Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Karne Psikolojisi

Karne psikolojisi, uzmanlar karneyi, sadece öğrencinin değerlendirmesini gösteren bir belge olmadığını belirtmektedir. 

  Karne psikolojisinde çocuğu yalnız bırakmayın…

  Karne;  aile, aile içi davranış ve tutumlar, ailenin çocuğunun sorunlarını ne ölçüde farkında olduğu ve yardımcı olmak için adımlar atıp atmadığına dair de bilgi vermektedir.  

  Karne Psikolojisinde Aileler Ne Yapmalıdır?

  • Çocuğun bir dönemki akademik başarısı genel olarak aile tarafından değerlendirilmeli 

  • Okul ve öğretmenler ile işbirliği yapılmalı

  • Çocuğun online ders sırasında yaşadığı zorluklar mümkünse öğretmen ile birlikte tespit edilmeli 

  • Ara tatilde çocukların eksik kalan dersler tamamlanırken, rahatlayabilecekleri bir zaman olarak da değerlendirilmeli 

  • Bu süreçte çocuklarda ekran kullanımına da dikkat etmeli 

  • Aile çocuğu uygun şekilde denetlemeli ve yasaklamalar yerine çocuğu takip etmeli

  • Çocukla yapıcı bir ilişki kurulmalı

  Hem yetişkinler hem de çocuklar için Pandemi süreci uzun sürdü. Pek çok çocuğun eğitim hayatı sekteye uğradı. Pandemi süreci çocukların üzerinde ciddi baskı oluşturdu. Çocuklar, bilinmezlik durumu karşısında artarak devam eden kaygı psikolojisine girdi. Bu süreç ile birlikte yüz yüze eğitim hayatından da uzak kalmaları çocukları zorladı.  Akademik hayata daha  bilinçli yaklaşan çocuklar, ara tatil sürecini daha kolay planlayacaklardır. Zamanı iyi ve etkin değerlendirme konusunda desteğe ihtiyacı olan çocuklar ebeveynlerinden yardım istemeliler.  Bazı anne-babalar yıllık izinlerinin bir bölümünü bu dönemde kullanarak, çocuklarıyla daha fazla birlikte olabilirler. Ancak bazı ailelerin ne yazık ki bu imkanı yok. Bu imkanı olmayan ebeveynler, akşam çocuklarıyla olduğu zamanı kaliteli geçirmeliler.  Ders-ödev- sınırlar arasında zaman zaman yıpranan aile ilişkileri aile aktiviteleri, aile sohbetleri ile yumuşatılabilmeli. 

  Bazı ebeveynlerin çocuktan yüksek beklentileri hiç azalmadı. Bu yüksek beklenti online eğitimde çocuk tarafından karşılanamayınca, stres ve gerginlikler de arttı. Her iki ebeveyn dinlenme ve sorumluluk paylaşımını ortak yaptığında sorunların çok daha kolay üstesinden gelindiği görülecek. Bazı okullarda 20 yaşın altındaki çocukların sokağa çıkma saatinde online derse girdiği için aylarca dışarı çıkmadıkları oldu. Haftada en az 4-5 saat dışarıda olmak, vakit geçirmek çocuklar için çok önemli. Ara tatil çocukların dışarıda vakit geçirmesi için güzel bir zaman. Çocuklar “sıkıldım, bunaldım” diyerek kendilerini ifade edemeyebilirler. Bu süreçte ailelerin onlara yardımcı olması gerekmektedir.

  Karne psikolojisi çocukları baskı altına sokmamalıdır. Bu noktada ailelere daha fazla iş düşmektedir. Karne psikolojisini çocuklardan uzak tutmak için ebeveynin çocukla daha fazla iletişim kurması gerekmektedir. 

  Karne psikolojisinin altında çocukta korku ve yetersizlik duyguları yatabilir. Çocuklara yaklaşımda bu olumsuz duyguların pozitife dönmesi çok önemlidir bunun da temeli çocukla kurulan sağlıklı iletişimden geçmektedir.

  Karne psikolojisi yaşayan çocukla ailesi daha fazla iletişim kurmalı ve ders konusunda da çocuğun ihtiyacı olduğunda onun yanında olduklarını hissettirmelidir.

  Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023
  Yayınlama Tarihi: 02 Şubat 2021

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217