Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

 Güneş Yanığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

  Güneş yanığı oluşan bölge kızarır ve su toplayıp iltihaplanabilir. Bu durum kişiyi rahatsız eder ve acılı bir durumdur. Bu tarz durumlarda güneş yanığı ileri derece olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir. Bunun dışında evde de bazı yöntemler güneş yanığına iyi gelebilir ve acısını azaltabilir.

  Güneş yanığı eğer vücudun büyük bir bölümünü yoğun etkilediyse bu durum ciddi sebeplere neden olabilmektedir. Özellikle açık tenli insanlar güneşe fazla maruz kaldıklarında risk daha fazla oluşmuş olur.
  Güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığı hafif olduğunda kızarık olarak kalabilir ve sonrasında güneşten korununca zamanla geçer. Orta ve ileri şiddetli güneş yanıklarında ise su toplama ve iltihaplanma görülür. Böyle bir durumda yara izi kalabilir bu yüzden iltihaplı ve su toplayan bölgeyle oynamamak ve deri altında oluşan kabarcıkları patlatmamak gereklidir.

  Güneş yanığı belirtileri aşağıdaki gibiyse sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir;

  •    Bulantı ve Kusma

  •    Titreme

  •    Baş Ağrısı

  •    Halsizlik

  •    Ateş

  Güneş yanığına ne iyi gelir, evde yapılabilecekler;

  Soğuk Suyla Duş Almak

  Güneş yanığına ne iyi gelir, soğuk bir duşa girmek ağrının ve acının şiddetini azaltacaktır fakat suyun basınçlı olmamasına dikkat etmek gerekir çünkü o bölgeye zarar verebilir. Bu bölgeye suyun dışında herhangi bir şey sürmemek gerekir düş jeli vb kimyasallar.

  Bol ve Pamuklu Kıyafet Giymek

  Güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığında bol ve pamuklu kıyafetler giyilmesi gerekmektedir. Sentetik olan kıyafetler o bölgeyi daha fazla tahriş edeceğinden dikkatli olunması gerekmektedir.

  Hafif Ağrı Kesiciler Almak

  Eğer hafif bir kızarıklık varsa hafif bir ağrı kesici alınabilir. Kullandığınız ağrı kesiciye alerjinizin olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çocuklara bu tarz durumlarda aspirin verilmemelidir.

  C vitamini Yüksek Besinler Tüketmek

  Güneş yanığına ne iyi gelir, C vitamini yönünden yüksek besinler tüketmenizde fayda vardır. C vitamini dehidrasyon riskini düşürmekte fayda sağlamaktadır.

  Bol Su Tüketmek

  Güneş yanığına ne iyi gelir, vücudun güneş yanığında normalden daha fazla suya gereksinimi vardır. Bu tarz durumlarda su tüketimini arttırmak gereklidir.

  Süt Ürünlerinin Vücuda Sürülmemesi

  Süt ve süt ürünlerini vücuda sürmek faydadan çok zarar getirebilir. Çünkü süt ürünlerindeki bakteriler enfeksiyonu tetikleyebilmektedir.

  Diş Macunu Sürmek

  Cilde diş macunu sürülmesi faydadan çok zarar getirir bu yüzden kesinlikle sürülmemesi gerekmektedir.
   

  Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021
  Yayınlama Tarihi: 27 Nisan 2021

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217