Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Dermapen Nedir?

Yaşamın hız dolu temposunda düzenli ve sağlıklı beslenmeye gerekli özen gösterilmemektedir. Yoğun stres, havanın kirli olması, alkol ve sigara gibi zarar veren maddelerin kullanılması ve yaşın ilerlemesi gibi faktörler cilt sağlığını zaman içerisinde bozmaya başlamaktadır. Fakat son dönemlerde bilim ve teknolojide yaşanmakta olan gelişmeler cilt gençleştirme tekniklerinde de kendini göstermektedir. Son zamanda cildin yenilenmesi ve cildin esneme yeteneğini geri kazandırmak için genellikle tercih edilen tekniklerin başında dermapen uygulaması gelmektedir.

Dermapen İşlemi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dermapen fonksiyonunun en önemli faydalarından biri işlemin sonunda cildin doğal onarım fonksiyonunun harekete geçirilmesini sağlamaktır. Dermapen işlemi cildin yenilenmesi için yapılır. Yalnızca cildin gençleşmesi için uygulanmaz.

Dermapen İşlemi Kimlere Uygulanır?

Hemen hemen tüm cilt sorunları için etkili bir tedavi seçeneğidir. Bu işlem ilk başta kırışıklık, güneş lekesi, büyümüş gözenekler gibi yaşlılığa bağlı cilt sorunları için uygulanmaktadır. Fakat bilhassa doğumdan sonra meydana gelebilen ciltteki çatlaklar, sivilce ve yara izlerinin olması, canlı olmayan ve esnekliğini kaybeden cilt yapısı gibi daha birçok sorunun tedavi edilmesinde güvenli bir şekilde tercih edilmekte olan bir işlemdir.

Dermapen İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dermapen, yaşlılığa bağlı cilt sorununları bulunan herkes için uygulanabilmektedir. Bundan dolayı kişi işlemden sonraki birkaç saat içinde gündelik hayatına geri dönebilir. Fakat işlem hastanede ve hijyenik koşullarda olmalıdır, bu işleme bağlı enfeksiyon ya da alerjik tepkime gibi olumsuz etkilerin gelişim göstermemesi oldukça önemlidir. Dermapen uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekli bir diğer önemli nokta ise güneş koruyucu kullanımının yapılmasıdır. Mikro iğneleme tekniği ile cildin üst kısmında nokta şeklinde kanallar açılarak ve bu katman cildin aynı zamanda koruyucu katmanıdır bundan dolayı cilt bu evrede birçok probleme karşı daha açık hale gelmektedir. Güneş ışınları direkt olarak cildin alt kısmına ulaşır ve bu durum o kısımda derin güneş lekesine ve hatta minimal yanık benzeri durumlara neden olabilir. Bundan dolayı dermapen işleminden sonra evde bile güneş kremi kullanılmalıdır.

Dermapen Hangi Cilt Sorunları İçin Uygulanabilir?

Dermapen; yaşlılığa bağlı cilt problemleri yaşamakta olan herkes için uygulanabilir. Bu işlemi daha fazla yüz kısmına uygulanmak ile beraber bireyin sağlığının elverişli olduğu zamanlarda el, sırtı, kol kısmı, kalça kısmına da uygulanmaktadır. Bu işlem en fazla aşağıda belirtilen cilt problemleri için tercih edilmektedir;

 • İnce çizgilerin oluşumu ve kırışıklıklar
 • Güneşten zarar görmüş cilt 
 • Ciltte kırışıkların azaltılması
 • Cildi sıkılaştırma
 • Güneş hasarını azaltma
 • Cilt tonunun eşitleme 
 • Cildin parlak olması
 • Gözeneklerin genişliyor olması
 • Yaranın bıraktığı izler 
 • Ciltte siyah nokta oluşumu
 • İstenmeyen dövmelerin silinmesi
 • Deride çatlak oluşumu
 • Gül rahatsızlığı
 • Göz etrafında oluşan kırışıklıklar

Microneedling/Mikroiğne İşleminin Faydaları Nelerdir?

Bu işlem ile iğneler dermiş bölgesine kadar uzanmış olan mikroskopik kanallar biçiminde hasarlara neden olmaktadır. Uygulama ile gelişmiş olan bu hasarlar deri bölgesinin kendi iyileşme fonksiyonunu harekete geçirip kollajen gibi takviye yapıların çoğalmasına ve derinin tekrardan onarılmasına yardımcı olur. Microneedling/Mikroigne işleminin faydaları şu şekildedir;

 • Cilt sıkılaştırılması
 • Doğal kolajen işlemi
 • Cildi gençleştirme
 • Cildi sıkılaştırma
 • Cilt tonunu eşitleme
 • Yüzde oluşan büyük gözenekleri küçültme

Dermapen İşlemi Nasıl Uygulanır? 

İşlem esnasında ilk olarak cildin iyi bir şekilde temizlenmesi sağlanır. Cilt temizleme yöntemindin ardından cilde anestezik etkisi bulunan kremler ile işlemler yapılır. Anestezinin cilt üzerindeki etkisi yaklaşık olarak 30 dakikada başlar, böylelikle işlem esnasında belirli bir acı ve ağrı hissedilmez. Dermapen işlemi esnasında mikro iğneleme cihazı olarak da adlandırılan kaleme benzeyen bir alet kullanılır. Uzman kişi bu cihazı cilt tabakasının üzerinde hafif bir şekilde gezdirir. Bu esnada cihazın cilt üzerinde daha rahat hareket kabiliyeti göstermesine katkı sağlar. Cilde hafifçe bir su tabakası yapılabilir. Bu cihazın uç kısmında ufak bir iğne vardır. İşlem esnasında bu iğneler cilde batırılarak ve cilt üzerinde ufak deliklerin açılması sağlanır. Bu delikler çok ufaktır. Dermapen aletinin ucundaki iğnelerin uzunluğu farklı olabilir. Cilt sorunlarının türüne göre aletin üzerindeki iğneler değiştirilebilmektedir. Örneğin, derin sivilcelerin oluşturduğu izlerin kaybolması için yapılan işlemler için daha uzun iğneler seçilir, böylelikle işlemin daha derine etki etmesine katkı sağlar.
 

Genellikle 2 ila 4 seans aralığında olan kırışıklıklarda istenen sonuca ulaşılır. Bu yöntem ciltte etkili başarı elde edilmesine yardımcı olur, cildi bütün kirlerden arındırır ve parlak bir görünüme kavuşturur.
Yapılan araştırmalara göre 35 ila 75 yaş aralığında olan kişilerin 3. Seanstan sonra cilt üzerindeki çizgileri, kırışıklıkları ve cildin gevşekliği belirgin seviyede azalmıştır, cilt yapısında belirgin seviyede iyileşme olmuştur.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 17 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,