Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrarın mesanede uzun zaman kalması, orada hastalık yapan bakterilerin çoğalmasına, koruyucu hücrelerin bozulup idrar yolu enfeksiyonu meydana gelmesine neden olur. Soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonları yaygın olmasına rağmen çocuklar da idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) yakalanabilir. Kızların %8'i ve erkeklerin %2'si 5 yaşına kadar idrar yolu enfeksiyonu geçirir.

Bazen bu enfeksiyonun semptomlarını çocuklarda tespit etmek zor olabilir. Çocuğu tedavi ettirmek önemlidir, çünkü bu enfeksiyon daha ciddi bir böbrek enfeksiyonuna dönüşebilir. Doğru tedavi ile bu enfeksiyona yakalanan çocuk birkaç gün içinde kendini daha iyi hissetmeye başlar.

İdrar yolu enfeksiyonu olma olasılığı erkeklerden daha fazladır çünkü üretraları daha kısadır. Anüsten gelen bakteriler vajinaya ve üretraya daha kolay girebilir. Mesane enfeksiyonuna sistit denir. Böbrek enfeksiyonuna piyelonefrit denir. Kızların

Bazı çocukların mesanelerinde veya böbreklerinde idrar yolu enfeksiyonu geçirme olasılıklarını artıran bir sorun vardır. İdrar yolundaki daralma idrar akışını engelleyebilir ve mikropların çoğalmasına izin verebilir. Vezikoüreteral reflü (VUR) adı verilen bir durum, idrarın mesaneden üreterlere ve böbreklere geri kaçmasına neden olabilir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Semptomları Nelerdir?

Okul öncesi çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu kabızlık, yeme problemleri gibi belirtileri ile kendini belli eder. Okul öncesi çocuklar bu şikayetleri çok fazla dile getiremez. Çocukların dışkılarındaki bakteriler idrar yoluna girerek çoğalır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekildedir;

  • İdrara çıkarken yanma veya ağrı
  • İdrarın kötü kokması
  • Devamlı idrara çıkma ihtiyacı
  • Ateş
  • Mide bulantısı veya kusma
  • İshal

Daha büyük çocuklarda semptomlar genellikle açıktır. Başlıca semptomlar alt karın, sırt veya yanlarda ağrı ve acilen daha sık idrara çıkma ihtiyacıdır. Halihazırda tuvalet eğitimi almış olan bazı çocuklar mesaneleri üzerindeki kontrollerini kaybederler ve yataklarını ıslatabilirler. İdrarda kan damlaları görülebilir ve/veya idrar pembedir.

Daha küçük çocuklarda, sorunun ne olduğunu anlamak için inceleme yapılması gerekebilir. Bebeklerde huysuzluk, yemeğe ilgi azlığı veya ateş gibi daha genel belirtiler olabilir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuğunuzda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri varsa, mutlaka çocuk uzmanına götürülmelidir. Doktor çocuktan idrar örneği alınmasını talep edebilir. Ardından laboratuvar teknisyeni, idrarda mikrop olup olmadığını görmek için numuneyi mikroskop altında inceler.

Çocuğunuz birkaç kere bu enfeksiyonu geçirmişse, uzman kişi sizi Nefroloji bölümüne sevk edebilir ve idrar yolundaki sorunları araştırmak için şu görüntüleme testlerinden bazılarını isteyebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili uzman teşhis ettikten sonra bazı antibiyotik ilaçlar önerebilir. Bu önerilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Bu ilaçlar bakterileri öldürür. Çocuklar genellikle 3 ila 10 gün arasında reçete edilen ilaçları (en yaygın olarak 7-10 gün) kullanırlar. Çocuğunuz ilacı bitirdikten sonra enfeksiyonun düzelip düzelmediğini görmek için doktorunuz başka bir idrar testi yapabilir.

Çocuğunuz kendini daha iyi hissetmeye başlasa bile tüm ilaçlarını kullandığından emin olunması gerekir. Çok erken durdurmak mikropları antibiyotiklere dirençli hale getirebilir ve başka bir enfeksiyona neden olabilir.

Çoğu idrar yolu enfeksiyonu yaklaşık bir hafta içinde temizlenir. Bazı çocukların semptomları birkaç hafta sürer. Çocuğunuzun semptomları antibiyotiğe başladıktan 3 gün sonra düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

İdrar yolu Enfeksiyonu Nasıl Engellenir?

Bakterilerin büyümesini önlemek için bebeğin altının sık sık değiştirilmesi gerekir. Çocuğunuza kişisel bakımının önemini anlatın ve banyo alışkanlığı edinmesini, Çocuklar banyo yaparken parfümlü sabun kullanmamalıdır. Ayrıca, hava akışını iyileştirmek ve bakterilerin büyümesini önlemek için naylon değil pamuklu iç çamaşırı giymeleri gerekir.

Çocukların bol bol su içmeleri gerekir, bol su içmek bakterilerin idrar yolundan dışarı atılmasına yardımcı olur. Ekstra su aynı zamanda idrar yollarında bakteri üremesine izin veren kabızlığı da önler.

Beden direnci yüksek olan bireylerde idrar yolu enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 25-30'u antibiyotik kullanımı olmadan iyi sıvı alarak geçer. Fakat tekrar etme ve kronikleşme olasılığı tedavi kısımlarına göre daha fazla olabilmektedir.
Genel olarak tehlikesi bulunmayan ancak ağrılı bir rahatsızlıktır. İlgili uzmanın vermiş olduğu reçeteler ile tedavi sağlanabilse de, tedavi edilmediğinde, aşağı idrar yolundan yukarı idrar yoluna ve böbreklere geçebilir. Bu tür enfeksiyonlar böbrek yetmezliğine neden olabilir.
Antibiyotiğin oranı böbreklerin işlevine göre ayarlanması gerekir. Optimal tedavi zamanı bilinmemektedir.
Çocukluk döneminde solunum yolları enfeksiyonunun ardından en yaygın görülmekte olan enfeksiyon hastalığı olarak belirtilir.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 10 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,