Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir

Hindistan cevizi yağı faydaları, Hindistan cevizi meyvesinden elde edilen faydası oldukça fazla olan yağlardandır. 

  Hindistan cevizi palmiyegiller ailesinde yer alan palmiye türlerinden olan tropikal bölgelerde sıklıkla üretilen bir meyvedir. İçeriğinde yüksek oranda lif içeren Hindistan cevizi insan sağlığı için çok fayda sağlamaktadır. 

  İçerdiği yüksek orandaki lifler sayesinde tokluk hissinin yanı sıra bağırsak sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Hindistan cevizi yağı özellikle soğuk sıkım elde edildiyse bir çok yönden kişinin sağlığına olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

  Hindistan cevizi yağı, hem yemeklerde hem tatlılarda hem de ciltte kullanılmaktadır. Bu yüzden çok yönlü kullanıma ve faydaya sahip önemli bir yağdır ve sağlıklı yağlar kategorisinde yer almaktadır. Sağlıklı yağlar kategorisinde yer alan Hindistan cevizi yağı özellikle ketojenik beslenmenin vazgeçilmezleri arasında listenin başlarında yer almaktadır.  Hindistan cevizi pastacılık sektöründe de kullanılan bir meyvedir. Özellikle süslemelerde kullanılmaktadır ve tadı da aynı oranda lezzetli bir meyvedir. Son günlerde Hindistan cevizi yağı ile kendinden oldukça fazla söz ettirmektedir. Bu kadar fazla kendisinden söz ettirmesinin sebebi ise tabiki insan sağlığına her yönden katkı sağlayan faydalı bir besin olmasından kaynaklanmaktadır.
  Saç, cilt ve tırnaklarda oldukça fayda sağlayan Hindistan cevizi yağı kahvelere birlikte tüketildiğinde de hem aroma sağlamakta hem de zayıflamaya katkıda bulunmaktadır.

  Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

  Hindistan cevizi yağının faydalarını saymakla bitiremeyiz bunlardan bir kaçını sıralayacak olursak,

  •    Saç Sağlığı

  Hindistan cevizi yağının saça olan faydaları klinik araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. Bu yüzden bir çok marka Hindistan cevizi yağını ürünlerinde kullanmaktadır. Bunların başında soğuk sıkım saça direk uygulanabilen formlarının yanı sıra saç maskesi ve şampuan olarak da piyasada organik olarak satılmaktadır. Burada tüketicinin önemsediği esas unsur kullanılan Hindistan cevizi yağının kalitesi olmalıdır. Bu yüzden güvenilir ürünleri kullanmakta saç sağlığı açısından fayda vardır.

  •    Cilt Sağlığı

  Hindistan cevizi yağının cilt sağlığına önemli katkıları bulunmaktadır.  Ciltteki inflamasyonu azaltır ve koruyucu bir bariyer sağlar cildin üst katmanına. Bu sayede dışarıdan gelen olumsuz etkilere ve zararlı güneş ışınlarına karşı cildi koruma görevini üstlenir.  Ciltte kuruluk hassasiyet ve akne gibi sorunlara fayda sağladığı klinik deneyler sonucu ortaya konmuştur. Kullanmadan önce eğer fazla hassas bir cildiniz varsa mutlaka dermatoloğunuza başvurunuz.

  •    Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

  Hindistan cevizi yağı güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede vücudu içeriden ve dışarıdan koruma görevini üstlenir. Hindistan cevizi yağı sağlıklı yağlar içerisinde yer aldığından stres gibi olumsuz duyguların yarattığı tahribatlardan da vücudu en az zarar alacak şekilde korumaya yardımcı olur.

  •    İştahın Azalmasını Sağladığı İçin Zayıflamaya Yardımcıdır.
       
  İçerisinde yer alan MCT ler iştahın azalmasına yardımcı olmaktadır.

  •    Ağız Sağlığı İçin Önemlidir

  Sabahları kalkıldığında ilk olarak Hindistan cevizi yağıyla yapılacak gargara ağız ve diş eti sağlığı açısından çok önemlidir.

  Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021
  Yayınlama Tarihi: 24 Şubat 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217