Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Göbek Yağı Eritme

Göbek yağı eritme, genellikle belirli bir bölgede biriken yağlardan rahatsız olanların aradığı yollardan birisidir.

  Göbek Yağı Eritme Yolları

  Göbek yağı eritme yollarının başında beslenme tarzı ve spor gelmektedir. Kişilerin diyet listesine ekledikleri çeşitli kürler yer almaktadır. Bu kürleri yaparken mutlaka uzman doktorunuza ve beslenme uzmanına danışmanızda fayda vardır. Yapılan bu kürler her kişide farklı etkiler gösterebilir.

  • Maydanoz Kürü

  Göbek yağı eritme yollarından birisi de maydanoz kürüdür. Bir tutam maydanozu içe suyunda haşlayın ve süzün. Ardından süzülen suyu ılımaya bırakıp içerisine birkaç damla limon sıkarak bir bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

  • Lahana Kürü

  Göbek yağı eritme yollarından birisi de lahana kürüdür. Bir kaç yaprak lahanayı iyice yıkayınız ardından sıcak suda biraz haşlayıp soğumaya bıraktıktan sonra bir bardak ölçü olarak tüketebilirsiniz. Öncesinde uzmana başvurmanız da fayda vardır.

  • Biberiye çayı

  Sağlıklı göbek yağı eritme yollarından birisi de biberiye çayıdır. Aktarlardan da rahatça bulabileceğiniz biberiye çayını gün içerisinde bir fincan olarak tüketebilirsiniz. Hem ödem attırıcı hem de yağlardan kurtulmanızı sağlayıcı özelliği vardır.

  • Yoğurt Kürü

  Limonlu ve zerdeçallı yoğurt: Az yağlı veya yağsız yoğurt, limon ve zerdeçalı bir kasede karıştırın ve yatmadan bir saat önce tüketin. Bu kür tek başına fayda sağlamayacaktır bunun için diyetinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bol su tüketebilirsiniz.

  Yeşillikli ve limonlu yoğurt: maydanoz, dereotu, limon ve yoğurdu bir kase4de karıştırın miktarlarını çok fazla olmamasına özen gösterin ufak tutam yeterli olacaktır maydanoz ve dereotunda. Bütün malzemeleri karıştırıp gece yatmadan bir 2 saat öncesinde tüketebilirsiniz. Bu karışımla birlikte bol su tüketmeniz tavsiye edilir.

  Altın karışım kürü: 4-5 yemek kaşığı yoğurdun içerisine zerdeçal, zencefil, az zeytinyağı ve tarçını karıştırıp her gün aç karnına tüketebilirsiniz. Zerdeçal ve zencefilin bağışıklık güçlendirici etkileri de vardır.

  Sodalı yoğurt: Bir şişe sodayı yani maden suyunu 4-5 yemek kaşığı yağsız yoğurt ve bir kaç damla limon ile karıştırıp bir kase içerisinde aç karnına veya yatmadan bir saat öne tüketebilirsiniz.

  • Yulaf Ezmesi

  Günlük olarak kahvaltının yerine süt veya yoğurt ile karıştırılan yulaf tüketmeniz hem tokluk sağlayacak hem de göbek yağlarınızın erimesine fayda sağlayacaktır.

  • Elma Sirkesi

  Göbek yağı eritme yollarından bir diğeri ise elma sirkesidir. Sabahları aç karnına içme suyunun içerisine birkaç damla sirke koyup içmek göbek yağları için faydalıdır.

  Göbek Yağları Nasıl Erir?

  Göbek yağlarının erimesi için beslenme ve egzersiz programları fayda sağlamaktadır.

  Egzersizde yapılabilecekler;

  • Mekik çekmek
  • Plank 
  • Yürüyüş
  • İp atlamak
  • Pilates
  • Yoga

  Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217