmuş olur. Toplumda her 100 kişiden 5’inde görülen bir şekil bozukluğudur.

Konservatif Tedavi : Genellikle erken dönemde kulak kepçesine istenilen şekil verilip desteklenerek bir süre baskı uygulanması ile kepçenin uygun forma kavuşmasını sağlayan bir tedavi şeklidir. Fakat bu durum bebekte doğumdan sonra fark edildiğinde ilk hafta içinde uygulanması gereken bir tedavidir. Bu tedavi şekline konservatif tedavi denilmektedir. Kepçe kulak erken dönemde bu şekilde ameliyatsız tedavi edilebilir.

Kepçe Kulak Cerrahisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe kulak için Cerrahi girişim her yaşta yapılabilir ancak en uygun zaman kulak kıkırdağının şekillenmesinin ve büyümesinin tamamlandığı 5 yaş sonrasında ve mümkünse okula başlamadan öncedir. Tedavinin erken yapılması çocuğun sosyalleşme sürecinde karşılaşabileceği olumsuzlukların ve ortaya çıkabilecek psikolojik sorunların önlenmesini sağlayacaktır. Aileler bu konuda öncü olup çocuklarının ileride yaşayabilecekleri sorunları göz önünde tutarak davranması ve çocuklarını doğru yönlendirmesi gerekmektedir.

Ameliyat edilen kişinin yaklaşık 1 hafta kadar ameliyatlı bölgesi sargıyla kalır. Sonrasında kişideki sargılar çıkarılır, hastanın genel durumu kontrol edilir ve kulağın arkasında yer alan dikişler de alınarak hastanın tedavisi tamamlanmış olur. Süreç toplamda 1 hafta veya 10 günü bulmaktadır.

Neden Olur?

Kulak kıkırdağındaki kıvrımların yeterince oluşmaması sebebiyle kulak kepçesi olduğundan büyük ve açık görünür halk arasında da bu duruma kepçe kulak denir.

Kepçe kulak için yaşanan estetik sorun genellikle okul döneminde veya ileride ergenlik çağında psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu sorunlara yol açabilecek durumlar için ailelerin kişiye destek olması çok önemlidir. Erken yaşta yani kıkırdağın yeni şekillenmesinin tamamlandığı yaşta başvurulursa daha sağlıklı tedavi edilebilir. Çünkü kıkırdak büyümeyi durdurmuş ve şekil olarak tamamlanmıştır. Tedavi edilebilir bir sorun olduğundan hızlıca Kulak, Burun, Boğaz Bölümüne başvurabilirler.

 

 

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217