Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çiğ Fındığın Faydaları Nedir?

Çiğ fındığın faydaları; çiğ fındık denilince akla gelen kavrulmamış kendi halinde güneşe bırakılıp kurutulan fındık gelmektedir. Çiğ fındık vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir yemiştir. Çiğ fındık içerisinde sağlıklı yağlar bakımından da oldukça zengin bir besindir.

  Çoğunlukla Karadeniz bölgesinde yetişen fındık, ülkemizde; hasadı, üretimi ve ticareti sağlandığı için Türk mutfağında ve tariflerde oldukça kullanılan ve sofralarda görmekte aşina olduğumuz bir yemiş türü. Fındığın sevilerek tüketildiği ve ne kadar faydalı olduğu yadsınamaz bir gerçek fakat kavrulmuş fındıktan ziyade çiğ fındığın faydalı olduğu önemli bir ayrıntı. Özellikle içerdiği vitaminler ve antioksidanlar ile birçok hastalığı önlemesi sebebiyle günde bir porsiyon fındığın tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

  Çiğ fındığın faydaları, hem sağlığa faydaları hem de tok tutma özelliği ile uzmanlar tarafından önerilen bir yemiş. Kavrulmuş fındıklara göre iki kat daha fazla antioksidan içeren çiğ fındığın besin değeri oldukça yüksektir. Hem bir besin, hem de bir enerji kaynağı olmasıyla beraber içeriğinde çok fazla sağlıklı yağ barındırdığı için yüksek miktarda kalori içermektedir. Fındık, E vitamini, B vitamini, folik asit ve aynı zamanda lif kaynağıdır. Magnezyum, bakır, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir. Bu sebeple de birçok hastalığa iyi gelmektedir. Fındık, kavrulmamış çiğ hali ile tüketildiğinde daha faydalıdır, çünkü kavrulma işlemi sırasında içerisindeki yağın %15’inden fazlası zarar görür.
  Fındık, kalp hastalıklarını ve özellikle kalp krizi riskini önlediği gibi; bağırsak hastalıklarını ve metabolizma faaliyetlerindeki aksamaları da önlemektedir. Ayrıca fındık, diyet öğünleri için çok ideal bir besindir. Çünkü çok küçük bir besin maddesi olmasına rağmen, oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. Bir kişinin günlük olarak yeteri miktarda aldığı fındık, metabolizmasını çalıştırdığı ve bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için, daha hızlı kilo vermesine yardımcı olacaktır. Fındığın kavrulma süresinin uzaması fındıkta besin değerlerinin kaybolmasına sebep olur. Fındığın içerisindeki sağlıklı yağların hasar görmesine ve okside olmasına yol açar. Bu da insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir etki oluşturur.

  cig findik

  Çiğ Fındığın Önemli 8 Faydası;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen E vitamini fındıkta bol miktarda bulunur. Bu sebeple fındık kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önler ve anemi oluşumu riskini azaltır. Doğru kan dolaşımı hastalıkların oluşma riskini azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Fındık, içerisinde bol miktarda bulundurduğu lif, protein ve yüksek yağ ile tokluk hissiyatı sağlar. Özellikle diyet listelerinde ara öğünlerde bir porsiyon ( yaklaşık 6-7 adet ) fındık önerilir. Aşırı yeme sorununu önlerken, yüksek kalori alımının da önüne geçmiş olur. Ancak dikkat edilmelidir, gereğinden fazla fındık tüketimi, tam tersi etki yaparak kilo almaya sebep olabilir.
  • B6 vitamini, elektrik sinyallerinin hızını ve verimliliğini arttıran ve sinir sisteminin düzgün şekilde çalışmasını sağlayan miyelinin yaratılması için gerekli bir vitamindir. B6 vitamini fındık içerisinde bulunan bir diğer önemli vitamindir.
  • Diyabet hastalarının günlük diyetlerine fındık eklemelerinde fayda olacaktır. Çünkü fındık, glukoz intoleransında iyileşmeye sebep olur. Ayrıca fındık lifli bir besindir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışabilmesi için vücudun lif kaynaklarına gereksinimi vardır. Alınan lif kaynakları sayesinde mide içerisinde öğütme fonksiyonu daha kolay bir şekilde çalışır. Sindirim sisteminin daha iyi çalışması neticesinde ishal ve kabızlık gibi sorunlardan kurtulmak mümkündür.
  • Fındık yağı içerisinde kalp sağlığına faydalı yağlar barındırır. Örneğin kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olurken, vücutta iyi kolesterolün seviyesinin yükseltmesine fayda sağlar. Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak fındık tüketen kişilerin kalp krizinden dolayı ölüm risklerinin oldukça azalttığını göstermektedir.

  findigin faydalari

  • Fındık aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki hücreleri yeniler, DNA'sı bozuk ve tümörlü hücreleri onararak kanser riskini azaltmakta rol oynar. Fındıkta bulunan bir bileşik olan beta-sitosterol meme ve prostat kanseri riskini de azaltmaktadır.
  • Fındık bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum kalp kaslarına iyi gelir. Kalp ritminin bozulmasını engeller. Vücuda giren ve çıkan kalsiyum miktarının düzenlenmesi konusunda çok önemli bir görevi vardır. Doğru miktarda kalsiyum kas kasılmalarını oluşturur ve kasların ihtiyaç duyulmadığında dinlenmelerine izin verir. Magnezyum, bu sayede kas gerginliğini azaltır ve kas yorgunluğunu, spazmı, krampı ve ağrısı gibi durumları önlemek için savaşır. Yüksek magnezyum seviyeleri aynı zamanda kas gücünü arttırmaktadır.
  • Fındıkta bulunan antioksidanlar, cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. E vitamini aracılığıyla ölü hücreleri ortadan kaldırarak taze, daha sağlıklı ve daha genç görünümlü bir cilt oluşumunu sağlar.

   

   

   

  Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021
  Yayınlama Tarihi: 22 Eylül 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217