Dış Kulak Enfeksiyonu

Dış Kulak Enfeksiyonu

Dış kulak yolunda sık görülen sorunlar nelerdir?

Dış kulak yolu (dky) erişkinlerde yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Dış 1/3 bölümü kıkırdak,  iç 2/3 bölümü kemik yapıdadır. Kıkırdak bölümün cildi kıllar ve kıl keseleri, yağ ve salgı bezleri içerir.Bezlerin salgısı ve dökülen epitel hücreleri birleşerek serümen  denilen koruyucu  salgıyı oluşturur. Serümenin  dış kulak yolunda (dky) koruyucu bir görevi vardır, içinde bulundurduğu maddelerle enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.

Buşon (Tıkaç) nedir?

Kulak zarı ve dış kulak yolundan (dky) dökülen epitel hücreleri, içten dışa doğru göç ederek kıkırdak kanalda birikir ve buradan serümenle birlikte dışarı atılır. Bazı kişilerde serümen  salgısının  yoğun kıvamlı olması  veya dış kulak yolundaki (dky) anatomik değişiklikler  nedeniyle  kanalda  serümen  birikimi ve tıkaç ( buşon) oluşabilir. Bunun dışında; kişisel  temizlik  amacı ile  dış kulak yoluna sokulan pamuklu  çubuklar veya  buna benzer gereçler bu birikimi temizleyemediği  gibi tam tersine serümenin normal göç yönünün tersine kulak zarına doğru itilmesine ve dış kulak yolunun (dky)  tıkanmasına yol açabilir bu nedenle dış kulak yoluna (dky)  herhangi bir şey sokulmamalıdır.

Dış kulak yolu (dky) enfeksiyonu nedir?

Yaz aylarında sık görülen sorunlardan biri de  yaygın dış kulak yolu (dky) enfeksiyonlarıdır. Olguların çoğunluğu yaz mevsiminde ılık ve nemli ortamlarda görülür. Pamuklu çubuklar, yabancı cisim ve kaşıma ile oluşan travmalar, kulaklıklar,  yüzme veya sık banyo ve duş,  eğilimi arttıran faktörlerdendir. Yüzücüler  dış kulak yolunun, sıkça suyla temas etmesi nedeniyle koruyucu  serümen tabakasının kaybına  bağlı  olarak dış kulak yolu  enfeksiyonu geçirmeye eğlimlidirler. Bu faktörlerden birkaçının birlikte olması,  riski daha da fazlalaştırır.

Belirtileri nelerdir?

Dış kulak yolu enfeksiyonu; en çok ağrı, dolgunluk, kaşıntı ve işitme kaybı şikayetlerine  neden olur. Hafif evrede; ağrı  çok şiddetli  değilken kaşıntı ön plandadır. Orta evrede ağrıda artış görülür. Ciddi evrede ise enfeksiyon dış kulak yolunu (dky) aşarak kulak kepçesine, yüze ve kulak arkasına yayılabilir.Küçük çocuklar şikayetlerini tam olarak anlatamayabilirler. Kulaklarına dokununca; ağlamaları, kulaklarını çekiştirmeleri, bazen ateş, dış kulak yolunda akıntı görülmesi, rahat uyuyamamaları , normalden çok ağlamaları  durumunda dikkat etmek gerekir.

Korunmak için neler yapılmalı?

Dış kulak yolunu kuru tutmak, yüzme sırasında kulak tıkacı ve yüzücü başlığı kullanmak, dış kulak yolunu pamuklu çubuklarla veya başka cisimlerle  kaşımamak, kendi kendimize dış kulak yolundaki serümeni temizlemeye çalışmamak, yüzmeden sonra dış kulak yolunu havlu ile kurulamak.

Nasıl tedavi edilir?

Serümen tıkaçlarının tedavisi, hekim tarafından aspirasyon veya lavaj yolu ile yapılır. Çok sert ve kuru buşonları  birkaç gün gliserin ile yumuşatmak gerekebilir.

Dış kulak yolu enfeksiyonlarında tedavi dış kulak yolunun temizlenmesi, antibiyotikli kulak damlaları, gerektiğinde  dış kulak yoluna yerleştirilen antibiyotikli  ve steroidli tamponlar,sistemik antibiyotik, mantar enfeksiyonu var ise antimikotik damlalar ile yapılır.

Serümen tıkacı veya dış kulak yolu enfeksiyonunu düşündürecek şikâyetleriniz varsa KBB hekimine başvurmanız gerekir.

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217