Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak, kış aylarında tüketilen vazgeçilmez sebzelerinden biridir. İnsan sağlığına ve vücuda olan faydaları ile öne çıkarak birçok farklı şekilde tüketilebilir. İçeriğinde yer alan bol miktarda vitamin ve mineral özellikleri ile düzenli olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir. Ayrıca bitkisel bileşenleri ve içeriğinde yer alan güçlü antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı korur ve bağışıklığı güçlendirir. Ispanağın faydaları arasında yer alan bu özelliklerin tam olarak karşılanabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Özellikle mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi halinde vücut için gereli olan vitamin ve mineralleri sağlayan ıspanak, bağışıklık sistemini destekleyerek bazı hastalıkların gelişme riskini ortadan kaldırır. Besin değerlerinden tam olarak fayda sağlamak için tüketimi bakımından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ayrıca çiğ veya pişmiş olarak da tüketilebilir. 

Ispanağın Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Son derece sağlıklı olan ıspanak, makro ve mikro besin öğesi içeriği bakımından da zengindir. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan ıspanak, vücudun günlük olarak ihtiyacı olan pek çok vitamini ve minerali de karşılar. 

Ayrıca göz sağlığını, oksidatif stresi ve kan basıncını iyileştirdiği de bilinmektedir. Bunların yanı sıra ıspanağın faydaları arasında yer alan özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • A vitamini özelliği ile göz sağlığını korur, katarakt ve gece körlüğü gibi bozuklukların gelişme ihtimalini azaltır.
 • Beta-karoten özelliği ile akciğer sağlığını korur, astım ve benzeri solunum hastalıklarının neden olabileceği problemlerin hafifletilmesinde katkı sağlar.
 • Potasyum bakımından güçlü bir içeriğe sahip olduğundan tansiyon hastalıklarından korur ve tansiyon düşürücü özelliği taşır.
 • Saç, tırnak ve cilt sağlığını iyileştirerek, cildin genç kalmasını sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. 
 • K vitamini ihtiyacını karşılayarak, kemik ve eklem hastalıklarına karşı korur.
 • İçeriğinde yüksek oranda lif bulundurması sebebiyle sindirim sistemini düzenler ve ortaya çıkabilecek kabızlık veya hazımsızlık gibi sorunları önler.
 • İçerdiği bileşenleri ile kanser riskini azaltır.
 • Kilo vermek isteyen kişilerin diyet listesinde yer alması gereken bu sebze, uzun süre tok tutma özelliği ile zayıflamayı destekler.
 • Sağlıklı kemikler için önemli olan kalsiyum, manganez ve K vitamini içerir
 • Hamilelik dönemlerinde ve sonrasında bebeğin gelişimi için fayda sağlar
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
 • C vitamini özelliği ile vücuttaki yaraları daha hızlı iyileştirir.

Ispanak Suyu Faydaları

Ispanak suyu faydaları, pişmiş olan ıspanağın faydaları ile benzer özellikler taşıdığı düşünülür. Ayrıca pişmiş ıspanağın bazı özellikleri ısıya bağlı olarak azaldığından sıvı olarak tüketilmesi daha sağlıklı olabilir. Besin değerlerinin kaybolmaması ve bütün faydalarından yararlanmak için suyu sıkılarak tüketilebilir. Ayrıca kilo vermek isteyen kişiler tarafından detoks içeceği olarak da tüketilebilir. 

Çiğ Ispanak Tüketmenin Faydaları

Ispanak hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketilebilen ve sağlığa birçok faydası bulunan bir sebzedir. Pişmiş haline oranla çiğ olarak tüketilmesi daha sağlıklı ve faydalıdır. Bu durumun nedeni ise içerisinde bulunan faydalı bileşenlerin ısıyla buluşması ve maruz kalması sonucunda özelliklerini bir miktar kaybetmesidir. Bu kaybın başında ise C vitamini yer alır. 

Ispanağın Zararları

Ispanak birçok vitamin ve minerali içerisinde barındırır. Düzenli ve ölçülü miktarda tüketildiği zaman sağlık ve vücut dostudur. Ancak her gıdada olduğu gibi ıspanağı da aşırı tüketmek bazı sorunlara yol açabilir. Çok fazla ıspanak yemek, böbrek taşlarına neden olabilecek kalsiyum oksalat oluşumuna neden olabilir. 

Ispanak oksalik asit içermektedir. Aşırı tüketilmesi halinde oksalik asit kalsiyum ile birleşir ve bağırsaklarda oksalatlar (çözünmeyen tuzlar) oluşturur. Bu tuzlar vücut tarafından kalsiyum emilimini sınırlandırır.

Ispanağı tüketmeden önce yapraklarını tek tek ayırarak bol su ile yıkamalı ve bir süre sirkeli suda bekletilmelidir. Ispanak çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Düzenli olarak tüketilmesi gereken ve sağlık bakımından birçok faydası olan bir sebzedir.
Ispanak sindirim sistemini destekler ve idrar söktürücü özelliği vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye katkı sağlar. Ayrıca iştah bastırır ve uzun süre tok tutar.
İçeriğinde bol miktarda K vitamini bulunduran ıspanak, kan sulandırıcı özelliği taşır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanan ve kalp damar hastalığı bulunan kişilerin doktor tavsiyesi üzerine ölçülü tüketmesi gerekir.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 01 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,