Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Beynimiz Nasıl Çalışır?

Beynimiz nasıl çalışır, beyin düşüncelerimizi , duygularımızı ve hareketlerimizi kontrol eden organımıza denir.

Beynimiz nasıl çalışır, vücudumuzun çeşitli noktalarından beynimize saniyede milyonlarca kez sinyal ve ileti gitmektedir. Beyin de bunları nöronlar aracılığıyla değerlendirip, ayrıştırıp, bellekte bulunan eski bilgilerle karşılaştırıp, nöronlar arası yeni bağlantılar kurarak gerçekleştirir. Bu da genel olarak hareket etme, işitme, görme ya da düşünme şeklinde gerçekleşmektedir. 

Beynimiz nasıl çalışır, sorusunun anlaşılabileceği anlamdaki cevabı genel anlamda bu çalışma sisteminde, döngüsünde gerçekleşmektedir.

Beynimiz üzerinde günümüzde de çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Araştırmalar neticesinde hem nörolojik bazı hastalıkların tedavisi için hem de beynin genel kapasitesini daha etkin kullanmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Tedavisel Beyin Haritalaması Nedir ?

Birkaç çeşit beyin haritalaması yöntemi vardır . Birisi biyoelektrik haritalama diğeri beyindeki kan dolaşım durumunun haritalanması olarak geçen fonksiyonel MR ‘ dır ve PET diye adlandırılan beyindeki glikoz tüketimi ile ilgili , oksijen kullanımı ile ilgili birçok beyin haritalaması vardır . Beyin görüntüleme yöntemleri eskiye oranla teknolojinin de etkisi ile gelişme göstermiştir . Beynin sadece yapısal ve anatomik durumu değil fonksiyonel durumunu da haritalama yöntemi ile görebiliyoruz .

Beyin Taramasına Niçin Gerek Duyarız ?

Beynimiz nasıl çalışır, şu anda ki birçok rahatsızlığın sebebinin beyinsel kaynaklandığını gösteren bilgiler vardır . Nörodejeneratif hastalık olarak bilinen yani beyinde doku hasarı oluşturan hastalık olarak bilinen Alzheimer gibi otizm gibi Parkinson gibi hastalıklarda beynin hangi bölgesi nasıl çalışıyor tarzında demans ve yaşlanma ile ilgili fikir vermektedir . Diğeri nöropsikiyatrik hastalıklarda şizofreni , depresyon OKB( Obsesif Konpülsif Bozukluğu ) gibi psikiyatrik hastalıklarda da beyin görüntülemesi alarak kullanabiliyor . Bunlar biyobelirteç olarak kullanılıyor . Psikolojik hastalıklarda yani beyinsel hastalıklarda ölçülebilirlik ihtiyacı vardı ve bu ihtiyacı beyin haritalaması karşılıyor . Tanısal ve tedavisel amaçlı beyin haritalaması vardır. Beynimiz nasıl çalışır, tedavisel amaçlı beyin haritalamasında prognostik dediğimiz yani hastalık seyrini takip etme amacı vardır .

Nöropsikiyatrik Hastalıklarda Şizofreni , Depresyon Gibi Hastalıklarda Tarama Testi Gibi Mi Yoksa Tanı Testi Gibi Mi Yardım Verilir ?

Beynimiz nasıl çalışır, tanı tedaviye dirençli durumlarda mesela yeni başlayan depresyon gibi durumlarda beyin haritalaması gerekli değildir özel bir durum varsa o başkadır . Tedaviye dirençli bir durumsa , kişinin beyni ilaçlara cevap vermiyorsa bu durumlarda kişinin beyin fonksiyonunu ölçmek için beyinde anormal potansiyel var mı ? sağ ve sol beyin düzgün bir şekilde çalışıyor mu ?  diye bakılır.

Alzheimer Gibi Hastalıklarda Beyin Görüntüleme Yöntemi İle Hastalık Başlamadan Önce Teşhis Konulabilir Mi ?

Prediktif değer değimiz önceden tahmin edici , öngörücü özelliği de vardır bu yöntemlerin . Basit bir unutkanlığın Alzheimer başlangıcı olup olmadığını anlamak için beyin check-up ı yapılır ve bu beyin check-up ı fonksiyonel görüntülemenin bir parçasıdır.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 18 Temmuz 2019

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sultan TARLACI
Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

Sultan TARLACI

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217