Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Deprem Görüntülerinin İnsan Psikolojisine Yıkıcı Etkisi

Depremle ilgili sosyal medyada yayınlanan görüntüler, depremi birebir yaşayan kişiler üzerinde travmatik etkilere yol açabilmektedir. Bu tür paylaşımlara karşı hassasiyet gösterilmesi gerekir. Uzmanlar bu görüntülerin yıllar sonra bile hatırlatma yaparak travmayı yeniden yaşatabileceği uyarısında bulunuyor.

Deprem sonrası ortaya çıkan görüntülerin depremi yaşayan kişilerde olumsuz etkilere yol açabileceğinden dolayı bu görüntülerin daha dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu görüntüler yıllar sonra bile hatırlatma yapabilir travmayı yeniden yaşatabilir.

Yaşanan depremin ardından ortaya çıkan görüntülerin travmatik etkileri ve travmanın sonrasındaki tetikleyicilerin bilinmesi de çok fazla önemlidir. Bu süreçte ortaya çıkan görüntüler, videolar, fotoğraflar ilerleyen dönemlerde insanların hayatında var olan yaşanmış travmaların ve acıların tekrar tekrar yaşanması anlamına gelmektedir

Görüntülerin İnsan Psikolojisine Yıkıcı Etkisi Nasıldır?

Özellikle yaşanan travmatik olaylar, olayı birebir yaşayan kişilerin hayatlarında hep hatırlanacaktır. Kişiler gündelik yaşamlarında da zaman zaman olayı hatırlatan durumlarla karşılaşacaklardır. Fakat kişilerin örneğin bir arama motorunda yazdıkları zaman kendilerinin o halleriyle ilgili video ve fotoğrafları görmeleri, fotoğrafların karşılarına çıkması çok ciddi rahatsızlık vermektedir.

Travmaların yaşanmasının ciddi bir problemdir. Bu travmaları tetikleyici görüntülerin tekrar tekrar ortaya çıkması sakıncalıdır. Belki iyi niyetle yapılan paylaşımlar zamanla hataya dönüşebilir. Bu hatalardan kaçınmaya özen gösterelim ve kişilerin bu travmalarını tekrar tekrar yaşamasını engellemiş olmak gerekir.

Depremin travmatik süreçlerinin ele alnmasının oldukça önemlidir.Travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz rahatsızlık, belli bir zamanın ardından gelişen ve kişinin ruhsal durumundaki düzelmelerin yaşanmadığı süreçlere verilen bir addır. Aslında her travma bir kayıptır ve her kayıp da içinde yası barındırır.

Ne Zaman Bir Uzmandan Destek Alınmalı?

Yas dönemlerinde kişilerin göstermiş olduğu belli başlı tepkiler vardır. Bunlardan bazıları öfkedir, pazarlıktır, depresif oluş yani çökkünlüktür ve daha sonra kabullenme sürecine geçilir. Dolayısıyla kişilerin bu dönem içerisinde öfkesinin, isyanının, pazarlığının ve depresif çöküş içerisinde olması oldukça normaldir. Fakat 3 ayı geçkin bir süreye rağmen hala benzer tepkiler gösteriliyorsa o zaman bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Travma sonrası stres bozukluğunun önlenmesinde psikolojik sağlamlık oldukça önemlidir. Bu süreçlerin içerisinde tabii ki olayların anlayışı, kişilerin algılayışı ve psikolojik sağlamlık oldukça önemlidir. Bir kişinin travma sonrası stres bozukluğuna yakalanmaması için mücadele ettiği o stres faktörlerine yönelik, koruyucu faktörlerinin de oldukça fazla olması gerekir. Bu koruyucu faktörlerin içinde sosyal desteğin de oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 16 Şubat 2023
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217