Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Burun tıkanıklığı nedir

Burun tıkanıklığı nedir, burun tıkanıklığı hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Burun tıkanıklığına iyi gelen evde yapılabilecek çeşitli tedaviler bulunmaktadır.

  Burunda yer alan kıkırdak ve kemik yapısından meydana gelen burnun iç kısmındaki yapıya verilen isim nazal septumdur. Bu semptumda olacak her problem doğal olarak burnun doğal işlevini bozabilmektedir. Eğer bu bölümde bir eğrilik varsa deviasyon olarak adlandırılır bu durum ve tıkanıklığa neden olabilir. Bu tıkanıklıkta genellikle sık rastlanan durumlar arasındadır. Bu duruma neden olan deviasyonun düzeltilmesi gerekmektedir bu da cerrahi bir işlem gerektirir.

  Burun tıkanıklığına neden olan durumlardan bir diğeri ise burun eti adı verilen durumdur. Burun eti yani konkada şişme olması burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu şişme sinüsleri de etkilemektedir. Konkadaki şişme sinüslerdeki havalanmayı da bozar ve sinüsler iltihaplanır ortaya sinüzit çıkar. Sinüzitte genellikle semptom olarak baş ağrısı olarak kendini gösterir. Baş ağrısıda kişideki günlük rutini bozarak rahatsızlık hissi oluşturur. Yani kısacası burun etinin oluşturduğu durum halka şeklinde diğer yakın temaslı alanları da etkilemektedir.

  Burun tıkanıklığı problemini sık yaşayan hastalarda genellikle burundaki septumda ya da burun etinde yani konkada bir problem olup olmadığına bakılır. Bu durumlar araştırıldıktan sonra bir tedavi planı uygulanır.  Burun tıkanıklığı uyku problemlerine horlama şikayetlerine de neden olacağından uzman hekim tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Bazen burun tıkanıklığı basit nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Grip ve nezle gibi viral hastalıklarda burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Bu durumlarda da genel olarak kişi hem burun tıkanıklığı sorunu hem baş ağrısı sorunu hem de uyku problemlerini yaşamaktadır.

  Burun tıkanıklığı nasıl açılır?

  Burun tıkanıklığı nasıl açılır, burun tıkanıklığı açma nasıl yapılır,

  • Cerrahi bir işlem gerekiyorsa yani septumda bir problem varsa öncelikle bunun çözülmesi gerekmektedir.

  • Okaliptus yağı kullanımı burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Fakat bebek ve çocuklarda alerjiye neden olabileceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Burun içindeki kuruluk için e vitamini içeren yağ ve kremler kullanılabilir.

  • Alerjik bir durum varsa toz vs gibi durumlardan kaçınmak gereklidir.

  • Zeytinyağı tıkanıklık yaratan mukusu yumuşatacağından kullanılabilir.

  • Tuzlu su ve az karbonat ile burun içinizi rahatlatabilirsiniz ya da okyanus suyu eczanelerden temin edebilirsiniz

  • Nemli buharda tıkanan burnunuzdaki mukusu yumuşatacağından ve iyi geleceğinden uygulanabilir.

  Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217