Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Gülümseyen (Atipik) Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Gülümseyen Depresyon( Atipik Depresyon) Nedir?

Gülümseyen depresyon(Atipik depresyon), kişinin içinde fırtınalar kopmasına rağmen dışarıya karşı mutlu görünme çabasıdır. 

Moral bozukluğu yaşayan veya yapılan şeyden zevk almayan kişi, dışarıya karşı bu durumu belli etmez. Gülümseyen depresyon (atipik depresyon) için, en yakın anlamı taşıyan ve benzerlik gösteren atipik depresyon terimi kullanılmaktadır. Gülümseyen depresyon (atipik depresyon) içinde olan kişi; günlük hayatlarında, etraftaki insanlara karşı bir maske takar fakat iç dünyalarında, umutsuz ve yitik hissederler hatta bunların hepsine son vermeyi bile düşünebilirler.

Gününde olmamak, üzüntü yaşamak, başına bir şey gelince sıkıntılar yaşamak gibi duygular son derece normaldir ve zaman zaman herkesin yaşadığı duygulardır. Kişinin yaşadığı duygularla depresyon denilebilmesi için en az iki hafta sürmesi gerekmektedir. 

Gülümseyen Depresyon (Atipik Depresyon) Belirtileri Nelerdir?

Gülümseyen depresyon(Atipik depresyon) belirtilerini kişi içerisinde yoğun olarak normal depresyon gibi yaşamaktadır. Gülümseyen depresyon (atipik depresyon) belirtilerine bakıldığında genel anlamda kişi hayattan zevk almaz.

 • Gülümseyen depresyon (atipik depresyon) normal depresyonun yani majör depresyonun bir alt dalı olarak litaratürde geçmektedir. Bu durum bazen normal depresyon ile karıştırabilmektedir o yüzden tanının konulmasını geciktirebilir.
 • Kişide yoğun bir şekilde hayattan zevk almama ve umuzsuzluk gibi düşünceler ve hisler hakimdir. Olumlu olan duygularında bile kişi anlık bir mutluluk yaşar fakat bu durum geçici olur
 • Kişi istediği çevrede sevdikleriyle birlikte vakit geçirse bile anlık neşelenebilir fakat o ortamdan gidince çökkünlük durumu yaşar.
 • Yeme ve iştahta artış gözlemlenebilir.
 • Aşırı uyku isteği olur
 • Kişide kol ve bacaklarda kronik hale gelen ağrılar hissedilebilir.
 • Kişi normal zamanlarında da çok alınganlık gösterebilir normal bir olay karşısında.
 • Gülümseyen depresyon (atipik depresyon) da kişi terapi ve ilaç desteği ile birlikte tedavi edilebilir. Bu sebeple tanının net konulması için uzman bir hekime başvurmakta fayda vardır.

gulumseyen depresyon

Gülümseyen Depresyon (Atipik Depresyon) Tedavisi

Gülümseyen Depresyon (Atipik Depresyon) tedavisi terapi ve ilaç desteği ile birlikte sürdürebilir. Bu tedavi planına psikiyatri uzmanı karar verir ve hastanın durumuna uygun olan şekilde tedavi planlamasını yapar.

 • Tedavinin yapılabilmesi için öncelikle doğru tanının konulması gerekmektedir.
 • Tedavisiz kalınan süre boyunca maalesef depresyon derinleşmekte ve tedavisini daha da zorlaştırmaktadır.
 • Hastanın durumuna göre ilaç ve doz ayarlamaları yapılır. Bunun için de kişiye belirli testler yapılması gerekmektedir.
 • Hasta tedavi boyunca ilaç desteğinin yanında gerekli görüldüğü sürece terapilerle de destek erilerek mevcut hastalığın iyileştirilmesi sağlanır.
 • Hekim karar vermedikçe bu tarz durumlarda ilaç kendiliğinden kesinlikle kesilmemelidir bu durum mevcut hastalığı daha da kötüleştirebilir.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 15 Haziran 2021
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217