Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji Berry, kırmızı renkli bir görüntüye ve tatlı bir tada sahiptir. Son zamanlarda sağlığa olan yararlarından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. İçeriğinde; A vitamini, C vitamini, sodyum, kalsiyum, demir gibi türlü vitamin ve mineraller bulunmaktadır. İnsan sağlığına da oldukça faydalıdır.

Goji berry, diğer ismiyle kurt üzümü ya da kırmızı yaban mersini olarak bilinir. Çin, Tibet ve Moğolistan gibi Asya taraflarında yetişmekte olan bir meyvedir. Bu meyvenin tatlı ve hafif ekşi bir tadı bulunmaktadır. Çin'de tıbbi amaçlı tercih edilir. Goji berry, bazı vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir.

Özünde C vitamini, demir, çinko ve beta-karoten gibi gıdalar vardır. Bunun ile birlikte polisakkarit ve antioksidanlar açısından da zengindir. Yüksek antioksidan ve lif içeriği ile öne çıkan bu meyve, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye katkı sağlar Goji berry, genel olarak çiğ olarak tüketilmektedir; fakat kurutulmuş, pişmiş ya da toz şekli de önerilir.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

Goji berry, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ve çeşitli yararlar sağlayan meyvelerden biridir. Goji berry yararlarından bazıları şu şekildedir;

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Goji berry, özündeki vitamin ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye katkı sağlar. Bilhassa içeriğinde bulunan bol oranda A ve C vitaminiyle çeşitli rahatsızlıkların engellenmesine destek olur. 

Göz sağlığı için faydalıdır: İçeriğinde bulunan karotenoidler aracılığıyla göz sağlığını korumada etkilidir. Bunun ile birlikte, yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının oluşmasına engel olabilir. 

Cilt sağlığına faydalıdır: İçeriğindeki beta karotenler ile birlikte cilt sağlığına faydalıdır. Beta karotenler, deride meydana gelen tahrişleri azaltıp güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korunmaya destek sağlar. 

Kalp sağlığını destekler: Özündeki doğal polisakkaritler ile birlikte kalp sağlığını destekler ve kardiyovasküler rahatsızlıkların oluşmasını engeller. 

Kanserle mücadeleye katkı sağlar: İçerisinde yoğun oranda C vitamini, karotenoidler kanser hücreleriyle mücadele ederek kanserin oluşmasına engellemeye katkı sağlar. Bunun ile birlikte yapısında bulunan antioksidanlarla tümör büyümesini yavaşlatır ve zararlı maddelerin bedenden atılmasına destek olur.

Kemik sağlığına faydalıdır: İçeriğinde yer alan mineraller sayesinde kemik sağlığı için faydalıdır.

Stresle mücadelede önemlidir: Goji berry, düzenli biçimde tüketildiği zaman ruhsal sağlığa fayda sağlar. Bunun ile birlikte içindeki doğal yapıda olan polisakkaritler ile birlikte stresle savaşmaya ve uyku kalitesinin artmasına katkı sağlayabilir.

Kan şekeri oranını düzenler: İçerisinde bulunan polisakkaritler aracılığıyla kan şekeri seviyelerini düzene sokar.

Goji berrynin sağladığı bu yararlar, düzenli tüketildiğinde daha belirgin hale gelir. Ancak, belirli bir gıda gibi, almadan mutlaka doktora danışmak gerekir.

Goji Berry Nasıl Tüketilir?

Taze ya da kurutulmuş hali ile tüketilmekte olan Goji berry şu şekilde tüketilebilir;

Kurutulmuş goji berry: Kurutulan goji berry, yoğurt ve salatalara ilave edilir. Kurutulan şekilde goji berry, tatlılarda da tercih edilebilir.

Çiğ olarak: Goji berry tercihe göre çiğ şekilde tüketilebilir.

Smoothielere eklenebilir: Goji berry tatlı ve hafif ekşi tadıyla smoothielere ilave edilip tüketilir.

Yulaflı karışımlara eklenir: Kahvaltılık yulaf, granola ya da diğer karışımlara ilave edilir.

Kuruyemiş karışımlarına ilave edilir: Goji berry; fındık, badem, kaju gibi kuruyemişler ile karıştırılıp tüketilir.

Çay olarak: Goji berry çayı, kaynar suya atılıp demlenebilir ve içilebilir.

Yemeklere eklenebilir: Bilhassa Asya mutfağından çıkan yemekler, goji berryyle tüketilebilmektedir.

Goji berry, tatlı bir aromaya sahiptir ve tatlı tariflerinde de tercih edilebilir. Fakat belirli bir besin gibi, goji berry tüketiminden evvel bir uzmana danışılmalıdır. Bunun ile birlikte tüketim oranına dikkat edilmeli ve aşırı kullanılmamalıdır.

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Goji berry pek çok faydaya sahiptir ve genellikle tercih edilen bir meyvedir. Fakat bu meyveyi tüketmek bazı kişilerde zararlı etkilere yol açabilir. Goji berry zararları şu şekildedir;

İlaç etkileşimi: Bu meyve kan sulandırıcı veya antibiyotikler gibi bazı ilaçlar ile etkileşim halinde olabilir ve zararlı etkilere neden olabilir. 

Alerjik tepkimeler: Goji berry, bazı bireylerde alerjik tepkimelerin gelişmesine yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklık ya da solunum güçlüğü gibi semptomlar oluşursa, tüketime son verilmeli ve bir uzmana danışılmalıdır.

Mide rahatsızlığı: Goji berry, bazı kişilerde mide hastalıklarına neden olabilir. Mide bulantısı, kusma ya da ishal gibi belirtiler görülse de tüketim sona ermeli ve bir uzmandan destek alınmalıdır.

Kan şekeri seviyesinde farklılıklar:  Goji berry, kan şekeri düzeyini etkiler ve şeker hastaları için problem oluşturabilir. Bundan dolayı, şeker hastaları goji berry yemeden evvel bir uzmana danışmalıdır.

Fazla dozda tüketim: Yüksek oranda goji berry yemek; kalpte çarpıntı, baş dönmesi ya da uyku bozuklukları gibi semptomlara yol açabilir.

Kan sulandırıcı etkiye sahip olan ilaçlar kullanılıyorsa dikkat edilmelidir. Bununla birlikte Goji Berry şeker ve kan basıncı ilaçlarıyla etkileşim haline girebilir. Bundan dolayı tüketmeden önce bir uzmana danışmak gerekir.
Gün içerisinde yetişkin bir kişinin 35-40 gram kadar tüketmesi yetecektir. Ancak kurutulan goji berry tüketilecekse bir avuç yeterli gelir. Bir avuç içinden fazla tüketilirse bir problem olmaz ancak daha da abartılırsa beden dengesi bozulabilir. Bundan dolayı ölçülü tüketilmelidir.
Çay şeklinde de tüketilebilen bu meyve, bağırsakları çalıştırır ve sindirim sistemini kolay hale getirir.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Nisan 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,