Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Cinsel Sorunlarda Psikiyatrinin Önemi Nedir?

Cinsellik, beslenme, uyku gibi doğuştan var olan bir ihtiyaçtır. İnsanların yaşamında vazgeçilmez bir parça olan cinsellik, eşler arasında mutluluğu sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Kişiler, cinsellikle ilgili bazı faktörlere bağlı sorunlar yaşayabilmektedir. Cinsel sorunlar, bazen kısa süreli olsa da çoğu zaman zihinsel, duygusal ve psikolojik faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Bu gibi durumlarda alanında uzman psikiyatrist ya da klinik psikologlardan destek alınarak tedavi edilebilir.

Cinsel ilişki, çiftlerin karşılıklı olarak mutlu ve tatmin olduklarında, normal ve sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Bu durumun devam etmesi için, kişilerin bedensel ve duygusal anlamda yakınlıklarını sürdürmesi gerekmektedir. İlişkide sorunlara yol açabilen bazı engelleyici faktörler ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar cinsel terapi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, kişinin cinsel fonksiyonlarını, yakınlaşma duygusunu etkileyebilen, bu nedenle bireyin sağlık problemlerine ve kaygılarına yönelik yapılan bir psikoterapi türüdür. Alanında uzman psikiyatrist ya da klinik psikologların kişiye veya çiftlere uyguladığı tedavidir.
Uygulanan terapiler sırasında, kişinin yaşamış olduğu deneyimler ve eşiyle olan birliktelikleri, geçmişte yaşadığı cinsel ilişkileri ve durumun sürekliliği değerlendirilip; varsa kullanılan ilaç, yaşanılan hastalık ve sağlık durumuyla ilgili bilgiler öğrenilmektedir. Sonrasında bu sorunların başlangıç zamanı, nasıl başladığı ve yaşanan farklılıklar incelenmektedir.

Cinsel Sorunları Etkileyen Fizyolojik ve Psikolojik Faktörler

Cinsel fonksiyonlarda oluşan problemlerin tanı olarak belirlenmesi için sürekliliğin olması gerekmektedir. Erkeklerde oluşan sorunlar arasında en fazla görülen problem erken boşalmadır. Fakat sorunlarla ilgili başvurulan konu çoğunlukla sertleşme bozukluğu ile ilgilidir. Bunun sebebi de bu problemin cinsel birleşmeye ket vurmasıdır. 
Çoğunlukla 40 yaşının altında olan erkekler psikolojik sebeplerden, üstünde olan erkekler ise, fizyolojik nedenlerden başvurmaktadırlar. Kadınların orgazm olamamasında çoğunlukla etken rol erkeğin veya kadının konu hakkındaki bilgi eksikliğidir. Kadınlarda görülen isteksizlik erkeklere oranla daha fazladır. 
Cinsel sorunların fizyolojik yönden gelişip gelişmediğini belirlemek önemli bir konudur. Biyolojik bakımdan cinsellikle ilgili problemlerin nedenleri; kalp hastalıkları, damar tıkanıkları, prostat sorunları, şeker hastalığı gibi sorunlar olabilmektedir. Tıbbi ya da biyolojik nedenlerden oluşan sorunlarda ilaç tedavisi ve tıbbi tedaviler uygulanmaktadır.

cinsel sorunlarda psikiyatrinin önemi

Psikolojik Cinsel Sorunlar

Cinsellikle ilgili oluşan sorunlar sadece bir olaya bağlanmamalıdır. Bu sorunların ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri de duygulardır. Duygularda uzakta yaşanan birliktelik, çiftlerde tatminsizlik ve sonrasında da güven sorununu ortaya çıkarmaktadır. Çiftlerin birbirlerine hissettikleri duygu ne kadar yoğunsa, yaşanan ilişki de bir o kadar tutkulu olur. Duygular haricinde yaşanan stres, tatmin edememe kaygısı bu gibi sorunlara yol açabilmektedir.
Sorunların oluşmasında etkili olan diğer faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kültürel etkenler
 • Psikososyal etkenler
 • Aile tutumu
 • Kişilerin cinselliğe bakış açısı
 • Geçmiş dönemde kişinin yaşadığı travmalar
 • Kişinin veya eşlerin eğitim durumları
 • Çiftler arası iletişim sorunları

Cinsel Terapi Yöntemleri

Cinsellik kavramı; fiziksel ve psikolojik faktörlerden, duygulardan ve düşüncelerden etkilenen bir kavramdır. Bu nedenle cinsel problemlerin ortaya çıkmasında fizyolojik bir neden olmaması durumunda, oluşan sorunun kaynağının belirlenmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirilir. Bu sorunlar fizyolojik etkenlerden ortaya çıkmış olsa da, psikolojik faktörleri azaltmak ve kişilere destek olmak amacıyla cinsel terapiler uygulanabilir.
Kullanılan yöntemler arasında, kişilere ve çiftlere özel psikoterapi teknikleri uygulanmaktadır. Kişilerin veya çiftlerin yaşadıkları duygu durumları ve kaygıları iletişim kurularak tedavi edilmektedir. Cinsel sorunlarda hedef, bireyin öğrenme durumuna etki sağlamaktır. Terapide kişiye uygun bir ortam meydana getirilerek, kişinin kendisini ve içerisinde bulunduğu ilişkisini keşfetme konusunda cesaret kazandırılır.

Cinsel Terapide Tedavi Edilen Sorunlar

Cinsel terapi, alanında uzman psikiyatrist ya da klinik psikologların kişiye veya çiftlere uyguladığı tedavidir. Cinsel terapide uygulanan yöntemlerle tedavi edilen sorunlar şu şekildedir;

 • Vajinismus
 • Erken boşalma
 • Sertleşme sorunları
 • Cinsel istek sorunları
 • Uyarılma sorunları
 • Orgazm sorunları
Kişi, biyolojik bakımdan cinsellikle ilgili bir problem yaşıyorsa bu durum ilaçla ve tıbbi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu sorunlara üroloji, kadın hastalıkları veya psikiyatristler bakabilmektedirler. Kişide psikolojik yönden bir sorun varsa klinik psikolog ya da psikiyatristler cinsel terapi yöntemiyle tedavi uygulamaktadır.
Kişinin yaşadığı psikolojik sorunlar cinsel yaşantısında etki edebilmektedir. İnsan yaşamı boyunca yoğun strese, ruhsal sıkıntılara ve travmalara maruz kalabilmektedir. Bu gibi durumları yaşayan kişilerin cinsel hayatlarında sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Duygular bu sorunların ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biridir.
Cinsel isteksizlik psikolojik faktörlere bağlı olarak gelişmişse alanında uzman psikiyatrist veya klinik psikolog tarafından uygulanan cinsel terapi yöntemleriyle isteksizlik tedavi edilebilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 23 Eylül 2022
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,