Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Internal Shower Nedir?

Kabızlığı önleyen başlığı ile son zamanlarda adını sıklıkla duyuran, arama motorları içerisinde 'Alışkanlık oluşturmayan kabızlık ilacı' olarak sıkça aranan, internal shower; 1 bardak su, 2 yemek kaşığı chia tohumu ve 1/2 limon suyu ile ‘iç organ duşu’ görevi üstlenerek bağırsakları temizler ve sindirime katkı sağlar.

Sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur ve harekete geçirir. Oldukça faydalı olan bu mucizevi kür ile olumlu sonuçlar elde edilebilir. Sabah aç karnına tüketilerek mideden başlayıp bütün sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Burada önemli olan malzemelerden birisi chia tohumudur ve lezzetli kurabiyeler gibi birbirinden sağlıklı pek çok tarifin içinde karşımıza çıkar. Tam bir lif deposudur ve kilo kontrolünü sağlar kilo vermeye katkı sağlar. Chia tohumu, özündeki lifler sayesinde uzun süre tok tutar. Bütün bunlara ilave olarak bağırsak temizliği etkisine sahiptir ve Internal shower ile yeniden karşımıza çıkarak sağlık bakımından değişik bir yönünü hatırlamamıza katkı sağladı.

Internal Shower Etkisini Nasıl Gösterir?

Elma sirkesi, çörekotu yağı, aspir yağı gibi kilo vermeye katkı sağlayan gıdalar kategorisine eklenen chia tohumu, suyla karıştığı zaman şişerek jel kıvamını alır. Lif oranı oldukça yüksek olmasından dolayı kabızlık için en etkin çözümlerden biridir ve genellikle tercih edilir.

Internal Shower Nasıl Hazırlanır?

Chia tohumu suyunu çekip şiştiği zaman kaygan bir yapı halini alır bundan dolayı tüketirken limondan kaynaklanan ekşi bir su şeklinde düşünülebilir.

Malzemeler
2 yemek kaşığı chia tohumu
1/2 limon suyu
1 bardak içme suyu

Yapılışı
1 bardak suyun içine 2 yemek kaşığı chia tohumu ve 1/2 limon suyu sıkıp 10 dakika beklemeniz gerekir. Bekletilen karışımı içebilirsiniz. Sabah kahvaltıdan önce bu karışımı içtiğiniz zaman 2-3 içerisinde istenilen sonucu elde edebilirsiniz.
Bu karışıma 2 hafta devam edilip 7 gün ara verilebilir. Chia tohumu içinde oldukça çok su tutabilir ve 100 gramında 34 gram yüksek lif bulunur. Böylelikle bağırsak hareketini yükseltir ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Internal Shower Ne Zaman Tüketilir?

Kabızlık en sık meydana gelen bağırsak problemlerinden biridir. Ancak gün içinde az oranda posa yiyorsanız, zayıflama sürecindeyseniz ya da gebelikte kabızlık problemi çekiyorsanız her gün ara öğün şeklinde bir defa Internal shower uygulayabilirsiniz.

Kabızlık gideren başlığı ile son zamanlarda oldukça duyulan, internal shower; 1 bardak suya 2 yemek kaşığı chia tohumu eklenir daha sonra 1-2 limon suyu ilave edilir ve sabahları aç karnına tüketilir. Bu karışım bağırsakları temizleyerek ve sindirime yardımcı olur.
Son zamanda sosyal platformlarda genellikle tavsiye edilen bu karışım sindirim mucizevi etkiler oluşturuyor. Bu detoks içeceği, zayıflamak isteyen kişiler ve sindirim sorunu bulunanlara tavsiye ediliyor.
Yaklaşık olarak 15 dakika chia tohumlarının şişmesi beklenir ve içilir. Sabah aç karnına en az 10 gün, en uzun 21 gün bu karışımı tüketebilirsiniz. Bu küre 15 gün devam edip 7 gün ara verebilirsiniz. Karışımı tüketmeye başladıktan birkaç gün içerisinde istenilen sonucu elde etmeye başladığınızı görebilirsiniz.
Kabızlık sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Bunun ile birlikte antioksidan omega 3 yağ asidi içermektedir. 1 su bardağının içerisine az miktarda chia tohumu ekleyip bekletin ve bunu içecekleriniz ilave edebilirsiniz veya chia tohumlarını yaptığınız salatalara ekleyebilirsiniz.
Günlük tüketilmesi gerekli olan mineral ve vitamin gereksinimi için 1-2 yemek kaşığı kadar Chia tohumu yeterli olacaktır. Daha fazlasını tüketmek alerjiye neden olabilir.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,