Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısını evde yapılabilecek doğal çözümlerle hafifletebilirsiniz. Diş ağrısı diş çürüğü kaynaklı da olabilir ve ağız kokusu yapabilir. Ağız kokusu diş çürüğü kaynaklı olabilir fakat mide ile ilgili rahatsızlıkların da habercisidir. Diş ağrısına ağrı kesici de doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

  Diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı çoğu zaman baş ağrısı olarak dolaylı yönden kişileri olumsuz etkilemektedir. Diş ağrısı çene ve baş bölgesinde hissedilir.

  Diş ağrısına ne iyi gelir, birçok farklı sebepten dolayı oluşabilecek diş ağrıları, ağrıyı yaşayan bireyin günlük yaşam kalitesini oldukça düşürebilir.

  Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek, dişleri temiz tutmak, beslenmeye dikkat etmek gibi faktörler, olası sağlık problemlerinin oluşumunu önler.

  Diş ağrısına ne iyi gelir, neredeyse her insanın günlük hayatında yaşayabileceği bir rahatsızlık olan diş ağrıları, bazı bireylerde daha şiddetli ağrılara sebep olurken; bazılarında daha hafif ağrılarla kendini gösterebilir. Diş ağrıları için bir diş hekimine başvurmak her zaman ilk seçenek olmayabilir. Diş ağrısına ne iyi gelir, evde uygulanabilecek doğal tedavi çözümleri ile rahatsızlığın önüne kısa süreli olarak geçmek mümkün. Fakat tedavi edilemeyecek durumda olan, şiddetli ve dayanılamayacak diş ağrılarında hekime başvurmak gereklidir.

  Özellikle bir gece yarısı ansızın şiddetlenen diş ağrıları, diş hekimini göremiyorken zor bir tecrübe yaşatabilir. Bu gibi durumlarda şikâyetçinin evde uygulayabileceği pratik, ulaşılabilir ve doğal tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler geçici süreliğine uygulanmalıdır ve sonrasında mümkün olan en yakın zaman içinde diş hekimine başvurulmalıdır. Diş ağrısına ne iyi gelir, var olan problemin temelden çözülmesi gerekir ve eğer problemin önüne geçilmezse bu ağrılar, diş kaybı gibi daha büyük sorunlara yol açabilir.

  dis agrisi neden olur

  Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısına Ne Sebep Olur?

  Diş ağrısı neden olur? Diş ağrısına ne sebep olur? Soruları sıklıkla diş problemi yaşayan kişilerin sorduğu ve yanıtını aradıkları sorulardandır.

  Diş ağrısına neden olan durum genellikle dişte meydana gelen çürümeler ya da iltihaptan kaynaklanmaktadır. Bu durum zamanla şiddetli ağrılara neden olabilecek durumlara sebebiyet vermektedir. Diş ağrısı sebebi çürük, iltihap, diş eti hassasiyetlerinden kaynaklandığından düzenli diş bakımı bu olumsuz durumların ortaya çıkmasını önlemektedir. Diş bakımı bu noktada çok önemlidir.

  • Dişin ani durumlarda kırılması ve kökünün zedelenmesi
  • Enfeksiyon kaynaklı diş iltihapları ve diş apsesi bu duruma neden olmaktadır.
  • Diş hassasiyetleri diş ağrılarına neden olabilmektedir.
  • Geceleri dişlerin sıkılması ve sürtünmesi diş hassasiyetine neden olduğundan neden olabilmektedir.
  • Dişin kırılması ve aradaki boşluktan kaynaklı ağrı ve hassasiyetler diş ağrısına neden olabilmektedir.
  • 20 lik dişlerin çenede çıkacak yer bulamaması ve bu durumlardan kaynaklı problemler diş ağrısına neden olabilmektedir.
  • Bazı kulak burun problemleri de diş ağrısına neden olmaktadır. Bunlar arasında sinüs, kulak iltihapları yer almaktadır.

  Diş ağrısı nedeni bulunduktan sonra mutlaka tedavi edilmelidir. Bunun için düzenli diş bakımını ve diş kontrollerini ihmal etmemek gerekmektedir. Diş ağrısına neden olan durumlar ortadan kaldırıldığında ve tedavi edildiğinde diş ağrısı problemi de ortadan kalkacaktır.

  Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  Diş ağrısı genellikle zonklama şeklinde kendisini belli etektedir. Bu durum kişiyi rahatsız edici ve ağrı kesicilerle dahi geçmeyen bir duruma itebilir ve gğnlük hayatını olumsuz etkiler. Diş ağrısı belirtileri şiddetli diş ağrısı ile de direk kendisini belli edebilir.

  • Zonklayan ve ara ara devam eden ani ve şiddetli ağrılar
  • Bir şey yenilip içildiğinde ağrıyan dişin ağrısının şiddetlenmesi
  • Diş itihabı ve diş çürüğünden kaynaklanan kötü koku
  • Diş çevresinde ve etrafından meydana gelen diş etindeki şişlik
  • Diş ağrısı olan bölgede yaşanan kulak ağrısı ve baş ağrısı (diş ağrısı kulak ve baş ağrısına neden olabilmektedir.)

  Diş ağrısına evde uygulanabilecek doğal tedavi çözümleri nelerdir?

  Diş ağrısına evde uygulanabilecek doğal çözümler vardır fakat bu çözümler diş ağrısına neden olan temel sorunu tamamen ortadan kaldırmadan geçici olarak çözüm sağlayacaktır.

  • Tuzlu su

  Diş ağrısına ne iyi gelir, tuzlu su ile ağzı çalkalamak, dezenfektan görevi göreceği için diş ağrısının azalmasına yardımcı olabilir. Suyun soğuk ya da sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Ilık su, ağrının şiddetlenmemesi için daha etkili olacaktır. Aynı zamanda bu süreçte, soğuk ve sıcak içeceklerden de uzak durulması gerekir.

  • Soğuk Kompres

  Diş ağrısına ne iyi gelir, bir buz ile ağrıyan dişin olduğu bölgeye belli aralıklarla soğuk kompres yapılırsa, ağrının etkisi azalabilir.

  • Ağrı Kesici

  Prospektüse göre diş ağrıları için kullanıma ve kullanım şartlarına uygun bir ağrı kesici, ağrının dinmesine yardımcı olur. Diş ağrısına ne iyi gelir, eğer şikâyetçi, ağrı kesicinin diş ağrıları için kullanıma uygun olup olmadığını bilmiyorsa, ilacı kullanmadan önce diş hekimine başvurmalıdır. Ağrı kesici, ağrıyı kısa süreli önleyecektir. Ağrının devam etmesini önlemek için bir hekime başvurmak yapılacak en doğru şey olacaktır.

  • Diş İpi ve Düzenli Fırçalama

  Diş ağrısına ne iyi gelir, dişlerin arasındaki, artık yemek parçacıkları dişte ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.

  • Evde Uygulanacak Doğal Tedaviler

  Diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı için evde uygulanabilecek geleneksel ve popüler tedavi yöntemleri olarak tavsiye edilen ağrılı bölge üzerine; karanfil, karanfil yağı, nane çayı poşeti, zencefil, sarımsak koymak gibi basmakalıp yöntemler işe yaramayabilir. Bunlar anlık etki edebilir, hiç etki etmeyebilir ya da ağrılı bölgeye daha fazla zarar verebilir. Bu yüzden kullanılması önerilmez.

  Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Çürük diş ağrısına en iyi yapılacak tedavi kesinlikle bir diş hekimine görünmesidir. Yapılacak tedavi neticesinde o alana dolgu yapılıp yapılmayacağına, ağrılı olan durumlarda ise dişin kanal tedavisi olup olmayacağına ya da diş çok kötü durumdaysa çürük dişin çekilip çekilemeyeceğine karar verilir. Çürük dişe yapılacak müdahale doktor tarafından netleştirilir. Çürük diş kişinin genel sağlığını da etkileyeceğinden mutlaka bir diş hekimine görülmesi gerekmektedir.

  20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  20 lik diş ağrısı oldukça sancılı bir durumdur. 20 lik dişler bazen geç ya da erken çıkabilmektedir. Genelde damakta sıkışmaya neden olduğundan diğer dişlerin düzenini de etkiler ağız içindeki. Bu durum genellikle dişin ve çenenin yapısına göre değişmektedir. 20 lik diş çıkarken özellikle bazı durumlarda çene yapısına da bağlı olarak sancılı bir ağrı şeklinde kişiye etki eder. Bu ağrıdan kurtulabilmek için kişinin en yakın diş doktoruna başvurması gerekmektedir. Bazı durumlarda da 20 lik dişte iltihap ve apse oluşumuna neden olabilmektedir. Diş doktorunun önereceği bir antibiyotik kullanımı dişteki ağrıyı hafifletebilir. Çok ağrılı durumlarda ise evde uygulanacak doğal çözümler başlığına göz atabilirsiniz.

  Diş ağrısı için tedavi yöntemleri nelerdir?

  Diş ağrısı için tedavi yöntemleri klinik ve evde ağrıyı hafifletecek formüllerle devam etmektedir. Bu durumda kişi ilk olarak diiş doktoruna başvurmalıdır. Bu başvuru ile birlikte diş doktoru kişiyi muayene ederek problemlerini ve çözüm yollarını iletir. Diş ağrısı için yapılacak en iyi uzun vadeli çözüm klinik müdahaledir. Diş bakımının düzenli yapılması da diş ağrılarının önüne geçecektir. Diş bakımının yanı sıra yapılacak olan evde bazı doğal çözümler vardır. Bu tedavi yöntemlerine içerikte evde doğal çözümler başlığında ulaşabilirsiniz.

  dis agrisina ne iyi gelir

  Diş ağrısı nasıl geçer?

  Diş ağrıları nasıl önlenir, diş ağrılarını önlemenin en etkili yöntemi düzenli ağız bakımı ve düzenli diş kontrollerinin yaptırılmasıdır.

  • 3 ayda bir kullanılan diş fırçası değiştirilmelidir.
  • Dişler günde en az 2 defa, 2 dakika boyunca fırçalanmalıdır.
  • Sık sık dişlerin arası bir diş ipiyle temizlenmelidir.
  • Florür içeren diş macunları kullanılmalıdır ve diş fırçasına az miktarda diş macunu sürülmelidir. 
  • Sigara, alkol gibi zararlı maddelerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Dengeli beslenme, şekerli ve asitli gıdaların minimum seviyede tüketilmesi, C ve B vitamini içeren gıdaların sıkça tüketilmesi gerekmektedir.
  • Düzenli diş muayeneleri yapılmalıdır.

  Diş ağrısı nasıl teşhis edilir?

  Diş ağrısı nasıl teşhis edilir, diş ağrısı ağrıyan bölgede yoğun ve şiddetli ağrı ile kendisini belli eder. Diş ağrısına ne iyi gelir, Diş ağrısına sebep olan ana nedeni diş hekimi belirleyebilir.

  • Çenede, başta, boyunda ve kulakta şiddetli, sürekli ağrılar
  • Fazla sıcak ve soğuk yiyecek-içecekler tüketildiğinde dişte ağrı olması ve hassasiyet olması
  • Yatar pozisyonda ağrının şiddetlenmesi
  • Diş etlerinde ve ağız çevresinde şişlikler görülmesi
  • Dişin gıda ile temas halinde ya da çiğneme fonksiyonu ile ağrıması
  • Diş etlerinde oluşan kanamalar

  Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

  Diş ağrısını önlemek için kişinin önlem olarak düzenli bir şekilde diş hekimine gitmesi gerekmektedir. Düzenli ağız bakımının da bir rutin oluşturularak ilerletilmesi diş ağrısının oluşmasını önleyecektir.

  Diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısını önlemek amacıyla başvurulan en büyük hatalardan biri de dişe alkol koymaktır. Diş ağrısı esnasında, ağrıyı önlemek amacıyla dişe alkol, kolonya ya da aspirin gibi maddeler yerleştirmenin hiçbir faydası olmayacaktır. Bu maddeleri diş ile temas ettirmek dişe daha fazla zarar verebilir ve ağrıyı hafifletmemekle birlikte diş ağrısının artmasına sebep olabilir.
  Ağrıyan dişin durumuna göre kanal tedavisi ya da dolgu yapılır. Eğer diş çürük ise ve şiddetli ağrısı varsa diş çekilir ya da kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi ile amaç çürük ile beraber oluşan diş ağrısını önlemektir. Kanal tedavisi uygulanacak diş, işlemden önce anestezik solüsyon ile uyuşturulur. Bu yüzden işlem sırasında ağrı olmaz. Yine çatlak, çürük, kırık gibi durumlarda dişe dolgu yapılabilir. Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı iyi bir diş temizliği ve bakımıyla mümkündür.
  Diş ağrısına ne iyi gelir, sert diş fırçaları kullanmak ve hızlı, agresif bir şekilde diş fırçalamak diş etinin tahriş olmasına sebep olur ve diş etinin çekilmesi ve dişin aşınması gibi problemler de gün yüzüne çıkabilir. Bunlar da ağrıya yol açar. Diş ağrısına ne iyi gelir, hassas ve yumuşak diş fırçaları kullanmak, problemin önüne geçmek için gereklidir.
  Diş ağrısına, karanfil, zencefil, cayenne biberi, nane, zerdeçal, papatya çayı, sarı kantaron vb bitkiler diş ağrısına iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.
  Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2023
  Yayınlama Tarihi: 10 Ağustos 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,