Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Güneş ışınları kuvvetli bir D vitamini kaynağı olmakla birlikte insanların kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için oldukça elzem bir ihtiyaçtır. Ancak güneş ışınları D vitamini ile birlikte radyoaktif özelliği mevcut olan ve cilde zarar vermeye sebep olan ışınları da içinde bulundurur. Cildin alt tabakasına işlenerek yaşlanma etkilerini arttırır ve maksimum sürede cilt kanserlerine neden olabilmektedir.

  Güneş kreminin diğer faydaları aşağıdaki gibidir;

  • Zararlı Işınlardan Korur: Güneş kremi, cildinizi güneşten gelen zararlı ışınlardan koruma görevini yapar.
  • Cildinizde Oluşabilecek Kanser Hastalıklarından Korur: Dünya’ya ulaşıldığı bilinen UVA ışınlarının %95’ini ultraviyole radyasyonlar oluşturmaktadır. UVB ışınları cildinizin yapısını bozmakla birlikte DNA mutasyonuna yol açar. Bu sebeple güneş kremi, bilinene ek olarak cilde faydasının yanında sağlık açısından da oldukça önemlidir.
  • Yüzde Oluşan İnce Çizgileri ve Kırışıkları Engeller: Yapılan araştırmalardan yola çıkarak şunları söyleyebiliriz, istikrarlı olarak güneş kremi kullanan insanlar, uzun zaman kullanmayan insanlara göre ciltleri çok daha genç görünmektedir.
  • Ciltte Meydana Gelebilecek Leke Oluşumlarını Engeller: İstikrarlı olarak güneş kremi kullanan insanlar, ciltte meydana gelebilecek herhangi leke oluşumlarını engeller.
  • Nem Kazandırıyor: Güneş kremi, nemin cilde geçmesini sağlayarak sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
  • Hava Kirliliğinden Koruyor: Güneş kremi, içindeki bileşenler sayesinde hava kirliliğinin cilde verdiği zararları en seviyeye indiriyor.
  • Cilde Aydınlık Görünüm Kazandırıyor: Güneş kreminin düzenli kullanımı sayesinde ciltteki güneşten kaynaklı solgun renk görünümü azalıyor ve cildin ışıltısı geri geliyor.
  • Ciltteki Renk Tonu Eşitsizliklerini Engeller: Güneş kremi, melaninin dengesiz bir şekilde yükselmesi sebebiyle meydana gelen renk tonu eşitsizliklerini ortadan kaldırır.

  Her Mevsim Güneş Kremi Kullanılmalı Mıdır? Kış Aylarında Güneş Kremi Kullanmalı Mıyız?

  Havanın kapalı/ bulutlu olduğu kış günlerinde de, güneşin yaydığı zarar ışınlar devam etmektedir. Bu zararlı ışınlar, yazın açık havaya oranla yalnızca %30 - %40 azalış göstermektedir. Güneşin yaydığı zararlı ışınların etkilerini yazın çok sık görürüz. Bunun nedeni ise güneş ışınları en dik şekilde bu mevsimde meydana gelir. Dolayısıyla cildimizin sağlığını korumak için güneş kremini kışın da kullanmalıyız. Çoğu insan yaz ayları güneş kremi kullanıp, kışın hepsini bir kenara atmaktadır. Fakat güneş kreminin kışın da kullanılması önemle tavsiye edilir.

  Çocuklar İçin Güneş Kremleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Bebeklerin ve çocukların kendilerine özel güneş koruma rutinlerine ihtiyaçları vardır. Bebeklerde güneş kremi seçimi, hassas cildine uyum sağlayacak, zararlı güneş ışınlarına karşı etkili olacak ve cildinin hücre rezervini koruyacak şekilde özel olarak yapılmalıdır.

  • Çocukların güneşe maruz kalması sebebiyle meydana gelebilecek hücreye dayalı hasarları engellemek amacıyla güneş kremi seçimi SPF 50 veya SPF 50+ faktörü olmalıdır.
  • Güneş kremi içeriği özellikle bebeklerin ve çocukların cilt yapılarına göre ayarlanmış ve dermatolojik testlerden geçmiş olması gerekmektedir.
  • Çocuklar kumda ve suda oyun oynamayı çok sevdikleri için güneş kremi suya ve kuma karşı dayanıklı olması gerekmektedir.
  • Güneş kreminde paraben ve alkol olmamalıdır.

  Bebekler İçin Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalı ve Bebeklerde Güneş Kremi Ne Zaman Kullanılmalıdır?

  Yazın güneşli havalarda uzun süre vakit geçiren bebeklerin/ çocukların güneş ışınlarına daha fazla maruz kaldığını biliriz. Güneşten aldığımız D vitamininin tabi ki oldukça faydası vardır. Fakat son yıllarda ozon tabakasındaki incelme ve delinmeler nedeniyle artık güneş ışınlarının zararlı etkileriyle de karşı karşıya kalmış durumdayız. Sonuç olarak, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak güneş yanıklarına, cilt kırışıklıkları ve cilt kanserlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte güneşin zararlı etkilerinden bebeklerimizi ve çocuklarımızı korumamız önemlidir.

  • İçinde en az SPF 15 ve SPF 50 koruma içeren güneş kremi çeşitleri tercih edilmelidir.
  • Güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalıdır.
  • İki saatte bir yeniden sürülmelidir.
  • Yaşa uygun olarak güneş kremi tercih edilmelidir.
  • Bebeğinizin cildi güneşe maruz kalmadan orta 30 dakika önce yoğun bir şekilde güneş kremi uygulayın.
  • Güneşe çok sık maruz bırakılan alın bölgesi, yanaklar, burun ve dudaklar gibi bölgelere normal sürdüğümüz miktardan daha fazla uygulamamız gerekmektedir.
  • İki saatte bir güneş kremini tekrar uygulayıp tazeleyin.

  Güneş Kremi Kullanırken ve Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Yazın güneşin yoğun olduğu aylarda ve havanın kapalı/ bulutlu olduğu kış günlerinde de güneşin yaydığı zararlı ışınlar devam etmektedir. Güneş ışınları D vitamini ile birlikte radyoaktif özelliği yayar, cilde zarar vermeye sebep olan bu ışınlara da dikkat etmek gerekir.

  • Yüksek koruma faktörü içeren güneş kremini tercih etmelisiniz.
  • Cilt bariyeriniz hassassa ya da cildinizde benler varsa güneş kreminin koruma faktörünü arttırmak oldukça önemlidir.
  • Cildinizde sivilceler mevcut ise ya da sivilceye yatkın bir cilde sahipseniz, su bazlı güneş kremi tercih etmelisiniz.
  • Güneş kreminin, ciltte emilmesi ve tam koruma sağlanması için güneşe çıkmadan hemen öncesinde değil de, 30 dakika öncesinde sürülmesi çok daha etkili olacaktır. 
  • Güneşe çıkmadığınız günlerde de mutlaka kullanın.
  • Estetik operasyon geçirdikten sonra mutlaka güneş kremi kullanın. Estetik operasyon sonrasında güneşe çıkılmaması tavsiye edilir. Vücudunuza yapılan operasyondan sonra direkt güneşe çıkmanız halinde cildinizde leke oluşumları meydana gelebilir.

   

  Güneş kreminizi veya sprey kabınızı uygun şekilde kapatın. Doğrudan güneş ışığında bırakmaktan kaçının. Tüpün veya spreyin kapağının sıkıca kapalı olduğundan emin olun, ürünleri güneşin altında bırakmayın. En çok akla gelen sorulardan biri de geçen seneki güneş kremini kullanabilir miyim sorusudur. Açılmasının üzerinden bir yıl geçmiş olan hiçbir ürünü kullanmayın.
  Güneş kremi, düşünülenin tersine D vitamini almanızı önlemez.
  Esmer tene sahip olan insanlarda UVB ışınları sebebiyle güneş yanıkları meydana gelebilir, UVA ışınları ise ciltlerinde erken buruşmaya ve sarkmaya neden olabilmektedir.
  Bu ürünler bronzlaştırmayı UVA ışınları ile sağlar, bu nedenle UVB ışınlarının sebep olduğu güneş yanıkları oluşumuna sebep olmaz.
  Güneş kremi ışınlardan korur ancak tam olarak koruyamadıkları için minimum miktarda bronzlaşabilirsiniz.
  Güneş kreminin son kullanma tarihi vardır ve son kullanma tarihi geçtikten sonra kullanılan güneş kreminin yarardan ziyade cilde fazlasıyla zararı vardır.
  Güneş kreminin en az 2 saatte bir yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde güneş kremi etkisini yitirecektir.
  Güneş kreminin yanında şapka, gözlük mutlaka kullanılması gerekir.
  Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022
  Yayınlama Tarihi: 11 Mayıs 2022

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,