Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Jelibon Formlu Vitaminler Çocuklar İçin Sağlıklı mı?

Jelibon formlu vitaminler günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Aromalı tatları sayesinde ilgi gören vitaminler genelde çocuklar için tercih edilmektedir. Uzmanlar bu tür vitaminlere temkinli yaklaşılması gerektiğini söylerken, gerekmedikçe de hem çocukların hem yetişkinlerin vitamin kullanımını önermemektedir.

Enerji düşüklüğünde kişi kendini halsiz ve yorgun hissedebilir. Bazı kişiler böyle durumlarda vitaminlerden destek almak ister. Pek çok vitamin çeşidi vardır, ancak bunlardan bir diğeri de jelibon formlu vitaminlerdir. Kullanımı oldukça yaygın olan bu vitaminlerin odaklanmaya yardımcı olduğu söylense de vitaminlerin yapısı ve içeriğindeki şeker miktarı vücudu olumsuz etkileyebilir. Ülkemizde bu formlu vitaminlerin kullanımı genellikle çocuklar için tercih edilmektedir.
Jelibon formuna sahip vitaminler, tablet kullanmak istemeyen çocuklar ve hap yutarken güçlük çeken yetişkin kişiler için faydalı olabilir fakat bunun haricinde, uzmanlar ve diyetisyenler pek çok sakızın az besleyici yararı bulunduğu, fazla miktarda şeker içeriği olduğu ve dişlere zarar verdiği konusunda uyarmaktadır. Bu ürünler, ilaçların gösterdiği etkiyi oluşturmamak ile birlikte dişlere zarar verir ve yoğun şeker tüketimine neden olabilir.

Vitaminlerin Günlük Şeker Alımına Etkisi Nedir?

Jelibon formlu sakızlı vitaminler, günlük şeker alımını etkilemektedir. B şekerin fazla tüketilmesi bazı hastalıkları da beraberinde getirerek sağlığı olumsuz yönde etkiler. Yapılan araştırmalara göre, kadınlar bir günde 25 gramdan çok şeker tüketmemelidir, Pandemi döneminde pek çok insanın kişisel sağlığına daha yakından bakması gerektiğini fark etmiştir. Bundan dolayı vitaminlerin kullanımı bu dönemde daha fazla yaygınlaşmış ve takviyelerin ve enerji çiğnemelerinin cazibesini artırdığı gözlemlenmiştir. Yüksek melatonin içeren vitaminlerin kullanılması çocukların ertesi gün uykulu olmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı vitaminleri çocukların ya da yetişkinlerin kendi kendine kullanmaması gerekir.

Vitaminleri Fazla Tüketmek Hangi Problemlere Neden Olur?

Jelibon formlu vitaminlerin fazla tüketimi bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu vitaminlerin yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Baş ağrısı
  • İshal
  • Şişkinlik
  • İdrara çıkmada zorlanma
  • Mide bulantısı- kusma

A, D, E ve K gibi yağda çözünmüş olan vitaminlerin haricinde demir ve çinko da fazla tüketildiği zaman toksik olabilmektedir. Gebe kadınlar, bilhassa kısıtlayıcı diyet uygulayan kişiler ya da gıda maddelerini besinlerden almakta güçlük yaşayan kişiler ile birlikte belirli sağlık problemleri yaşayanlar gibi istisnalar bulunur. 
Vitaminlerde doz aşımı ender görülse bile, kişilerin yeni takviyelere başlamadan evvel ilgili uzmana danışmaları gerekmektedir. Genellik ile vitamin ihtiyacını besinlerden karşılamak daha sağlıklı bir yoldur.

Çocuklarda Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bazı aileler çocuklarının kuvvetli bir bağışıklığı olmaları için vitamin takviyesini şart görmektedir. Vitamin desteği almadan önce ilk olarak çocuklar için vitamin kullanımının doktorun yönlendirmesi ile yapılması gerekmektedir. Vitaminler aşırı miktarda kullanıldığı zaman birçok önemli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı çocuğun beslenme tutumlarını gözlemleyip harekete geçmek her zaman daha faydalıdır. Gözlemlemeden vitamin kullanmak beklenmeyen problemlere neden olabilir. Sağlıklı besinler tüketen, bağışıklık sistemi kuvvetli bir çocuğun vitamin desteğine ihtiyaç duyup duymadığını tespit etmek için ilgili uzmandan yardım alınabilir, Çocuğun ailesi olarak böyle bir gereksinim olduğunu düşünüyorsanız doğru olana yönelmelisiniz.

Bazı çocuklar doğru beslenmeme sonrasında yeterli gelişimi gösteremezler yaşıtlarından geri kalırlar. Vitaminler, bedenin olağan fonksiyonunu sdevam ettirebilmesi için gerekli, genellikle bedende üretimi gerçekleşmeyen, bundan dolayı dışardan alınması gerekli maddeler olarak karşımıza çıkar. Her yaş grubu için vitamin gerekmektedir, ancak bu konuda besinlerden destek almak daha sağlıklıdır.
Vitamin oranına ilgili uzman karar vermelidir. D vitamini sağlıklı kemikler için gerekmektedir, bu vitamin 65 yaşın üzerindeyken bile alınmalıdır.
Doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Aşırı tüketimi; ishal, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi olumsuz etkiler oluşturabilir.
Çocukların kuvvetli bir bağışıklık sistemi edinmeleri için, bazı gıdalardan faydalanmaları gerekir. Bunlar; süt ve süt ürünleri, et – kuru ve yaş baklagiller, tahıl ürünleri, sebze ve meyveleridir. Bunun ile birlikte cips, şeker içerikli gıdalar gibi besinlerin çocukların beslenmesinden çıkarılması sağlıklı olandır.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 31 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,