Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Doç. Dr. Sultan Tarlacı, NPİSTANBUL Hastanesi’nde

  Nöroloji, beyin, sinir bilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Sultan Tarlacı, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi kadrosuna katıldı.

  Türkiye’nin tanınmış nöroloji uzmanlarından Doç.Dr. Sultan Tarlacı, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi kadrosuna katıldı.

  Nöroloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Sultan Tarlacı, 1970’te Rize’de doğdu. 1995 yılında tıp fakültesini birincilikle bitirerek tıp doktoru olan Tarlacı, 2000 yılında Ege Üniversitesi’nden nöroloji uzmanlığını aldı.

  2000 yılında Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü, 2001’de TÜBİTAK-Beyin Araştırmaları Derneği Araştırma Teşvik Ödülü ve 2003^’te de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü aldı. Doç.Dr. Tarlacı, 2014 yılında Tıp Fakültesi, diş hekimliği, veterinerlik başta olmak üzere sağlık bilimleri öğrencilerini aynı sosyal çatı altında toplayan ve onları bilimsel araştırmalara yönlendiren NeoCortex öğrenci topluluğu tarafından ödüle layık görüldü.

  Doç. Dr. Sultan Tarlacı, 2003’te yayınlanmaya başlanan, sinir bilimi ve kuantum fiziğini ele alan Uluslararası NeuroQuantology Dergisinin kurucusu, isim babası ve baş editörüdür. Dergi Ocak 2008’de Uluslararası bilimsel veri tabanlarına (SCI, SCI-E) kabul edildi. Halen 14’üncü yılında olan dergi, yayınına baş editörlüğünde düzenli olarak devam etmektedir. Konuyla ilgili yurt dışında NeuroQuantology adlı bir kitap yayınlanmıştır. (Nova Publisher, 2014)

  Doç.Dr. Sultan Tarlacı’nın SCI’ye giren, 40’ın üzerinde nöroloji, sinir bilimi, nörofelsefe araştırma ve gözden geçirme makalesi yayınlandı. Bu makalelerine 1000’e yakın yabancı kaynaklarda atıf yapıldı. Birçok TV programına sinir bilimleri, beyin, kognitif bilimler, sınır bilimler, bilincin farklı halleri ve davranış bilimleri konusunda davetli konuşmacı olarak katılan Doç.Dr. Sultan Tarlacı’nın nöroloji ile ilgili Acil Nörolojik Hastalıklar (2004/2008) adlı kitabı bulunuyor.

  2014 yılında “197 Gün” adlı romanı yayınlanan Tarlacı’nın yayınlanan kitapları arasında Ölüm Sözlük (2016), Schrödinger’in Kedisi Neden Şizofren Oldu? (2017) ve Mağaradan Mars’a (2017) isimli popüler bilim kitapları yer alıyor.

  Doç. Dr. Sultan Tarlacı, halen toplumsal olayları ele alan, birey-toplum ve beyin-davranış ilişkilerini, şiddet ve özgeciliği konu edinen, insan psikolojisini ele alan bir kitabı yayına hazırlıyor. Doç. Dr. Sultan Tarlacı, Türk Nöroloji Derneği altında hizmet veren, Nörolojik Yoğun Bakım ve Kognitif Nörobilim Grubu Çalışma Üyesidir.

  Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 05 Eylül 2017

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217