Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

El Uyuşması Nedir?

El uyuşması, tek elde görülebileceği gibi iki elde de yaşanabilen ve yayın görülen şikayetlerden biridir. Şikayetler elin bütününde, avuç içinde, üst bölümünde ve parmak uçlarında yaşanabilir. Sürekli bir uyuşma durumu, belirli hareketlerin yapımında veya dinlenme sırasında da meydana gelebilir. Uyuşma kişilerde yanma durumuna, karıncalanmalara ve elektrik çarpması hissine neden olabilir. Ayrıca kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşüren bir durumdur.

Bazı kişilerde yazı yazma sırasında ortaya çıkan uyuşukluk durumu, çalışırken, spor yaparken, araç veya gereçlerin kullanıldığı zamanlarda da oluşabilir. Tekrarlayan el hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nörolojik veya ortopedik nedenlere bağlı olarak bu durum yaşanabilir. Hastalığın sebebine bağlı olarak yapılan tedavi yöntemleriyle iyileşme mümkündür. Tedavi edilmemesi halinde kronik bir hal alabilir ve kalıcı olabilir.

El Uyuşması Neden Olur?

Sürekli tekrar eden el bileği hareketleri zaman içinde sinirlerin bulunduğu bağlarda kalınlaşmaya veya kanal içindeki basınçta artışa neden olabilir. Çoğunlukla hafif uyuşmalarla kendini gösteren hastalık, serçe parmak dışında tüm parmakların uyuşması ile devam edebilir. 
Tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Aksi halde uzun yıllar tedavi gerektirebilir ve kalıcı olabilir. Dirsekte yaşanan sinir sıkışması durumları genellikle masada çalışan ve dirseğini masaya çok fazla koyan kişilerde görülmektedir. 
El uyuşması nedenleri arasında; sürekli örgü örmek, yer silmek, bez sıkmak, halı silkelemek, klavye ve mouse kullanımı gibi hareketler yer almaktadır. Bilek kısmında sinir sıkışması sonucu ortaya çıkan karpal tünel sendromu en yaygın uyuşma nedenlerinden biridir. 
Nadir olarak görülen nedenler arasında dirseğin altında yer alan bölgede sinir sıkışması durumunda pronator teres sendromu görülebilir. 
Ulnar sinirin bilek seviyesinde sıkışma durumu diğer adıyla guyon kanalı sendromu veya dirsek kısmının sıkışması kübital tünel sendromu uyuşmanın yaygın görülen nedenlerindendir. 
Bunların yanı sıra kişide görülen yakınmalar da dikkate alınarak boyun fıtığı, omurilik ya da beyinde oluşan bazı nörolojik problemler de uyuşma durumuna yol açabilir.

Sol El Uyuşması Neden Olur?

Sol elde görülen uyuşmalar genellikle sinir sıkışmaları sonucunda meydana gelse de bazı eklem hasaları da sol el üzerinde yanma hissine, karıncalanmaya ve uyuşukluğu neden olabilir. Sol el uyuşması kalp rahatsızlıklarından da oluşabileceği için dikkate alınması gereken bir problemdir. 
Kol ağrıları ile birlikte devam eden uyuşmalar kalp kaslarına yeterli oranda oksijen gitmediğini gösterebilirken, bazı hastalıklara da neden olabilir. Anjina koroner adı verilen ve kalp krizi riskini ortaya çıkaran önemli bir hastalıktır. Kalp krizi belirtileri arasında yer alan sol el uyuşmalarının farklı birçok nedeni de olabilir.

Sağ El Uyuşması Neden Olur?

Sağ el uyuşması genellikle karpal tünel sendromu olarak gözlemlenir. Ayrıca omurilik problemlerinin de başlangıcı olabilir. Sağ elde bulunan kemiklerde yaşanılan travmalar sonucu kırılma veya çatlamalar da uyuşukluğa neden olabilir. 
Şeker hastalığına bağlı olarak da görülebileceği gibi vitamin eksiklikleri de farklı nedenler arasında yer almaktadır. Tek bir elde görülebileceği gibi iki elde de yaşanabilen bu sorunun genellikle nedenleri median sinir, ulnar sinir ve radiyal sinir sıkışmalarından kaynaklanmaktadır.

El Uyuşması Nasıl Geçer?

Uyuşmaların ve hastalığın nedeni kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ortopedik problemlerin ve nörolojik rahatsızlıkların neden olabileceği hastalıktır. Ortopedik sorunlarda kişiye fizik tedavi uygulamaları yapılarak tedavi edilmeye çalışılır. Fizik tedavi ile iyileşmeyen ve ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale ile tedavi yapılmaktadır.
Nörolojik nedenlerden kaynaklanan durumlarda hastalığın durumuna bağlı olarak hekimin gerekli gördüğü tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanın durumuna ve hastalığın seviyesine bağlı olarak fizik tedavi uygulanabilir. Ayrıca ilerleyen evrelerde kişiye lokal anestezi verilerek cerrahi operasyon ile tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

El ve parmaklarda ortaya çıkan uyuşukluk hissinin genellikle nedeni karpal tünel sendromu olarak bilinir. Koldan avuç içine ve parmaklara kadar uzanan sinir ve kas dokuları, bilek kısmının dar bir kanal üzerinden geçer. Karpal tünel bölgesinden geçerek median sinire baskı oluşturması durumunda meydana gelen bir sendromdur.
Elde ve bilekte ağrılara, uyuşmalara, yanmalara ve his kaybına neden olabilen karpal tünel sendromu, tünel içinde yer alan median sinir, baş parmak, işaret parmağı, orta ve yüzü parmağında duyuların hissedilmesini ve baş parmakta yer alan kasların kontrolünü sağlar.
Kanal bölgesinde ortaya çıkan mikro travmalar kanal hacminde daralmalara veya kan içinde yer alan içeriğin artışına neden olabilen patolojik bir durumdur. Genellikle tuzak nöropatinin neden olduğu bu sendrom, daha çok orta yaşlı kadınlar görülmektedir.
Üç ayrı dönemde inceleme yapılmaktadır. Erken evre ve dönemlerde çoğunlukla şikayet durumları görülmese de sinir ileti incelemelerinde, lokal iletim yavaşlaması görülür. İkinci dönemde daha çok geceleri artan uyuşmalar ve ağrılar gözlemlenir.
Üçüncü ve son dönemde ise nörolojik nedenlere bağlı olarak sinir hasarları, his kayıpları ve kas erimeleri görülebilir. 
Bu durumun teşhisi uzman doktorlar tarafından yapılıp, hastalığın öyküsü dinlenip, fiziki muayene ve EMG ile tanı konulmaktadır. Hastalığı durumuna göre fizik tedavi uygulaması veya lokal anestezi verilerek ameliyat ile tedavi edilebilir.

Guyon Kanalı Sendromu Nedir?

Guyon Kanalı Sendromu, küçük parmak ile yüzük parmağında hissedilen ağrılar, uyuşmalar ve his kayıplarıdır. Hastalık ilerleyen evrelerde kas erimesine ve güç kaybına neden olur. Önemli sinir hasarlarına neden olan bu durum EMG ve fiziki muayene ile ayrıca hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlı olarak tedavi edilir. Tedavi sürecinde fizik tedavi veya cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Kübital Tünel Sendromu Nedir? 

En yayın görülen nedeni tuzaklanmak olarak bilinmektedir. Belirtileri arasında serçe ve yüzük parmağında yaşanılan ağrılar, uyuşma ve his kayıpları yer almaktadır. Ayrıca dirseğin iç kısmında ağrı ve hassasiyet problemi görülebilir. İlerleyen evrelerde kişide kas erimesi, şekil bozuklukları ve güç kaybı meydana gelir.
Teşhisi nöroloji uzmanı tarafından yapılan fiziki muayene ve EMG ile belirlenir. Tedavisinde fizik tedavi uygulamaları veya hastalığın aşamasına göre ameliyat işlemi ile tedavi edilebilir.

Yayın nedenleri arasında bilek ve dirsekte yaşanan sinir sıkışmaları yer almaktadır. Uyuşmaların başlaması ile birlikte kişinin uzman doktora görünmesi ve ertelememesi önemlidir. Tedavinin ertelenmesi ve yapılmaması ilerleyen evrelerde kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkiler ve kalıcı olma ihtimali bulunmaktadır.
Bazı korkular ve endişeler sinir sistemini etkilediğinden bu durum vücut tarafından farklı tepkilerle ortaya çıkabilir. Stresin yoğun yaşandığı ve panik atak geçiren bireylerin ellerinde karıncalanma ve uyuşma durumları görülebilir.
Elde uyuşma sorunu psikolojik durumlardan kaynaklanabilir. Özellikle stres altında uzun süreli kalan kişilerde vücudun tepki olarak gösterdiği durumlar olarak bilinmektedir. Uyuşma ve karıncalanma belirtileri yalnızca fiziksel rahatsızlık ve travmalardan yaşanmamaktadır.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 24 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,