Edinburgh El Tercihi Envanteri

El tercihinin belirlenmesinde; gözlem, hangi el ile yazı yazdıkları gibi kişilerin doldurduğu formlar veya el kullanımına yönelik anketler kullanılmaktadır.12-14 Yapılan çalışmalarda gözlem/yazı yazma gibi sadece tek eylem ile kişilerin dominant ellerinin belirlenmesinin genellikle sonucu yansıtmadığı; el tercih anketleriyle doğru sonuca ulaşıldığı belirtilmektedir.15,16 Bu anketlerden en yaygın kullanılan anket Edinburgh El Tercih Anketi’dir.12 Anketin soruları; her yaşa uygun, anlaşılması ve uygulanması kolaydır. Ayrıca, kültürel bir adaptasyona gerek duyulmayacak kadar genel aktiviteleri içerir.

Edinburgh El Tercihi Envanteri 1971 yılında Oldfield tarafından geliştirilmiştir. Envanterin geliştirilme amacı bireylerin ağırlıklı olarak kullandıkları elin belirlemesini yapmaktır.
El tercihlerinin belirlenmesi için uygulanan, günlük aktiviteler sırasında, 10 ayrı el aktivitesinin gerçekleştirilmesinde kullanılan el veya elleri sorgulayan ve buna balı olarak da kişinin solak, sağlak veya her iki elini de kullanabilen olduğuna karar verilmesinde kullanılan bir ölçektir (Edinburgh Handedness Inventory; Oldfield, 1971).

Edinburgh El Tercihi Envanteri, belki de el tercihi tespitinde en çok kullanılan ölçektir çünkü kişinin hangi elini ve diğer eline göre nasıl bir oranda daha çok kullandığına dair sonuçlar sunmakta olup aynı zamanda kolay uygulanabilir ve anlaşılır bir cevaplama düzenine sahiptir.

Katılımcılara yazı yazma, resim çizme, fırlatma, makas kullanma, diş fırçalama, çatalsız olarak bıçak kullanma, kaşık kullanma, süpürge kullanma, kibrit kullanma ve kavanoz kapağı açma gibi aktiviteleri hangi elleri ile yaptıklarını soran bir envanterdir. Verilen cevapların çoğunluğuna göre kişinin dominant (ağırlıklı) olarak kullandığı elin belirlenmesi hedeflenmektedir.

 

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217