Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Yetiştiği kısımlarda keşfedilmesinden bu yana pek çok kültür tarafından kullanılmakta olan, türlü alanlarda insanlar tarafından; divangir, ilbik, kazan karası gibi değişik adlar kullanılarak isimlendirilen ebegümeci bitkisi değişik amaçlar ve türlü yöntemler ile kullanılmaktadır. Yemek ve salatalarda terch edildiği gibi kurutulup bitki çayı olarak da tüketildiği zaman şifalı bir etkisi vardır.

Mor çiçekleri olan uzun yeşil tüyleri ve sapları olan bir bitki türüdür. Ebegümecinin yaprak, çiçek ve köklerinden faydalanılmaktadır. Yapraklar hem çiğ hem de pişmiş şekilde tüketilmektedir. 
Çayı için çiçek ve yaprakları kurutulup kullanıldığı gibi taze hali ile de yaprakları yemek ve salatalar için de tercih edilebilir. Piştiğinde içeriğinde olan mukus sıvısı açığa çıktığından dolayı ilave edildiği yemekleri koyu hale getirme etkisine sahiptir, bunun ile birlikte bu sıvı solunum ve sindirim sistemini korumada faydalıdır.

Ebegümecinin Yararları Nelerdir?

“Ebegümecinin faydaları nelerdir?” sorusunun yanıtına ebegümecinin içeriğinde olan vitamin ve mineralleri saymakla başlayabiliriz. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko, demir bakımından oldukça zengin vitamin ve mineraller barındırır.
B vitamini A vitamini ve C vitamini içermektedir. Ebegümeci, yaraların iyi olmasını sağlar ve bedeni enfeksiyonlara karşı korur. Ebegümecinin sağladığı diğer faydalar şu şekildedir; 

 • Solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesinde etkilidir.
 • Boğazda oluşan iltihabin giderilmesine yardımcı olur.
 • Besinlerin kolay sindirilmesine yardımcı olur. 
 • Mide asidinin azaltılmasına katkı sağlar.
 • Kilo vermede etkilidir.
 • Cilde parlaklık verir ve cilt yaşlanmalarını geciktirir.
 • Saç kırılmalarına karşıda etkilidir.
 • Diş etlerini enfeksiyonlara karşı korur.
 • Kanser riskine karşı oldukça etkili bir bitkidir.
 • Zihnin ve bedenin rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Sakinleştirici etkiye sahiptir.
 • Kas ve iskelet sistemi için oldukça yararlıdır.
 • Kemik erimesini engellemeye yardımcı olur.
 • Göz kuruluğuna iyi gelir.

Ebegümecinin Zararları Nelerdir?

Ebegümeci bitkisinin bilinmekte olan bir zararı yoktur. Ancak her bitki gibi bu bitki türü de dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Bilhassa farklı bitki türleri ile karıştırılıp tüketildiği zaman oluşturacağı etki bilinmediği için bu şekilde tüketmemeye özen gösterilmelidir. Çayı ise gün içinde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Bunun ile birlikte antidepresan ilaçlar ile etkileşimi olabildiği için bu ilaçları kullanırken ebegümeci bitkisini kullanmamaya özen göstermelisiniz. Diğer ilaçlar ile kullanıldığı zaman bir uzman hekime danışılması gerekir. Emziren ve gebe kadınların bu bitkiyi tüketmeleri konusunda yapılan çalışmalar olmasa bile anne ve bebeğin sağlığı bakımından bir uzmana danışarak tüketmesi gerekebilir.

Ebegümeci Nasıl Tüketilir?

Kullanım amacına bağlı şekilde farklı türlerde tüketilmektedir. Bilhassa genellikle salata ve çay olarak kullanılmakta olan bir doğal bitki kaynağıdır. Örneğin, saf ve temiz şekilde kaynatılan suyun içine bir miktar ebe gümeci ekleyip çay olarak değerlendirilebilir. Kesinlikle ebegümecini çay olarak tüketirken şeker tüketmemeye özen gösterilmesi gerekir.
Bunun ile birlikte özel olarak üretilen ve hazırlanan ebegümeci ağız içerisinde gargara şeklinde diş ve dişetleri için oldukça faydalıdır. Taze yapraklarıyla hazırlanan lapa sayesinde bazı yara ve çıbanların giderilmesinde etkilidir. Bunlar ile birlikte göz kuruluğu için ebegümeci çayı ile pansuman uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bir diğer kullanım şekli ise, salatalarda oldukça fazla tercih edilen doğal kaynaktır.

Kendi kendine yetişme potansiyeli bulunmaktadır. Bu mucizevi bitki yol kenarında veya harabe bölgelerde görülebilir. Bilhassa Mayıs, Ağustos ayları içerisinde çiçek açar. Çiçekler olgunlaşır ve ardından Haziran ayından Eylül ayına kadar toplanıp yararlanılabilir.
Ebegümeci çok fazla tüketilirse alerjik reaksiyona yol açabilir. Bilhassa gebelik zamanındaki kişilerin veya emziren annelerin kullanması önerilmemektedir. Kronik hastalığa sahip kişilerin de kesinlikle bir uzmana danışıp tüketmeleri gerekmektedir.
Kadınlarda meydana gelen menopoz zamanından, kemik erimesine sıklıkla rastlanabilir. Böyle bir dönemde bu bitkiyi tüketmek kemik erimesine katkı sağlar. Bunun ile birlikte bu bitki rahimde meydana gelebilecek veya makatta bulunan ağrılar için de faydalıdır.
Sağlık bakımından pek çok yararı vardır. Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur. Bundan dolayı hızlı kilo vermeyi kolay hale getirir.
Bu bitkiyi çay olarak tüketmek hipertansiyon ve erişkin kişilerde kan basıncını düşürür.
Bu bitkinin tazeliğini korunması için en iyi teknik derin dondurucudur. Toplanan ve yıkanan ebegümeci bitkisi kurutularak da muhafaza edilebilir.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 06 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,