Çocuk Epilepsi Cerrahisi Nedir?

ÇOCUKLUK EPİLEPSİSİNDE CERRAHİ YÖNTEM:

Çocukluk Epilepsisi; Beynin gelişimsel bozukluğuna bağlı olarak da gelişebilir fakat çocukluk epilepsisi genelde genetiktir.

ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ NASIL ANLAŞILIR?

Çocukluk çağında bir kez bayılan kişi epilepsi hastası diye tanımlamak doğru değildir. Bunların tekrarlanması gerekmektedir. İlaçla tedavi olunması mümkündür. Bir patolojik soruna bağlıysa dirençli epilepsi anlamına gelir ve böyle durumlarda cerrahiden bahsetmek gerekir.

ÇOCUKLUK EPİLEPSİSİNDE CERRAHİ YÖNTEM UYGULANIR MI?

Çocukluk epilepsisinde cerrahi olarak çocukların kasılmalarının beyne zarar vermemesi için genelde çaba harcanır. Yetişkinlerde ise epilepsi hastalığı genelde altta yatan bir sebebe bağlıdır. Epilepsi aslında bir nöroloji doktoru hastalığıdır. İlaç tedavisi başlanır ya da önce tetkikler yapılır.

ÇOCUKLARDA EPİLEPSİ ANLAŞILMAYABİLİR Mİ?

Çocukluk epilepsisini tetikleyen ateşli nöbetlerdir. Hastalıklarda ailelerin uyanık olması gerekir. 39-40 derece ateşlerde nöbet göz önünde bulundurulmalıdır. Karanlık odada TV izleme ya da çocukların çok fazla teknolojik aletlere maruz kalması epilepsi ihtimalini artırır.

ÇOCUKLARDA ANİ DÜŞMELER NEYİ İFADE EDER?

Çocukluk epilepsisinde ani düşmeler fazla ise disconnection cerrahisi yapmak gerekir. Nöbetin şiddetini azaltan bir cerrahidir.

Nöbetlerin çocuklukta kontrol edilmesinin nedeni beyin gelişimidir. Bu deşarjlar beyin gelişimine zarar verir. Çocukluk epilepsisinde çok hızlı müdahale etmek gerekir. Kalıcı hasar bırakabilir. İşin içine zeka geriliği veya yoğun bakım girebilir. Çocuğun beyin gelişiminin etkilenmemesi için bir an önce müdahale edilmesi gerekir.

AİLELER VE ÖĞRETMELER EPİLEPSİ İÇİN DİKKATLİ OLMALI

Çocuklarda aniden başarı kayıpları yaşandığında öğretmen de farklılığı tespit ederse aileye bildirir. Anlaşılmaz nöbetler, çocuğun okul başarısının düşmesiyle ortaya çıkabilir. Çocukluk epilepsisinde aile ve öğretmenler çocukla yakın ilişki içinde olmalıdır.

KRİPTOJENİK EPİLEPSİ

Kriptojenik Epilepsi son derece önemli bir durumdur. Çocuk nörolojisinde son dönemlerde görülmektedir. Çocukluk epilepsisinde sendrom var ise hastanın nöroloji ile takibi uygundur. Çocuğun nöbetleri varsa,  ani düşmeleri varsa ilaç tedavisinden fayda görmüyorsa epilepsi cerrahisi yapılabilir.

 

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217