Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Greyfurt Faydaları Nelerdir?

Greyfurt faydaları, Greyfurt nedir? Turunçgiller familyasının C vitamini en yüksek meyvesi olan greyfurt; kışın sık sık tüketilmesi gereken sağlıklı bir meyvedir. Antioksidanlar, vücuttaki hücrelerin temizlenmesinde ve onarılmasında, hücre hasarının oluşumunu önlemede destekçi moleküller olarak çalışırlar ve greyfurtun yüksek antioksidan değeri, onu güçlü ve sağlıklı bir meyve yapan bir diğer kıymetli özelliğidir.

Greyfurt bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için birebirdir. Hem tatlı, hem de ekşi tadıyla sevenleri olduğu kadar sevmeyenleri de olan greyfurt, sağlık için mutlaka tüketilmesi gereken ve birçok faydası bulunan egzotik bir meyve. Fakat bazı koşullar gereği tüketilmesi sakıncalı olabilir. Bu gibi durumlarda, greyfurt tüketmeden önce hekiminize danışmanız önerilir. 

 

  Greyfurt Nedir, Greyfurt Faydaları Nelerdir?

  Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimiz güçlü değilse, hastalıklara karşı daha savunmasız olabiliyoruz. Bu gibi zamanlarda C vitamini içeren besinler tüketmek hastalıklara karşı bir savunma mekanizması oluşturmak için oldukça etkili bir yöntem olabilir. Greyfurt ya da diğer adıyla altıntop meyvesi, vücut için yararlı olmayan bakteriler ve virüslerle savaşan şifa deposu bir meyvedir. Greyfurt meyvesi faydaları arasında grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyon hastalıklarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmakta vardır. Mevsimi kış ayları olan ve tropik bir meyve olan greyfurt, C vitamini bakımından en zengin turunçgiller arasında. Ortalama üç greyfurt, yetişkin bir insanın günlük 100 mg C vitamini ihtiyacını karşılayabilir. 

  Greyfurt, aynı zamanda tam bir lif kaynağı ve dış kabuğu da antiseptik özellik taşıyor. Pek çok hastalığa iyi gelen greyfurtun; içi pembe olanları daha tatlıyken, içi sarı olanları genellikle daha acı ve ekşimtırak bir tada sahiptir. 

  Greyfurt Faydaları Nelerdir?

  Kanser Oluşumunu ve Gelişimini Önler

  Greyfurt vücutta gelişebilecek kanser türlerinin oluşumunun önlenmesinde ve kanser hastalıklarıyla mücadele etmekte oldukça etkili bir meyvedir. Özellikle kolon kanseri ve genellikle ilerleyen yaşlarda erkeklerde oluşabilen prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaya yönelik güçlü bir etkendir. Yemek borusu kanseri ve mide kanserine yakalanma olasılığı bulunan kişilerde greyfurt, koruyucu bir besin olmaktadır.

  Zayıflamaya Yardımcı Olur

  Greyfurt tüm meyveler arasında en düşük kalori değerine sahip meyvelerden biridir. İçeriğinde bol miktarda su barındıran ve lif bakımından oldukça zengin olan greyfurt açlık hissini önler ve uzun süre tokluk sağlar. Ayrıca greyfurt meyvesi tüketildiğinde, %90’ının sudan oluşması sebebiyle vücudun günlük sıvı ihtiyacını karşılar nitelik taşır. Kan şekerini sabit tuttuğu için daha az açlık hissi yaratır ve kan şekerini dengeler.

  Solunum Yolları İçin Faydalıdır

  Greyfurtun yüksek oranda C vitamini içeriyor olması astım hastaları için büyük fayda sağlar. Bunun dışında greyfurtun barındırdığı besin ve mineraller solunum yolları sağlığına da katkı sağlar. Kişide oluşan nefes alma güçlüğü ve astım ataklarını dindirmeye yardımcı olur.

  Kolesterol Sorunlarına İyi Gelir

  Greyfurtun barındırdığı antioksidanlar kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Kolesterol beslenmeye bağlı rahatsızlıklar arasında sağlık için en tehlike arz eden hastalıklardan biri. Kolesterol sorunlarından mustarip kişilere genelde greyfurt da tavsiye edilmektedir. Greyfurt kalp sağlığını da korurken, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İçerdiği potasyum kan akışını ve kan basıncını düzenler.

  Cilt ve Saç Sağlığına Bir Çözüm

  Greyfurt içerdiği vitamin ve mineraller gereği cilt ve saç sağlığı konusunda da etkili bir meyvedir. Cildi onaran hücrelerin işlevini artırır ve hasarlı hücrelerin onarılması için gerekli takviyeyi sağlar. Greyfurt cilt dokusunu onarır ve cilt lekelerini, yaraları onarmaya destek olur. C vitamini bakımından zengin olduğu kadar cilt sağlığı için gerekli olan A vitamini bakımından da hayli bereketli olan greyfurt; cildi yaşlanma belirtilerine karşı koruma görevini üstlenir.

  İnsülin seviyesini Dengeler

  Greyfurtun şekere iyi gelip gelmediği de bir merak konusudur. Greyfurtun %90 gibi büyük bir kısmının sudan oluşması ve kalori değerinin düşük olması insülin seviyelerini dengeler. Diğer turunçgillere kıyasla daha acı ve ekşi olduğundan şeker oranı yüksek bir meyve değildir. İnsülin direncini greyfurt yiyerek dengeleyebilirsiniz.

  greyfurtun faydalari

  Greyfurtun Zararları Nelerdir?

  • Greyfurt tüketirken sindirim sisteminin parçalamada zorlandığı meyve asidi içeren bazı meyveleri tüketirken dikkat edilmesi gerekir. Reflü, gastrit gibi mide rahatsızlığı olanlar fazla greyfurt tüketmemeye özen göstermelidir. Çünkü greyfurt, ekşi olmasıyla birlikte, yüksek asit içeren bir meyvedir ve greyfurt, mide sıvısının artmasına sebep olarak kişide olumsuz yönde oluşabilecek etkilere sebebiyet verebilir.
  • Greyfurt cildin asitle temas ettiği yerlerde, döküntü veya ağız bölgesinde kızarıklık oluşturarak alerjik birtakım etkiler yaratabilmektedir.
  • Greyfurtun normal kalp ritminin bozulmasına önayak olma ihtimali vardır.
  • Greyfurt yağı cilde uygulandığında güneş ışınları cilt için bir risk faktörü oluşturur. İçerisinde asit barındırdığı için greyfurt, cilde zarar verebilmektedir ve kanser oluşumuna sebep olabilir.
  • Greyfurtun içerisindeki sitrik asit diş minelerinin aşınmasına verebilir. Bu yüzden fazla tüketilmemesi gerekir.

  Greyfurt bazı hastalıklar dahilinde tüketilirse, kullanılan ilaçlar ile tepkimeye girmesi sonucu zehirlenme gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir:

  • Nefes darlığı gibi solunum yolu hastalıkları
  • Böbrek enfeksiyonu
  • Reflü, gastrit, ülser gibi mide hastalıkları
  • Kalp kası rahatsızlığı 
  • Ağız ve diş sorunu 
  • Yukarıda belirtilen hastalıklardan birine sahipseniz ve ilaç kullanıyorsanız, tansiyon hastalığınız varsa ya da hamileyseniz greyfurt tüketmeden önce mutlaka bir hekime danışmanız gerekmektedir.

  Greyfurt Kürü Nasıl Yapılır?

  Metabolizmayı hızlandıran, bağışıklığı güçlendiren greyfurt kürü tarifini sizler için yazıya döktük.

  Greyfurt Kürü Tarifi

  • Bir adet büyük boy greyfurtun ve bir adet limonun suyunu sıkın. Meyve suyu karışımını bir su bardağının içine dökebilirsiniz. Bir çay kaşığı kadar toz tarçın ve bir çay kaşığı kadar toz zencefil ilave ettikten sonra karıştırın. Dilerseniz tatlandırmak için içerisine bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Taze ve sağlıklı greyfurt kürünü hemen tüketebilirsiniz.
  • Sabah kahvaltıdan önce greyfurt kürünü aç karnına bir bardak kadar tüketebilirsiniz. Böylece metabolizmayı hızlandırmada büyük etkisi olacaktır. Bununla beraber greyfurt kürünü muhakkak 2 litre su içerek tüketin. Çünkü greyfurt kürünün; yağ, ter, idrar yoluyla vücuttan atılması gerekmektedir. Bu da, kilo verme sürecini hızlandıracaktır. Greyfurt kürünün bir ay kadar düzenli olarak kullandığınızda etkisini belirgin şekilde göreceksiniz.

  Önemli Bir Hatırlatma: Eğer reflü, ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarınız varsa; midenizde yanma, ağrı ve ekşime gibi etkiler yapması durumunda greyfurt kürünü kullanmanız sakıncalıdır, tüketmeyiniz.
   

   

  Hamilelikte greyfurt tüketilmemesi ile ilgili bir sakınca bulunmaz. Greyfurt potasyum, A vitamini, antioksidan ve C vitamini açısından oldukça zengin olduğundan tam tersi tüketilmesi faydalı olacaktır. Greyfurt daha sağlam bir bağışıklık sistemi oluşumunu sağlar. Ancak anne adayının düzenli olarak kullandığı bir ilaç varsa, ilacın greyfurt ile tüketimi sorun teşkil edebilir. Bu durumda greyfurt tüketmeden önce bir hekime danışılması uygun olacaktır. Öte yandan emzirme döneminde greyfurt tüketmek sorun yaratabilir. Bebeğini besleyen anne sütü aracılığıyla bebeğe çok fazla asit yükleyebilir ve bu durum bebeklerde gaz sancısı gibi problemlere sebebiyet verebilmektedir. Annenin tükettiği gıdaya her bebek aynı şekilde tepki vermeyebilir. Anneler bebeğin tepkilerini gözlemleyerek durumu fark etmelidir ve greyfurtu ya da herhangi bir gıdayı tüketip tüketmemesi gerektiğini bu şekilde anlayabilir. Ayrıca, asitli yiyeceklerin tüketilmesi, yiyeceğin dışkıyla atılma sürecinde bebeklerde pişik vb. cilt sorunlarına neden olabilmektedir.
  Oldukça sağlıklı bir meyve olan ve birçok hastalığa iyi gelen greyfurtu doğal haliyle meyve olarak tüketmek dışında, kabuklarından reçel yaparak, suyunu sıkıp karışımlar hazırlayarak tüketmek de mümkün. Ayrıca greyfurt yağını cilt ve saç bakımında kullanarak da greyfurtun sağlıklı etkilerinden faydalanabilirsiniz.
  Eğer greyfurt tükettikten sonra ilaç kullanılacak ise, araştırmalara göre tüketilen yaklaşık bir bardak greyfurt suyu kadar meyve ilaçlarla etkileşime girebilmektedir ve yarattığı etkiler yarım gün/12 saat boyunca sürebilmektedir. Uzmanlar bu süre zarfında greyfurt tüketmenin sakıncalı olduğunu ileri sürüyor.
  -Kolesterolü düşürücü ilaçlar -Uyku, epilepsi ve depresyon ilaçları gibi psikiyatrik ilaç grupları -Tansiyon ilaçları -Mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar -Kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar -Alerji, grip, sinüzit tedavisinde kullanılan ilaçlar -Viagra, vigrande gibi cinsel performansı artırmak için kullanılan ilaçlar (Greyfurt tükettikten sonra bu ilaçları kullanmadan önce muhakkak ilaçların prospektüsünü okumanız ya da bir hekime başvurmanız gerekmektedir.)
  Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022
  Yayınlama Tarihi: 07 Ocak 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,