Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

E Vitamini Faydaları ve Nelerde Bulunur?

E vitamini her insanın tüketmesi gereken vitamin türlerinden bir tanesidir. Antioksidan özelliğine sahip olmasından dolayı hem insan vücuduna hem de cilt sağlığına faydası oldukça fazladır.
E vitamini karaciğerin dışında birçok yerde depolanmaktadır. Bunlar; böbrek,kalp,kas ve böbrek üstü bezlerinde depolanmaktadır.
E vitaminin faydalarından bahsedildiğinde ise ilk akla gelen cilt olmaktadır. Fakat e vitamini faydaları arasında bir çok etken vardır.

  E Vitaminin Faydaları Nelerdir?

  E vitaminin faydaları saymakla bitmez. Fakat e vitamini potansiyel olarak faydaları iki temel özelliğe sahip diyebiliriz. 
  Bu iki temel fayda ise cildin iltihaplanmasına karşı barikat görevi görmek ve antioksidan özelliğinden dolayı cildi nemlendirmektir.
  E vitaminin en çok bilinen faydaları şunlardır;
  Cildi Nemlendirerek, yumuşatır.

  • E vitamini cilt sağlığı için oldukça önemli bir vitamin türüdür. 
  • E vitamini cildi nemlendirme özelliğinden dolayı piyasada bulunan hemen hemen birçok kozmetik üründe tercih edilmektedir.

  Yaraların İyileşmesinde Yardımcı Olur.

  • Ciltte oluşan yaralar insanlar için oldukça sorun teşkil eden bir durumdur. Bu yüzden e vitamini dokuların onarımı için gerekli bir vitamindir. 
  • Ayrıca insan vücudunda yer alan yaraların etrafında da iz oluşma ihtimalini azaltmaktadır.

  Ciltte Oluşan Kaşıntıları Azaltır.

  • Ciltte biriken zararlı maddeler ciltte iltihap oluşmasına neden olabilmektedir. Oluşan iltihaptan da cilt yüzeyinde kaşıntıların yaşanmasına sebebiyet verir. Bunun yanı sıra insan vücudunda oluşan alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonlar sonucunda da cilt yüzeyince kaşınmalar yaşanabilmektedir. 
  • E vitamini bu semptomları tam olarak tedavi edememektedir. Fakat kuru bir ciltten dolayı oluşan kaşıntılara karşı nemlendirme özelliği sayesinde geçici olsa da sorunlu bölgede rahatlama etkisi yaşatmaktadır.

  e vitamini nedir

  Deri Sağlığını Korumada Yardımcıdır.

  • Egzama (atopik dermatit) ciltte kuruluğun, pullanmanın yaşanmasına sebebiyet veren ve kaşıntıya neden olan kronik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. E vitamini bu ve benzeri hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

  Ciltte Oluşan Güneş Yanıkların Oluşmasını Engeller.

  • Güneş yanığı hem cilt görünümü için hem de cilt sağlığı için oldukça sorun teşkil eden bir durumdur. 
  • Bu yüzden e vitamini kullanan kişiler ciltte oluşan güneş yanığının etkisini en aza indirgediği gözlemlemişlerdir.

  Tırnakları güçlendirir.

  • Sarı tırnak sendromu tırnaklarda sarı rengin oluşmasına neden olan bir hastalıktır. E vitamini tüketen insanlarda bu sendromun oluşmasını engellediği uzmanlar tarafından tespit edilmektedir.
  • Bunun yanı sıra nemlendirici özelliğinden dolayı e vitamini tırnağın çabuk kırılmasını önleyerek tırnak sağlığını korumaktadır.

  E vitamini faydalari

  E Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

  E vitamini vücuttaki bulunması gerekenden daha az olmasından dolayı aşağıda bulunan hastalıklar ortaya çıkabilmektedir;
  Kas Zayıflığının Oluşmasına Sebebiyet Verir.

  • E vitamini kas sağlığı için oldukça önemlidir.;
  • E vitamini vücutta bulunan merkez sinir sisteminin düzenli çalışması açısından etkisi oldukça büyüktür. 
  • E vitamini eksikliğinin yaşanması durumunda kas zayıflığına yol açabilen oksidatif strese neden olabilmektedir.

  Koordinasyonda Ve Yürümede Güçlük Yaşamaya Neden Olur.

  • E vitamini eksikliğinden dolayı nöronlarda ve sinirlerin sinyal iletme yetisini kaybetmesine neden olmaktadır. 
  • Bu sebepten dolayı da kişi yürüme ve koordinasyonda güçlük yaşamaya başlar.

  Görme Yetisinde Bozulmaların Yaşanmasına Sebebiyet Verir.

  • E vitamini eskilliğinde gözde bulunan retina diye adlandırdığımız bölgede sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.
  • Bu yüzden oluşan bu sorun zamanla kişinin görme yetisinin kaybolmasına sebebiyet vermektedir.

  Bağışıklık Sisteminde Sorunların Oluşmasına Neden Olur.

  • Bağışıklık sisteminin düzenli çalışması için E vitaminin önemi büyüktür.
  • Bu yüzden e vitaminini düzenli ve gereken oranda tüketmeniz sizin için yararlıdır. Aksi durumda E vitamini eksikliğinden dolayı bağışıklık sisteminde sorunlar yaşayabilirsiniz.

  E vitamini nelerde bulunur

  E Vitamini Fazlalığı Nelere Yol Açar?

  E vitamini her ne kadar insan vücudunun sağlıklı çalışması için gerekli bir vitamin olsa da bilinçsizce gerekenden fazla kullanılması durumunda geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara neden olmaktadır.
  E vitamini fazla tüketilmesinden dolayı ortaya çıkan durumlar;

  • Vücutta bulunan kanın sulanmasına neden olmaktadır.
  • Gün içerisinde sürekli halsizlik yaşamanıza sebebiyet vermektedir.
  • Tiroid diye adlandırdığımız çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Felç kalmanıza neden olabilmektedir.
  • Gereğinden fazla duygu değişimlerine neden olabilmektedir.
  • Sindirim sisteminde düzensizliklerin yaşanmasına sebebiyet vermektedir.
  • Damar içi pıhtılaşmasından dolayı oluşan iltihaba neden olmaktadır.

  Günlük E Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

  Bir kişinin günlük E vitamini gereksinimi karşılaması için beslenme düzenine özen göstermesi gerekmektedir.
  Peki bu gereksinimi hangi besinler sağlayabiliriz detaylıca açıklayalım;

  • Badem
  • Ay çekirdeği
  • Yer fıstığı
  • Bitkisel yağlar ( özellikle ayçiçeği ve zeytinyağı)
  • Lifli gıdalar
  • Kivi 
  • Yumurta 
  • Avakado

  NOT : Bahsedilen bu besinler E vitamini açısından oldukça zengindir.  Bu besinlerin yanında E vitamini içeren kapsül veya ilaç tarzı ürünleri almak da günlük E vitamini ihtiyacını karşılamak için faydalı olan yollardan birkaçıdır. Unutmamak gerekir ki bu ürünleri kullanırken uzmanına danışmanız sizin için doğru olan bir adımdır.

  E vitamini eksikligi nelere yol acar

  E Vitamini Başka İlaçlarla Nasıl Etkileşir?

  E vitamini kullanan kişilerin diğer rutinde kullandığı bazı ilaçlar kişinin kanındaki e vitamini düzeyini etkileyebilmektedir. Bu etkileşimin nedenlerinin başında alkilleyici ajan diye tabir ettiğimiz ajanlar veya anti tümör antibiyotikler gelmektedir. Bunlar yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verilerdir. Bunun dışında kullanılan bazı kan pıhtı ilaçları da e vitamini düzeyini etkilediği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. E vitamini kullanacak bireylerin doktor gözetiminde e vitamini kullanmaya başlaması sağlık açısından önemlidir. Yüksek tansiyonu hiper tansiyonu olan kişiler de mutlaka doktoruna danışarak kullanmalıdır.

  “ E vitamini kırışıklara iyi gelir mi? ” , “ Kırışık ciltlere E vitamini etkisi nedir? ” vb. soruların cevabı kısaca şöyledir. E vitaminde antioksidan özelliğinin olması ve hücre zarlarını korumasından dolayı cilde olan olumlu etkisi oldukça fazladır. Bu yüzden ciltten oluşan kırışıklıklara iyi geldiği bilinmektedir.
  “ E vitamini saça olan etkisi nedir? ” , “ E vitamini saçı uzatır mı? ” , “ E vitamini saç dökülmesine iyi gel mi? ” gibi soruların yanıtı aşağıda yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu E vitamini kullanım sonrasında saç derisine ve saç sağlığına yararı olduğu gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra saç dökülmesi yaşanması olasılığının önüne geçmektedir.
  “ E vitamini sivilceye iyi gelir mi? ” , “ Sivilceli ciltlerde E vitamini kullanımı ” gibi sorular hastalarımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır. E vitamini bir diğer özelliği sivilceye (akne) iyi gelmesidir. Bu sebepten dolayı sivilceli ciltlere E vitamini içerikli ürünler uygulamanızda herhangi bir sakınca görülmemektedir. Burada önemli olan doktorunuz önerdiği E vitamin içeriğine sahip ürünleri cildinize uygulamanızdır. Aksı takdirde cildinize yaradan çok zarar vermiş olursunuz.
  Evde kendiniz E vitamini maskesi yapmanız tabii ki mümkündür. Bu maske sayesinde cildinize doğal bir ışıltı ve sağlıklı bir görünüm sağlamış olursunuz. Aşağıdaki tarifi evinizde uygulayabilirsiniz. Üstelik oldukça kolay ve uygun maliyetli; Gereken malzemeler; -Yeşil çay (1 fincan) -Pirinç unu (2-3 çay kaşığı) -Bal (1 çay kaşığı) -E vitamini yağı (10-15 damla) Maskenin uygulanışı; 1.ADIM: Bir fincan yeşil çay demleyin ve oda sıcaklığında gelene kadar soğumasını bekleyiniz. 2.ADIM : Bir kasenin içerisine; pirinç unu, bal ve E vitaminini dökünüz ve bu karışım macun haline gelene kadar karıştırınız. 3.ADIM : Bu karışımı yüzüne eşit olacak şekilde sürünüz. 4.ADIM : Yüzünüze uyguladığınız bu maskeyi 10 dakika boyunca bekletiniz. 5.ADIM : Kuruduğunuzdan emin olunca yüzünüzde kalan maske kalıntılarını ıslak bir bezle temizleyiniz.
  Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2021
  Yayınlama Tarihi: 17 Aralık 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,