Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Hava Durumu Ruh Halini Etkiler mi?

Hava durumu, değişmekte olan zihinlerimiz için pek çok metafor sunmaktadır. Anlık ruh haliniz, güneşli veya yağmurlu, umutlarınız bulutlu, ilişkileriniz ise zaman zaman fırtınalı olabilir. Tıpkı hava durumu gibi, ruh halimiz de bazı zamanlarda tabiatın kararsız ve kontrolsüz varyasyonları gibidir.

Hava durumu, ruh halini açıklamada etkin bir anlatım şekli oluşturur. Hava durumu şartları içerisinde anlık ruh haline en çok yakın olan güneşli bir havadır. Güneş ışığı olumlu duyguları güçlendirir, kötü duyguları azaltır, yorgunluğa iyi gelir.
Ruh halini etkisi altına alan her şey, kişilerin davranışlarını da etkileyebilir. Örneğin, mutlu olan kişiler karşısında bulunan kişilere daha sıcak ve yardımsever davranırlar. Yapılan bir araştırmada güneşli zamanlarda tüketilen yemek sonrası kişilerin bahşiş bırakmaya daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir.

Hava Durumunun Ruh Haline Olumlu Etkileri Nelerdir?

Havanın farklı hallerinden etkilenmek insan yapısının doğasında vardır. Örneğin hava soğuk olduğunda insanın içine bir kasvet çöker, muhteşem bir bahar havasına gözlerinizi açtığınızda ise içinizde kelebekler uçuşur. İşte bu durum havanın insanlar üzerindeki etkilerine bir nebze de olsa açıklık getirebilir. Ancak yapılan araştırmalara göre kişinin ruh halini asıl etkileyen yeteri miktarda gün ışığı almasıdır. Kişi gün ışığından yeterli miktarda faydalanır ise ruh haline etkisi oldukça olumludur. Yapılan araştırmalara göre yaz aylarında gün ışığından fazla yararlanıldığı için günlerin verimli ve mutlu geçtiği gözlemlenmiştir, kış aylarında ise gün ışığından az miktarda yararlanıldığı için genellikle vakit geçirilen zaman diliminin verimsiz ve kötü geçtiği belirtilmiştir. Negatif düşünen insanların ruh hali güzel havalarda olumlu olarak değişir. Hayata her açıdan pozitif bakan kişiler üzerinde ekstra bir etkisi olmadığı da gözlemlenmiştir. Hava durumunun ruh haline olumlu etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İnsanlar iyi havalarda daha enerjik hisseder.
 • Motivasyonları yüksektir.
 • Gün ışığından daha fazla faydalanıldığı için günler verimli geçer.
 • Güneşli havalarda daha fazla etkileşim içindedirler.
 • Güneş ışığı olumsuz duyguları azaltır.
 • Güneş ışığı yorgunluğu azaltır.
 • Sıcaklığın normal seviyede olduğu zamanlarda kişiler daha az strese girer.
 • Güneşli havalarda alışveriş daha verimli geçer.

Yapılan araştırmalarda hava durumunun ruh halini etkilediği ortaya çıkmıştır. Alışveriş tutumları üzerine yapılan araştırmalara göre, güneşli günlerde alışveriş yapan kişilerin daha dikkatli olduğu gözlemlenmiştir.

Hava Durumunun Ruh Haline Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Karanlık, yağmurlu, soğuk havalarda çoğu insan kendisini kötü hisseder. Böyle havalarda bazı kişiler günlük rutin işlerini bile devam ettirmekte zorlanır. Küçücük bir aktiviteyi hatta duş almak bile kendilerine eziyet gibi gelebilir. Yapılan araştırmalara göre yağmurlu ve soğuk havaların kişilerin anlık ruh halini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Hatta tekrar eden depresyon durumlarının yüzde 10 ila 20’sinin mevsimsel bir döngü izlediği tespit edilmiştir. Mevsimsel depresyon olarak adlandırılan bu durum genel olarak sonbaharda başlayıp ve kış boyunca etkisini sürdürmektedir. Anlık mutluluk oranının ise yağmurlu günlerde çok düşük olduğu yapılan diğer araştırmalarda tespit edilmiştir. Hava durumunun ruh haline olumsuz etkilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Motivasyon eksikliği gözlemlenir.
 • Odaklanma sorunu yaşarlar.
 • Günlük rutin işleri yürütmekte zorluk yaşarlar.
 • Yataktan çıkmak istemezler.
 • Çevresi ile fazla etkileşimleri yoktur.
 • Stresli ve depresif olabilirler.
 • Yorgun ve mutsuz hissederler.
 • Olumsuz duygular çoğalır.

Öte yandan, güneş ışığından bağımsız bir şekilde, hava sıcaklığı da kişilerin zihinlerini ve hareketlerini etkiler. Yaklaşık 20 santigrat derecelik uygun bir sıcaklıktan uzaklaştıkça, insanlar daha rahatsız hisseder. Yapılan araştırmalara göre, sıcaklığın bu seviyenin altında ve bu seviyeden yüksek olduğu zamanlarda yardım etme oranlarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Ani Hava Değişikliği Vücutta Nelere Yol Açar?

Hava değişimlerinin etkileri insandan insana farklılık gösterebilir. Bu farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Anksiyete
 • Aşırı endişeli olma, sinirli ruh hali
 • Günlük rutini sürdürememe
 • Yorgunluk
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Uyku problemleri 
 • Yeme içme bozuklukları

Bazı insanlar bilhassa kadınlar, hava durumunda gelişen farklılıklara karşı diğerlerinden daha duyarlı olurlar. Kadınlar üzerinde gerçekleştirilen bazı araştırmalara göre birçok kadının, güneşli günlerde daha iyi, soğuk günlerde daha kötü hissettikleri gözlemlenmiştir. Işığın ruh hali ve depresyon üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Bundan dolayı yaz mevsimlerinde kadınların güzel havalarda daha fazla zaman harcamaları ve spor yapmaları da bu duruma netlik kazandırabilir.

Hava durumunda yaşanan farklılıklar sonrası; depresyon, fazla duygusallık, gerginlik ya da tartışmaya yatkın olma hali, yeme bozuklukları, motivasyon eksikliği gibi olumsuz problemler gözlemlenebilir. Ancak güzel ve güneşli günlerin kişilerin ruh hali üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.
Bitmek bilmeyen kötü hava şartları kişilerde psikolojik hastalıkları tetikler. Kış aylarının uzun sürmesi bazı insanlarda 'Kapalı Hava Sendromu' olarak tanımlanan psikolojik hastalığı tetikleyebilmektedir.
Burun akıntısı, tıkanıklık, ateşlenme, yutma güçlüğü, öksürük, kas ve eklem ağrıları, hava değişiminin en sık görülen semptomları arasında gösterilir.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 15 Eylül 2022
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,