Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuklarda Zeka Gelişimini Destekleyen Besinler

Sağlığa iyi gelen ve doğru besinleri tüketmek çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini direkt etkilemektedir. Sağlıklı besinler tüketmek çocukların bedensel gelişiminde olduğu gibi zihinsel gelişimlerinde de belirleyici rol oynamaktadır. Bunun ile birlikte çocukların düzenli oranda doğru besinler tüketmesi; konsantrasyon sağlamada, algı yeteneklerinin gelişiminde ve başarılı olmada da oldukça önemlidir.

Beynin Gelişmesine Katkı Sağlayan Besinler Nelerdir?

Çocukların zeka gelişimi tüketmiş oldukları gıdalar ile bağlantılıdır. Beslenmeyi yalnızca karnın doyması olarak görmek doğru değildir. Beslenme anne karnından başlayarak çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişim sağ önemli bir rol oynar.
Dünya üzerinde birçok bebek sinir sistemi gelişimi problemleri yüzünden farklı rahatsızlıklar ile dünyaya gelir. Rahatsızlıkların sebebi tam anlamıyla belli değildir ancak ortak noktaları beynin gelişme aşamasında meydana gelmesidir.
Bu açıdan beynin gelişmesinde genetik ve çevresel etkenler ile birlikte beslenme de önemli bir yer tutar. Beslenme ile beyin arasındaki ilişki pek çok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan araştırmalara göre meyve, sebze ve evde hazırlanan gıdalar ile beslenen çocuklarda IQ’nun ve hafıza becerisinin daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır.
Çocuklarda zeka gelişimini destekleyen besinler şu şekildedir;

Yumurta: Bebeklerde zeka gelişiminde önemli bir yeri bulunan kolin, en fazla yumurtada vardır. Bu yüzden zeka gelişiminde yumurta oldukça önemlidir. Yüksek protein içermektedir, çocuklarda konsantrasyonu yükseltir. Bedeni zinde ve enerjik tutar.

Yoğurt: Yağ, beyin gelişimi için oldukça önemli bir besindir. Bu yüzden tam yağlı yoğurt, çocukların beyin gelişimi için gereklidir. Beynin aktivitesini yükselterek hücre zarının gelişmesine katkı sağlar.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri, bilgiyi depo etmek ve bilgi iletmek için beyin zarının esnek olmasına destek oluyor. Beyin gelişimi ve sağlığı için yağ çok önemlidir. Tam yağlı süt, peynir, yoğurt gibi yiyeceklerin içeriğinde protein daha fazladır. Bu besinlerin tüketilmesi çocuklarda beyin gelişiminde oldukça etkilidir.

Yeşillik: Çocukların zihin gelişimi için gereken gıdaların başında folat ve vitaminler açısından zengin olan ıspanak ve lahana gibi yeşillikler vardır. Bu gıdalar ilerleyen zamanlarda demans hastalığına yakalanma riskini azaltıyor.

Balık: İçerik bakımından oldukça zengin gıdalardan bir diğeri de balıktır. D vitamini bakımından oldukça zengindir, zihin geliştiren gıdaların başında gelir. Çocuğun zekasını korur, bilişsel gerileme ve hafıza kaybına karşı koyar.

Et: Çocuklarda zekayı geliştirmekte olan besinler bir diğeri kırmızı et olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan etler çocuğun beyin gelişimine destek olur. Yumurtada olduğu gibi etin içerisinde de kolin bulunmaktadır. Ayrıca işlenmiş et ürünlerinden uzak durulmalıdır.
Kuruyemiş ve tohumlar: Protein, vitamin, mineraller ile dolu fındık ve tohumlar zekayı geliştiren yiyecekler arasındadır. Bu besinler çocuğun sinir sistemine iyi geliyor.

Yulaf ezmesi: Protein ve lif bakımından oldukça zengindir. Kalp ve beyin damarlarının korunmasına katkı sağlar. Yulaf zeka geliştirici yiyecekler arasındandır. Şeker yerine tercih edilebilir. Yoğun olarak hamur işleri ile beslenmek zeka ortalamasının düşmesine neden olur.

Elma: Çocuklar genel olarak yorgun hissettikleri zaman tatlı yeme ihtiyacı hissederler. Elma tatlı ihtiyacını karşılayarak çocukların zihinsel gelişimi sağlıyor. Ancak elmayı mevsiminde tüketmek gerekiyor.

Brokoli: Zihin gelişimine destek olan besinlerden bir diğeri ise brokolidir. İçeriğinde bulunan K vitamini mevcuttur, bu sayede beyin gücünü yükseltir ve bilişsel fonksiyonları geliştirir. 
Brokolide yüksek seviyede folik asit mevcuttur; sinirlilik, stres ve ilgi kaybı gibi problemlerin çözümüne destek verir.

Bitter çikolata: Yoğun oranda kakao içerir. Yaklaşık olarak 30- 40 gram bitter çikolata etkili bir antioksidan içerir. İçeriğinde doğal uyarıcılar bulunur, çocukların odaklanmasına destek olur, konsantrasyonu sağlar.

Yumurta, balık, kuruyemiş, tahıl, yulaf, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Sebze ve meyvelerde beyin sağlığı için oldukça faydalıdır.
Çocuğun zeka gelişimi için sağlıklı besinler tüketmesi gerekir. Bunun yanında spor yapmak ve zeka oyunları da zihin gelişiminde etkilidir.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 29 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,