Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Fazla Ağrı Kesici Kullanımının Zararları Nelerdir?

Türlü hastalıklardan korunmak, tanı, tedavi veya bedende oluşan belirli bir işleyişi farklılaştırmak amacı ile kullanılan ilaçlar, amacına uygun kullanılması gereken kimyasal, biyolojik ve bitkisel ürünler olarak adlandırılır. Uygun amaca yönelik olsa bile gereken orandan fazla kullanılması ilacın iyileştirici etkisini düşürmekte ve bedende bazı hasarlara sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre fazla ağrı kesici ilaçların yoğun kullanımı böbrek yapısını bozup, böbrek yetersizliğine neden olduğu gözlemlenmiştir. Bir kişi yaşamı hayatı boyunca bir kilogram ağrı kesici kullanırsa o kişinin böbrekleri kesinlikle belli bir seviyede bozulmaktadır, kişi 2-3 kilogram ağrı kesici ilaç kullanırsa, bu kişilerde böbrek rahatsızlığı görmek mümkündür. Bu kişilerin hayatta kalmak için nakil ya da diyaliz için tedavisi görmesi gerekebilir.

Doktora danışmadan başkalarının önerisi ile, ağrı kesici kullanmak böbrek hastalığına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Örneğin bir kişinin yüksek tansiyon sebebi ile ense kısmından başlayan omuz kısımlarına doğru ilerleyen ağrısı mevcut, bu rahatsızlık tedavi edilmeyip, kişi kendi kendine ağrı kesici alırsa böbrekleri zarar görebiliyor. Eklem ağrıları olan bir birey bu rahatsızlığı tedavisini sağlamak yerine ağrı kesici kullanırsa, mevcuttaki hastalığın üzerine yeni bir rahatsızlık ilave etmiş olur. 

Fazla Ağrı Kesici Kullanımının Yan Etkileri Nelerdir?

Ağrı kesici ilaçları gerektiği miktardan çok kullanmak bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Bunun yanında diğer organlar ve sistemlerde bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmektedir.
Fazla ağrı kesici kullanmak, mide olmak üzere sindirim sistemi ve öteki organlara da zarar verebilir. Mideyi türlü zararlara, virüs benzeri rahatsızlıklara ve dokunun zedelenmesine karşı korumakta olan mide mukozası, fazla oranda ağrı kesici tüketilmesi ile hasar alır ve midede kanama, ülser ve ağır ağrıların yol açar.
Ağrı kesicilerin fazla kullanımı aynı zamanda karaciğerin üzerinde de olumsuz etkiler oluşturur. Karaciğer işlev testlerinin doğru çalışmaması ile başlayan bu sağlık sorunu, karaciğer yetmezliği gibi birçok sorunun gelişmesine neden olmaktadır. 
Bilinçsiz ilaç kullanımı yüzünden önemli ölçüde etkilenmekte olan öteki organ ise bağırsaklardır. Gerekli miktarın dışında ilaç tüketmek bağırsak sisteminin fonksiyonunu olumsuz etkileyerek uzun süren kronik ishal sorunu oluşmasına sebep olur. Genellikle kimyasal içerikler ile geliştirmekte olan ilaçların yüksek oranda kullanılması bedenden atılmasını zorlaştırır ve böbrek metabolizması üzerinde kötü etkiler oluşturur. Ağrı kesiciler sadece uzman kontrolünde ve gereken durumlarda kullanılmalıdır.

Akılcı İlaç Kullanımı

Belirli bir tedavi için uygulanan ilacın uygun seçilmesi akılcı ilaç kullanımının ilk adımlarından biridir. Ardından dikkat edilmesi gerekli hususlar ilacın doğru oranda, doğru zamanda, doğru yöntem ile kullanılmasıdır.
Bir ilaç belirlenmiş bir rahatsızlık için ne kadar etkili tedavi oluşturursa oluştursun, akılcı ilaç kullanım ilkelerine uygun şekilde kullanılmadığı zaman iyileştirici etki sağlamaz, onun tersine bağışıklık sistemini ve pek çok doku ve organlarda hasar gelişimine yol açar. Bağışıklık sisteminin ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlar ile baskılanması sonucu beden savunması azalır kişi rahatsızlıklara açık hale gelir. Bundan dolayı alınacak ilaçlar her şeyden önce uzman tarafından önerilmeli, ardından ise kullanım miktarı ve uygulama biçimi dikkate alınarak uzmanın belirlediği sürece kullanımı sağlanmalıdır.

Belirli ağrılar için uzun vadeli ve bilinçsiz alınan ağrı kesiciler, en büyük zararı böbreklere ve karaciğere vermektedir. Yoğun miktarda alınan ilaçlar böbreklerin bozulmasına neden olur, kişinin tansiyonu yükselir, kalbe de zarar vererek kalp krizine yol açabilir.
Uzman kişinin kontrolü dışında bilinçsiz bir şekilde alınan ağrı kesi ilaçlar ağrıyı baskılar, rahatsızlığın teşhisinde problem oluşturabilir.
Fazla ağrı kesici kullanmak ağrı kesici bağımlılığının gelişmesine sebep olabilir. Bu durum eroin veya alkol bağımlılığı gibi bireyin kendi kendine vazgeçmekte zorlandığı, tedavisi gerekli bir sorundur. Ağrı kesici kullanmadıklarında yoksunluk belirtisi çekerler, bu yüzden mecburen ağrı kesici alımını devam ettirirler.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 08 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,