Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan güçlü antioksidan özelliğiyle vücuttaki toksinlerin atılmasına destek olan ve sağlığa pek çok yararı olan bitter çikolatanın faydaları arasında; beyin fonksiyonlarını iyileştirmesi, kalp sağlığını desteklemesi, endorfin hormonunu artırması, obeziteyi önlemesi, stresi azaltması ve tansiyonu dengelemesi yer alır. Bunların yanı sıra insan sağlığına pek çok fayda sağlayan bitter çikolatanın içeriğinde yer alan yüksek şeker nedeniyle ölçülü tüketilmesi gerekir.

Çikolatanın birçok farklı çeşidi bulunur. Bunlar; sütlü çikolata, bitter çikolata ve beyaz çikolata olarak sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmanın en temel nedeni ise içerdiği kakao oranıdır. Beyaz çikolatada sadece şeker ve kakao yağı bulunurken kakao içermemektedir. Sütlü çikolatada süt ya da süt tozu, kakao yağı, kakao ve şeker bulunur. Bitter çikolatada ise sadece kakao yağı, kakao ve şeker yer alır. Bitter çikolatanın faydası ve kalitesi ise kakao oranına göre farklılık gösterebilir.
Çikolata üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda en az yüzde 60 ve 70 seviyelerinde kakao içeren ve ölçülü tüketilen bitter çikolatanın sağlığa fayda sağladığı gözlemlenir. Bitter çikolatanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Güçlü Bir Antioksidandır
Bitter çikolata, içeriğinde güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Bitter çikolatanın kakao oranı ne kadar fazlaysa hem faydası hem de antioksidan içeriği bir o kadar yüksektir. Yüksek kolesterol seviyesini düşürür ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Kalp Sağlığını Korur ve Yüksek Kolesterolü Düşürür
Kalp sağlığını korur ve kalp hastalıkları için risk faktörü olan yüksek tansiyonu ve yüksek düşürür. İçeriğinde yer alan flavanoller sayesinde vücuttaki nitrik oksit üretimini artırır. Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine, kan akışının hızlanmasına ve kan basıncının düşmesine fayda sağlar.

Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir
Bitter çikolata içeriğindeki yüksek kakao oranıyla beyin damalarının genişlemesine ve beyne daha hızlı kan akışının sağlanmasına fayda sağlar. Bu durum hafızanın gelişmesine katkı sağlayarak bilgilerin akılda daha uzun süre kalmasını sağlar. Ayrıca içerdiği kafein oranıyla birlikte odaklanmayı artırır ve konsantrasyonu geliştirir.

Endorfin Hormonu Salgılar ve Stresi Azaltır
Stres gibi durumlara maruz kalınması halinde, bitter çikolata vücuttaki endorfin hormonunu yani mutluluk hormonunun salgılanmasını destekleyerek fayda sağlar.  Özellikle depresyon gibi psikolojik sorunlara sahip olan kişilere önerilir. Ancak aşırı tüketimden uzak durulmalı ve ölçülü miktarlarda tüketilmelidir. Endorfin hormonu; dopamin, serotonin ve oksitosin maddesi salgılayarak kişilerin mutlu olmasını ve iyi hissetmesini sağlar.

Kan Basıncını Dengeler ve Yüksek Tansiyonu Düşürür
Nitrik oksitin artmasıyla birlikte kan damarları genişler ve kandaki basınç düşer. Bu durumda tansiyonun düşmesini sağlar. Damar sağlığında önemli olarak görülen bitter çikolata yüksek tansiyonu ve bu duruma bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıkların ihtimalini azaltmada etkilidir. 

Kilo Kontrolünü Sağlar ve Obezite Riskini Düşürür
Kakao tüketimi sindirim enzimlerini destekleyicidir. Bitter çikolata içeriğindeki bileşen ve maddeler ile yağ oluşumunu ve kilo alımını azaltarak, kilo kontrolünü sağlar. Bu durumda ortaya çıkabilecek obezite riskini de düşürücü etkisi vardır.

İnsülin Direncini Dengeleyebilir
Bitter çikolatanın sağladığı faydalar arasında insülin direnci de yer alabilir. Ancak çok az miktarda ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Aksi halde içeriğinde yer alan şeker miktarıyla tip 2 diyabet riskine ve kilo artışına yol açabilir. Bu nedenle tüketim konusunda çok dikkat edilmelidir.

Bağırsak Sağlığını Korur
Bitter çikolata, bağırsaklarda yararlı bakteriler olarak bilinen Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi bakterilerin sayılarının artmasına katkı sağlar. Ayrıca kakaonun içeriğindeki özellikleri sayesinde bağırsak tümörü gibi ciddi hastalıkların da riskini azaltıcı etkiye sahiptir.

Cildin Canlı Kalmasını Sağlar
İçeriğinde yer alan polifenoller ciltteki esnekliği artırarak cilt sağlığına fayda sağlar. Ayrıca cilt yüzeyindeki damalarda kan akışını hızlandırır ve cildin canlı kalmasını sağlar. 

Antiinflamatuar Etkisi Vardır
İnflamasyon, vücuttaki bağışıklık sisteminin hastalıklara ve zararlı maddeler karşı kendini korumak için meydana getirdiği doğal bir tepkidir. Bitter çikolata inflamasyonu azaltmaya bağlı özellikler ve maddeler içerir. Araştırmalara göre kakao oranı yüksek olan bitter çikolatanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler sağladığı bilinir.
Bunların yanı sıra içeriğinde yer alan yüksek oranda kakao özelliğiyle felç riskini azaltır. Tüm bu faydaların sağlanması için düzenli olarak ölçülü miktarda tüketilmesi gerekmektedir. 

Bitter Çikolatanın Zararları Nelerdir?

Her besinde ve gıdada olduğu gibi bu besinin de ölücü olarak tüketilmesi önemlidir. Gün içerisinde çok fazla tüketilmesi halinde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Çok fazla tüketildiğinde bitter çikolatanın faydası yerine kişiye bazı zararları olabilir. Aşırı tüketim sonrası ilerleyen dönemlerde bireylerde; obezite, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları gibi sorunlar görülür. 
Ayrıca bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Çikolataya veya kakaoya karşı alerjisi olan ve vücudu tepki veren kişilerin dikkat etmesi gerekir. Herhangi bir alerji durumu gözlemlendiğinde tüketimi durdurulmalı ve vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelidir.

Bitter Çikolatada Hangi Vitaminler Vardır?

Bitter çikolata vitamin ve mineral bakımından zengin özellikler taşır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller kalp sağlığından kas kasılmalarına kadar birçok fayda sağlar. Bitter çikolatada bulunan vitamin ve mineraller şu şekildedir:

  • B grubu Vitaminler
  • E Vitamini
  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • Potasyum
  • Çinko
  • Demir
  • Manganez
  • Bakır
  • Kükürt

Bitter çikolata, zengin ve güçlü mineral özellikleri ile vücuda farklı minerallerin alınmasına da yardımcı olur.

Bitter Çikolata Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Bitter çikolatanın faydalarının vücutta görülebilmesi için kişinin günlük tüketime ve bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Kakao oranı yüksek bitter çikolatanın tercih edilmesi, tüketimi ise düzenli olarak ve aşırıya kaçmadan yapılmalıdır. Aşırı tüketilen bitter çikolata, içeriğinde bulunan şeker oranıyla birlikte diyabet, obezite ve diş sorunları gibi birtakım problemlere neden olabilir. 
Bu gibi sorunların yaşanmaması için günde en fazla 20 ila 30 gram arasında ve en az %60 kakao oranında tüketilmelidir. Bu rakamlar aralığında düzenli olarak tüketildiğinde bitter çikolata insan sağlığına ve vücuda pek çok fayda sağlar. 
Ayrıca bazı kişilerin bitter çikolataya alerjisi olabilir. Bu durumların yaşanmaması ve vücudun bu besine alerjik bir tepkime vermemesi için öncesinde profesyonel bir destek alınabilir ve bir uzmana görünmek gerekebilir.

Kakao oranı yüksek olan bitter çikolata, düzenli olarak günlük belirli miktarlarda aşırıya kaçmadan tüketildiğinde sağlığa faydalıdır. Kakao oranı en az %60-70 oranında bitter çikolata tüketilmelidir.
İçeriğinde yer alan güçlü antioksidan özelliğiyle kalp sağlığını korur. Ayrıca kanseri önleyici etkisi olan flavonoidler içeriğinde bulunur. Ölçülü ve düzenli tüketildiğinde bitter çikolatanın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez.
Bitter çikolatanın faydaları arasında cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu da düşünülmektedir. Bunun nedeni ise bitter çikolatanın endorfin hormonlarını harekete geçirip artırması sonucu kişilerin daha mutlu hissetmesini sağlamaktır. Mutlu ve iyi hisseden çiftlerde cinsel isteğin artacağı da düşünülür.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,