Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Buzlukta Saklanması ve Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Derin dondurucular, besinlerin daha fazla taze kalmasına olanak sunan, oldukça yarar sağlayan bir beyaz eşya olarak evlerde bulunmaktadır. Fakat bu fonksiyonel eşyanın içerisine konulan yiyeceklere göre bazı durumlarda zehirlenme vakalarına sebep olabilmektedir.

Bilhassa yaz sebze ve meyvelerini kış aylarında tüketmek için derin dondurucuların içine yerleştirilen yiyecekler uzun süre taze kalabiliyor. Fakat derin dondurucuya yerleştirilen yiyeceklerin iyi seçilmesi gerekiyor, bunun nedeni ise bazı besinlerin donma biçiminde yapılarında bozulma yaşanabiliyor ve bu durum zehirlenme gibi önemli sorunlara neden olabiliyor. Derin dondurucuda besinleri muhafaza etmek işleri basitleştiren bir çözüm olsa da, asla dondurulmaması gerekli yiyeceklerde bulunmaktadır. Bunun yerine çedar gibi daha sert peynirleri derin dondurucuda saklamanızı öneririz.

Buzlukta Muhafaza Edilmemesi Gereken Besinler

Her besin buzlukta saklanmaz. Uygun olmayan besinleri buzlukta muhafaza etmek besinlerin içeriğini bozabilir ve zehirlenmeye neden olabilir. Bu yüzden derin dondurucuda saklanması gereken besinler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir;

Avokado: Avokadonun buzlukta muhafaza edilmesi ile ilgili değişik görüşler bulunmaktadır. Bazı görüşler parçalara ayrılmadan dondurulabileceğini söylüyor, bazı görüşler de dondurmak için püre haline getirilmesi gerektiğini söylüyor, Ancak yiyecek uzmanlarına göre avokado asla dondurulmaması gerekli yiyecekler listesinde yer alıyor. Dondurulduğu takdirde avokadonun dokusunda bozulma olabiliyor. Üstelik tadını da etkiliyor.
 
Et, tavuk ve deniz ürünleri: Daha evvel dondurulan ve çözülmeyen bir et besininiz varsa mutlaka tekrardan dondurucunun içine koymayın. Bu durumda zehirlenme ihtimaliniz vardır.

Pişmiş Makarna: Makarnaları bol bol haşlayıp, başka bir gün hazır olması için dondurucuya koyduysanız hemen bu besini ortadan kaldırın. Pişmiş makarna dondurulduktan sonra zehirleyebiliyor.

Yumuşak Peynirler: Krem peynirleri, süzme peynirler, yani yumuşak yapıya sahip peynirleri derin dondurucuda muhafaza etmemeye gayret göstermelisiniz. Çünkü bu tür peynir çeşitler çözüldükten sonra suyunu bırakır, iç açısı bir hal almaz.
 
Süt: Evinizde fazla miktarda süt bulunuyorsa, elinizdeki bu fazlalığı dondurucu da saklamak mantıklı gelebilir. Ancak bu süt, eritildiği zaman genellikle topaklanır ve bozulurlar. Sağlık için zararı olmasa da görüntü olarak topaklanan sütü tüketmek çok da iyi değildir. 

Kızartılmış yiyecekler: Kızarmış besinleri buzlukta muhafaza etmeyin. Bir önceki akşamdan kalan kızartılmış besinleriniz mevcut ise, en iyi fikir bunları buzdolabında muhafaza etmektir. Fakat bir daha uzun süre yemeyecekseniz derin dondurucuda değil, bu besinleri çöpe atmanız gerekebilir. Kızartılarak zaten zarar veren duruma gelen besinlerin dondurulup tekrar ısıtılıyor olması bu gıdaların içinde kanserojen maddeler içermesine zemin hazırlar.

Buzlukta Saklanması Gereken Yiyecekler

Bazı yiyeceklerin içerikleri iyi muhafaza edilmediği zaman çok kolay bozulur ve yenmez hale gelebilir. Bu besinleri korumak ve bozulmasını engellemek gerekir. Bu yüzden buzlukta muhafaza edilmesi gereken yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Buzlukta saklanabilen yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Et, tavuk ve deniz ürünleri: Et, tavuk ve deniz besinlerinin hemen hemen hepsi rahat bir şekilde dondurucuda dondurulabilmektedir. Bu yiyecekleri dondurarak sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Meyveler: Ahududu meyvesi, çilek, yaban mersini, böğürtlen, kuş üzümü, kızılcık gibi meyveler buzlukta muhafaza edilebilir. Bu meyveler ile birlikte; muz, mango, ananas, şeftali, yeşil erik, kırmızı erik ve kiraz gibi sert çekirdekleri olan meyveler de derin dondurucuda muhafaza edilebilir.

Sebzeler: Bazı yeşil sebzeler derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Bunlar; dolma yapılan biber, havuç, yeşil fasulye, ıspanak, üzüm yaprağı, bezelye, yeşil kabak, süt mısır, brokolidir. Eğer sebzeler yüksek oranda su içeriyorlarsa dondurulma işlemi olmadan önce püre halinde olmaları ya da pişirme işlemi yapılması gerekmektedir.

Tereyağ, Margarin ve Sert Peynirler: Rende işlemi gerçekleşir ve hava geçirmez bir kapta saklanırsa, sert peynirler buzlukta iyi bir biçimde korunur. Buna ilave olarak tereyağı ve margarin gibi katı yağ besinleri buzlukta daha fazla uzun ömürlü koruma sağlarlar.

Pişmiş Pizzalar ve Ev Yapımı Pizzalar: Pizza kişilerin evlerinde muhafaza ettiği en popüler dondurulmuş yiyeceklerden biridir. Ev pizzasını da dondurucu da muhafaza etmekte iyi bir çözüm olabilir. Streçleme işlemi yeterli olacaktır.

Taze Otlar: Hiçbir tat bir yemeği taze otlar kadar lezzetli yapamaz, fakat her taze fesleğene gerek duyulduğunda markete gitmek zor gelebilir. Taze otları derin dondurucuda saklamak taze kalmalarına neden olabilir, doğru saklama şartları ile derin dondurucuda 12 aya kadar muhafaza edilebilir.

Dondurucudan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Her şeyden evvel, derin dondurucunun içinde olan sıcaklık seviyesi -18 °C olmalıdır. Çünkü bu, besinler olabildiği kadar hızlı dondurulmaya katkı sağlar. Besinler kısa bir süre dondurulacaksa, plastik poşet, kaplar ya da ambalajları seçebilirsiniz. Daha uzun zaman muhafaza edilmesi için, besinleri vakumla kapatmak faydalı olabilir. Bu kapatma yöntemi derin dondurucunun yanmasını engeller.
Ayrıca, besinleri plastik bir torbada saklamak iyi değildir. Torbanın içinde olan hava dondurucuyu yakabilir. Buz küpü tepsileri de besinlerin daha iyi saklanması için tercih edilebilir.
 

Kışın derin dondurucuya bakla gibi ürünler koyabilirsiniz. Bunun ile birlikte taze sarımsak, ıspanak, pırasa, kestane gibi besinlerde koyabilirsiniz.
Sebzeler buzlukta dondurmak için direkt pişirilip, haşlanıp ya da şok bir şekilde dondurma işlemi gerçekleşir. Aşırı olgunlaşmış, hamlaşmış sebzeler derin dondurucu için uygun olmaz.
Dondurulmuş yiyecekler yalnızca tek seferde çözdürülüp tüketilmelidir. Çözdürülmüş olan besinler tekrar dondurucuya konulmamalıdır.
Dondurulma işlemi yiyeceğin yağ, protein, karbonhidrat bakımından içeriğini etkilemez. Özünde trans yağlar açısından dolu olan dondurulmuş yiyecekler, kalp hastası olma durumunu yükseltir.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 07 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,