Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Depremzedelere Nasıl Destek Olunmalıdır?

Deprem ve doğal afet gibi travmaların ortaya çıkardığı fiziksel etkilerin yanı sıra deprem, birtakım bilişsel, ruhsal ve psikolojik etkilere de yol açmaktadır. Deprem travmasına maruz kalan depremzedelerin, ruhsal açıdan psikolojik desteğe ihtiyaçları olduğunu belirten uzmanlar, bu süreçte travmaya maruz kalan kişilerin en büyük ihtiyacının ise anlaşılmak olduğunu ifade ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, travmaya maruz kalan depremzedelere desteğin ve doğru yaklaşımın nasıl olması gerektiği hakkında değerlendirmede bulundu.

Travma Sonrası Psikolojik Desteğin Önemi

Travmaya maruz kalan depremzedelere travma sonrası psikolojik desteğin önemini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, depremzedelerin psikolojik yönden duydukları en büyük ihtiyacın, hissedilen ve yaşanan duygularının anlaşılması ve paylaşılması olduğunu söyledi. Çağlı, deprem gibi afet durumlarında özellikle sosyal desteğe çok ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Depremler nedeniyle fiziki kayıplar, fiziki yaralar kadar ruhsal ve psikolojik yönden de yaralandığımız ve ruhsal kayıplar verdiğimiz bir süreç içerisinde bulunduğumuzu söyleyen Çağlı, “Fiziki yaralar sarılırken bizim için önemli olan noktalardan bir tanesi de ruhsal yaraların sarılabilmesidir.” dedi.

Depreme maruz kalan kişilerin en büyük ihtiyacının anlaşılmak olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Bu afete maruz kalmış kişilerin, kendilerinin dinlendiğini, duygularını anlamaya çalışan birilerinin var olduğunu, diğerlerinin onların yanlarında olduğunu hissetmesi çok büyük önem taşımaktadır. Yaşadıkları duyguları birebir anlamak mümkün olmasa bile onları dinlemek, bu manevi desteği vermek onlar için oldukça değerlidir.” dedi. 

Depremzedelere Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Depremzedelere yaklaşımın önemine de işaret eden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunuyor. Önemli noktalardan bir tanesi, asla yargılayıcı ya da duyguları küçümseyici bir şekilde dil kullanmadan, yönlendirme ve yorum yapmadan dinleyici pozisyonunda olmak gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, deprem gibi afet durumlarında özellikle ilerleyen süreçlerde “iyileşmek” adına sosyal desteğe gönüllülerin sosyal desteğine çok ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi: “Duyguların paylaşılması – birlik olabilmek- destek almak ve vermenin iyileştirici gücüne ihtiyaç duyduğumuz bu dönemlerde eş, dost, akraba veya tanıdık tanımadık gönüllülerin sosyal desteği çok büyük önem taşımaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 02 Mart 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217