Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ellerinizi sürekli yıkayın

  Bugün Dünya El Yıkama Günü… Hem kendimizin hem de çevremizin sağlığını korumak için ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Ama bunlara dikkat edin! Takıntı haline dönüşmesin!

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Psiikolog Selvinaz Çınar Parlak anlattı…

  · El yıkamanız 2 dakikadan uzun sürüyorsa
  · Yıkamadan sonra temizlik hissi oluşmuyorsa
  · Kir ve mikrop düşüncesi ile sık sık el yıkanıyorsa
  · El yıkarken sayı sayma varsa
  · El yıkamayı durdurmakta zorluk çekiliyorsa
  ·  Yıkama isteği kontrol edilemiyorsa...

  Temizlik takıntınız olabilir...

  Uzman Psiikolog Selvinaz Çınar Parlak, halk arasında temizlik hastalığı olarak da bilinen Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğunun hem kişiyi hem de kişinin aile ve sosyal çevresini olumsuz etkilediğini söyleyerek, bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir?

  Anksiyete türü bir rahatsızlık olan obsesif-kompülsif bozukluk (OKB), insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler, kontrol edemedikleri yinelenen ve stres yaratan düşünceler, korkular veya görüntüler  (obsesyonlar) nedeniyle huzursuz olurlar. Bu düşüncelerin yarattığı anksiyete bazı ritüelleri ya da rutinleri acil olarak gerçekleştirme ihtiyacına (kompülsiyonlar) neden olur. Ritüeller takıntılı düşünceleri önleme veya akıldan uzaklaştırma girişimiyle yapılır. Ritüel anksiyeteyi geçici olarak durdurur, obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişinin ritüeli hemen tekrar etmesi gerekir. Bu OKB döngüsü kişinin gününden saatler çalarak normal günlük işlerini yapmasını engelleyebilir. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar.

  Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013
  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217